Płynność finansowa konsumenta - najczęstsze powody jej utraty

Opublikowano: 14 Sie 2020 Anna Krzysteczko 9 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKredyty

Pojęcie płynności finansowej zwykle kojarzy nam się z działalnością firm, wiąże się to zapewne z tym, iż wiele jego definicji jest powiązanych bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak nic bardziej mylnego, pojęcie płynności finansowej dotyczy tak naprawdę  nas wszystkich.

Pojęcie płynności finansowej

Według słownika PWN płynność finansowa to zdolność do regulowania należności, w przypadku osoby fizycznej nie oznacza to nic innego jak zdolność do spłaty swoich aktualnych zobowiązań finansowych, np. pożyczki online czy kredytu gotówkowego. Każdy z nas dokładnie tak samo jak właściciele firm, stara się codziennie  pozyskiwać środki, które przeznaczamy nie na prowadzenie działalności, a na utrzymanie naszego gospodarstwa domowego. Dzięki środkom, które zdobędziemy będzie nas stać na opłatę rachunków, kredytów, zakup jedzenia lub innych towarów potrzebnych do codziennego funkcjonowania.

Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że  pojęcie płynności finansowej może  być również z powodzeniem stosowane do finansów osobistych, będziemy w stanie oszacować naszą bieżącą sytuację materialną i na tej podstawie postarać się utrzymać płynność finansową.

W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie czynniki negatywnie  wpływają na nasza płynność finansową, oraz jakie powinny być nasze działania, żeby tą płynność finansową utrzymać.

Co oznacza utrata płynności finansowej?

Tu powinniśmy zadać sobie  pytanie jak obliczyć naszą płynność finansową ? Nie jest to nic trudnego i tak naprawdę każdy z nas może to zrobić. Wystarczy, że odejmiemy wszystkie koszty, oraz zobowiązania od sumy naszych miesięcznych dochodów netto. Jeśli suma naszych zobowiązań nie przekracza dochodów, czyli zostają nam wolne środki mamy płynność finansową, a jeżeli  jesteśmy w stanie pokryć z tej sumy niespodziewane wydatki nasza płynność finansowa jest wysoka.

Analogicznie w tym wypadku o utracie płynności finansowej będziemy mówić wówczas, kiedy suma naszych przychodów nie wystarcza nam na pokrycie naszych wydatków i tym samym  brakuje nam środków na zaspokojenie naszych potrzeb. Utrata płynności finansowej może zdarzyć się tak naprawdę każdemu z nas, a co za tym idzie stajemy się wtedy niewypłacalni. Jakie czynniki mają na to wpływ? Kiedy możemy stracić kontrole nad naszymi wydatkami?

Czynniki wpływające na utratę płynności finansowej konsumenta

Jednym z pierwszych powodów braku naszej płynności finansowej jaki trzeba wymienić jest utrata pracy, lub obniżenie przez pracodawcę naszej pensji. Jak wiadomo praca jest podstawowym źródłem utrzymania każdego z nas, jej utrata lub znaczne obniżenie płacy może mieć dla nas bardzo negatywne skutki zwłaszcza jeśli jest to jedyne źródło naszego dochodu a wydatki pochłaniały do tej pory większość, lub całą otrzymywaną przez nas pensję.   
                                            
Kolejnym czynnikiem jaki może pozbawić nas płynności jest choroba lub wypadek. Dodatkowo sama choroba generuje nam zazwyczaj większe koszty co w konsekwencji sprawia, że musimy przeznaczyć więcej środków na nasze bieżące potrzeby. Co więcej, trzeba pamiętać, że bardzo często pogorszenie naszego stanu zdrowia lub osoby nam bliskiej może wykluczyć nas z życia zawodowego a co za tym idzie nasza pensja może być znacząco niższa.

Zarówno utrata pracy jak i choroba są to okoliczności na których pojawienie się  nie mamy  większego wpływu. Są jednak pewne czynniki utraty płynności finansowej, gdzie nasze działania mogą realnie zmienić naszą sytuację, a ich poprawa może wspomóc nas również wtedy kiedy zdarzy nam się jedno z powyższych.

Brak dobrze zaplanowanego budżetu może być źródłem wielu naszych problemów, kiedy wydajemy więcej niż faktycznie posiadamy, ciężko zachować płynność finansową. Przyczyną takiego stanu rzeczy bardzo często może być kompulsywne kupowanie objawiające się przez nieprzemyślane zakupy rzeczy które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Pilnowanie i planowanie wydatków może nam w tym znacząco pomóc, kiedy będziemy starać się weryfikować nasze koszty w skali miesiąca możemy dostrzec, że wiele z nich da się najzwyczajniej w świecie wyeliminować.

Kolejnym problemem jaki możemy napotkać na drodze do stałej płynności finansowej jest zadłużanie się, które często bezpośrednio łączy się z wydawaniem przez nas pieniędzy na rzeczy których nie potrzebujemy lub zwyczajnie nas nie stać. Zakupy ratalne, karty kredytowe, kolejne kredyty mogą wpędzić nas w spiralę zadłużenia. Oczywiście nie zawsze różne formy kredytowania będą stanowić dla nas zagrożenie musimy każdą z rat uwzględnić w naszym budżecie domowym i odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie nas stać na jej spłatę. Również środki z kart kredytowych nie powinny być kapitałem, który finansuje nasze bieżące potrzeby a raczej czymś w rodzaju dodatkowego zabezpieczenia z którego można korzystać w momencie kiedy nasza płynność finansowa zostanie zachwiana.                              

Musimy również pamiętać, że takie przekredytowanie niesie za sobą wiele konsekwencji. Klient, który reguluje swoje raty nieterminowo lub całkowicie zaprzestaje spłacać swoje zadłużenie ma niewielkie szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Co więcej banki lub inne firmy pożyczkowe mają prawo doliczania dodatkowych opłat, co w znaczmy stopniu może powiększyć nasze zadłużenie.

Podsumowanie

Pojęcie płynności finansowej jak widać dotyczy każdego z nas i tak naprawdę im szybciej zaczniemy kontrolować nasze wydatki tym lepiej dla nas samych. Oczywiście nie możemy przewidzieć wszystkiego ponieważ są czynniki takie jak utrata pracy lub tez choroba na które wpływu nie mamy. Jednak trzeba pamiętać, że zawsze warto rozsądnie gospodarować budżetem, a pierwsze oznaki, że możemy mieć problemy z płynnością finansową należy starać się rozwiązywać jak najszybciej. Stałe monitorowanie naszych wydatków, dobre zaplanowanie budżetu to najlepszy sposób na uniknięcie lub zminimalizowanie problemów z brakiem płynności finansowej. W przypadku posiadania zobowiązań kredytowych warto też interweniować wcześniej np. poprzez konsolidację zobowiązań, czyli połączeniu ich w jedną, zwykle niższą ratę.

Zaktualizowano: 02.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top