Inflacja wciąż pnie się w górę

Opublikowano: 2021-10-04 08:46 Aleksandra Jakubowska 1 min. czytania

Inflacja wciąż pnie się w górę

Główny Urząd Statystyczny ogłosił najnowsze dane na temat wysokości inflacji w Polsce w miesiącu wrześniu. Okazuje się że inflacja wciąż „nabiera na sile”, rośnie i osiąga rekordowy poziom 5,8%.  Są to dane, które stanowią tak zwany szybki rachunek, pełny raport inflacyjny z uwzględnieniem poszczególnych kategorii poznamy 15 października.

Dzisiaj możemy wysnuć wnioski, że wysoka inflacja była spowodowana między innymi przez drogie paliwo, które we wrześniu było droższe o 28,6 % niż we wrześniu 2020 r. Energia podrożała o 7,2%, jedzenie oraz napoje bezalkoholowe o 4,4%.

Jeśli chodzi o sam wskaźnik inflacji, to porównując z poprzednim miesiącem - ceny towarów i usług konsumpcyjnym wzrosły o 0,6%, co znacznie przewyższyło przewidywania ekonomistów.

Niestety do końca roku nadal przewidywane są wzrosty. Zapobiec temu mogłyby decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podwyżek stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie Rady odbędzie się 6 października, ale raczej nic nie wskazuje na zmianę w tym zakresie. Dodajmy, że w ostatnim czasie nasi sąsiedzi – Narodowy Bank Czech podjął decyzję o ostrej podwyżce stóp procentowych w celu spowolnienia inflacji w ich kraju.

Źródło: GUS 

Zaktualizowano: 19.11.2021

Dodano: 04.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top