Jak otrzymać pożyczkę na spłatę zadłużenia?

Opublikowano: 05 Paź 2020 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Jeżeli nasze miesięczne zobowiązania są zbyt wysokie i nie dajemy już rady z ich spłatą należy pomyśleć o rozwiązaniu tej sytuacji. Jak to zrobić, aby najbardziej korzystnie uregulować zobowiązanie w bankach? Dobrym pomysłem jest zamienić kilka rat płaconych co miesiąc w jedną, często niższą niż obecnie płacimy.

Jak otrzymać pożyczkę na spłatę zadłużenia?

Jak sprawdzić zadłużenie?

Zadłużenie u osób prywatnych sprawdzimy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. W tej instytucji znajdują się informacje o naszych pożyczkach, takie jak:

 • wysokość naszego zobowiązania,
 • data rozpoczęcia kredytu,
 • wysokość miesięcznej raty,
 • informacje, jak spłacamy nasz kredyt - czy nie mamy opóźnień, a jeśli tak to ile dni.

Z każdym wnioskiem o kredyt (gdy pobierany jest BIK) Bank dostaje powyższe informacje. Między innymi na tej podstawie Bank wydaje decyzję o przyznaniu pożyczki bądź jej odmowie jej udzielenia. Możemy sami pobrać raport BIK jeżeli chcemy sprawdzić np. ile mamy do spłaty na dzień dzisiejszy naszego kredytu. Najlepiej wejść na stronę BIK i postępować zgodnie z instrukcją by uzyskać te informację. Logowanie przebiega w prosty sposób. Następnie musimy potwierdzić naszą tożsamość wpisując odpowiednie dane i dokonując przelewu weryfikacyjnego z naszego rachunku osobistego. Po potwierdzeniu autoryzacji uzyskujemy dostęp on-line do naszej historii kredytowej. W opcji dodatkowo płatnej możemy pobierać raporty z oceną punktową – dokładnie takie same na jakiej podstawie oceniają nas banki. Możemy również zamówić usługę alertu sms, który uaktywnia się w momencie, kiedy instytucja pożyczkowa lub bank odpytuje o nasze dane.

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kiedy możemy z niego skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt który jest przynajmniej w części przeznaczony  na spłatę swoich już istniejących zobowiązań. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy jedną być może niższą ratę, a dodatkowo możemy otrzymać gotówkę na dowolny cel. Jednak nie wszystkie kredyty będziemy mogli skonsolidować. Każdy Bank ma swoje zasady: jeden będzie konsolidował zobowiązania bankowe i pozabankowe, inny nie będzie konsolidował pożyczek pozabankowych. Zanim udamy się do wybranego Banku dowiedzmy się, czy jest w stanie zaoferować nam to czego oczekujemy. Porównajmy kredyty konsolidacyjne na stronach z rankingami kredytu gotówkowego i skupmy się na instytucjach, które mogą skonsolidować to, czego oczekujemy.

Sam proces konsolidacji to spłata zobowiązania w innym banku. W ramach umowy kredytowej Bank przelewa część środków do innego Banku w którym obecnie spłacamy zobowiązanie, a pozostałą gotówkę na nasz rachunek.  

Kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny?

Przed skorzystaniem oferty warto porównać propozycję pożyczki gotówkowej i konsolidacyjną. W kredycie konsolidacyjnym plusem jest to że możemy z kilku pożyczek zrobić jedno, większe zobowiązanie, aby mieć jedną ratę. Miesięczną ratę, która będzie nam bardziej odpowiadać i będzie niższa niż  zsumowane wszystkie raty przed ich konsolidacją. Możemy również wziąć kredyt gotówkowy i dokonać samodzielnej spłaty naszych zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że nasza zdolność kredytowa jest liczna inaczej dla kredytu gotówkowego a inaczej dla kredytu konsolidacyjnego.

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że po całkowitej spłacie zobowiązania należy zgłosić się do Banku w którym było spłacane zobowiązanie i uzyskać informacje o zamknięciu zobowiązania. Nawet kilka dni w których widnieje niedopłata na kredycie może spowodować, że kwota do spłaty jest już wyższa, bo zostały naliczone odsetki za kolejne dni trwania kredytu. Wystarczy jeden telefon do Banku albo sprawdzenie salda kredytu w interentowym podglądzie, aby mieć pewność, że zobowiązanie zostało zamknięte.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu konsolidacyjnego?

Dokumentem, który Bank zawsze wymaga przy kredycie jest dokument tożsamości np. dowód osobisty, paszport czy dla obcokrajowców karta pobytu. Drugim istotnym dokumentem jest dokument potwierdzający nasz dochód. Tutaj możemy skorzystać z szerokiego katalogu akceptowanych dokumentów np. zaświadczeń, wyciągów z rachunku czy nawet rocznej deklaracji PIT-11, jaką otrzymujemy od pracodawcy i mamy dostępną „od ręki”.

Do kredytu konsolidacyjnego Bank może nas poprosić o dokument potwierdzający nasze zobowiązanie w innym Banku np. umowę kredytową, harmonogram spłat czy potwierdzenie wpłaty raty. Bank daje zazwyczaj kilka możliwości na przedstawienie dokumentów więc większość z nas nie będzie miało większych problemów z dostarczeniem takiego dokumentu. Dokument, który przedstawiamy do konsolidacji zobowiązania musi spełniać pewne kryteria: pozwalać powiązać dane zobowiązanie z raportem BIK np. po dacie udzielenia czy wysokości raty.

Podsumowanie

Warto przemyśleć możliwość połączenia kilku rat w jedną, która finalnie może okazać się mniejszym obciążeniem naszego miesięcznego budżetu.  Dobrze jest się zastanowić nad tym co oferują nam Banki, podsumować całkowity koszt nowego kredytu. Całkiem możliwe, że nowa oferta, która uzyskamy dziś będzie korzystniejsza od tej, którą mamy obecnie.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (12)


 • Avatar yyuuk

  yyuuk
  04.12.2020 08:30:43

  jak się wpisać do biku???

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor yyuuk
  04.12.2020 21:30:47

  Dane w raporcie BIK prezentowane są na podstawie danych z banków czy firm pożyczkowych. Dane pojawiają się po wzięciu kredytu lub pożyczki.

 • Avatar lolek

  lolek
  15.10.2020 20:44:46

  ile kredytow moge splacic na raz?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor lolek
  21.10.2020 06:16:46

  Ilość zobowiązań spłacanych w ramach kredytu konsolidacyjnego zależy od zdolności kredytowej Klienta. Jeśli maksymalna przyznana kwota kredytu i zdolność kredytowa na to pozwala można spłacić nawet wszystkie obecne zobowiązania.

 • Avatar karolisia

  karolisia
  11.10.2020 07:34:56

  a gdzie mogę spłacić moje wszystkie chwilówki?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor karolisia
  12.10.2020 07:29:39

  Możliwość spłaty zobowiązań pozabankowych w ramach kredytu konsolidacyjnego istnieje obecnie np. w Alior Bank.

 • Avatar Igor

  Igor
  05.10.2020 12:44:57

  A co jeśli nie mam żadnego dokumentu a chce spłacić kredyt?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Igor
  05.10.2020 15:31:57

  Część banków stosuje tzw. oświadczenie konsolidacyjne, gdzie zamiast przedstawiania np. umowy kredytowej Klient wpisuje na druku bankowym deklarowane numery rachunków do spłat.

 • Avatar Oczytana

  Oczytana
  05.10.2020 11:06:29

  Można jeszcze sprawdzić swoje zadłużenie w KRD.

  Odpowiedź
 • Avatar frank

  frank
  05.10.2020 10:28:55

  a to jest ta cała konsolidacja

  Odpowiedź
 • Avatar Maria

  Maria
  02.10.2020 19:15:06

  Łatwiej brać gotówkę, a potem kolejną jak spłaci się to pierwszą.

  Odpowiedź
 • Avatar AntOniA

  AntOniA
  02.10.2020 11:20:14

  Lepiej sprawdzić, czy się zamknęło zobowiązanie. Ja miałam kiedyś niedopłatę 1 zł i potem musiałam to wyjaśniać jak chciałam następny kredyt.

  Odpowiedź
Top