Waloryzacja rent i emerytur 2023

Opublikowano: 30 Sty 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Osoby pobierające emeryturę albo rentę na pewno są zainteresowane tym, ile wyniesie waloryzacja tych świadczeń. Dla wielu Polaków w pewnym wieku emerytura lub renta stanowi jedyne źródło dochodu. Niestety bardzo często świadczeniobiorcy wypowiadają się negatywnie na temat wysokości rent i emerytur. Czy mogą liczyć na znaczną podwyżkę w 2023 roku?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega waloryzacja rent i emerytur,
 • ile może wynieść wskaźnik waloryzacji w 2023 roku,
 • ile wyniesie najniższa emerytura w 2023 roku.
Waloryzacja rent i emerytur 2023

Czym jest waloryzacja rent i emerytur?

Waloryzacja to najprościej rzecz ujmując podwyższenie wartości pieniężnej danego świadczenia ze względu na konkretną sytuację rynkową. W przypadku rent i emerytur bierze się pod uwagę średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Czyli, jeżeli inflacja rosną, koszty utrzymana stają się coraz wyższe, to i świadczenia idą w górę.

Problem polega na tym, że duża inflacja – tak jak ma to miejsce obecnie w Polsce – w dużej mierze „zjada” już zwaloryzowane emerytury i renty. Waloryzacja odbywa się w naszym kraju zawsze w trzecim miesiącu danego roku. W marcu 2022 roku wyniosła ona 7%. Była to najwyższa waloryzacja od wielu lat, ale co z tego, skoro inflacja w październiku tego samego roku wyniosła 17,9%? Najbliższa waloryzacja emerytur i rent czeka nas w marcu 2023 roku.

Rodzaje waloryzacji emerytury

Podwyższenie świadczeń to jedno, ale ważne jest także pytanie o to, w jaki sposób emerytury i renty są podwyższane. Czy odbywa się to w sposób proporcjonalny, a może jest jakaś z góry ustalona bezwzględna wartość pieniężna? Otóż musimy sobie wymienić dwa sposoby, którymi są:

 • waloryzacja emerytur procentowa – wysokość podwyżki wyrażana jest w procentach obliczanych już od danej kwoty świadczenia, czyli im większa emerytura lub renta, tym większa podwyżka,
 • waloryzacja emerytur kwotowa – podwyżka wyrażana jest konkretną kwotą pieniężną.

Waloryzacja w 2023 roku będzie kwotowo-procentowa. Oznacza to, że świadczenia podniosą się o pewien procent, ale podwyżka nie będzie mogła spaść poniżej określonego progu kwotowego.

Czego dotyczy waloryzacja?

Wśród świadczeń, które podlegają corocznej waloryzacji wymienić można:

 • zasadnicze świadczenia emerytalne oraz rentowe,
 • zasiłki przedemerytalne,
 • świadczenia przedemerytalne,
 • okresowe emerytury kapitałowe,
 • świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą,
 • świadczenia pieniężne wypłacane samoistnie,
 • 13-tą oraz 14-tą emeryturę.

Oprócz tego waloryzacja dotyczy także renty socjalnej, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz emerytury pomostowej.

Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023?

W 2023 roku możemy spodziewać się zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie 13,8%. Jeśli chodzi o waloryzację procentową, to jest to najwyższa wartość od 1999 roku. Natomiast istnieje jeszcze próg kwotowy, tzn. emerytury będą podwyższane o 13,8%, ale najmniej podwyżka może wynieść 250 zł brutto. Ma to być wyrównanie na rzecz najniższych świadczeń – im bowiem mniejsza kwota bazowa, tym w nominalnej wartości pieniężnej podwyżka procentowa również będzie niższa.

Najniższe emerytury i renty w 2023

Możemy mówić o kilku najniższych kwotach pieniężnych, w zależności od rodzaju świadczeń. Pierwsza najniższa kwota w 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto i dotyczyć będzie:

 • emerytury,
 • renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • renty rodzinnej,
 • renty socjalnej.

Druga kwota minimalna wyniesie 1191,33 zł brutto i dotyczyć będzie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Natomiast również będzie minimalna kwota dotycząca świadczenia przedemerytalnego i wyniesie ona 1600,70 zł brutto.

W Polsce są także emeryci, którzy pobierają częściową emeryturę. Co z ich świadczeniem? Otóż ich podwyżka kwotowa będzie posiadała minimalny próg równy 50% waloryzacji kwotowej w 2023 roku, czyli 125 zł brutto.

Ile wyniesie 13-ta i 14-ta emerytura w 2023?

Jeżeli chodzi o 13-tą emeryturę to jest to świadczenie, które przysługuje każdemu emerytowi. Równa się ono wysokości minimalnej emerytury. W związku z tym w 2023 roku wynosić ona będzie 1588,44 zł brutto. Natomiast 14-ta emerytura nie jest wypłacana wszystkim emerytom. Należy się ona tylko tym osobom, których świadczenie nie przekracza progu dochodowego 2900 zł. Czyli, jeżeli ktoś otrzymuje mniej, to wówczas otrzyma 14-tą emeryturę w kwocie również wartej tyle, co minimalna emerytura czyli 1588,44 zł brutto.

Dodano: 29.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top