Raty kredytu znowu w górę! Decyzja RPP

Opublikowano: 2022-04-07 11:43 Piotr Rosiński 2 min. czytania

Raty kredytu znowu w górę! Decyzja RPP

Raty kredytu znowu w górę! Decyzja RPP

Rada Polityki Pieniężnej mocno zaskoczyła nas skalą podwyżki stóp procentowych. Wzrost wynosi znacznie więcej niż przewidywał to rynek, bo jest to cały 1 pkt procentowy w przypadku wszystkich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Obecny poziom stóp procentowych wynosi: 

  • stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,00% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,00% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 4,55% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 4,60% w skali rocznej. 

Jest to odpowiedź na inflację, która z miesiąca na miesiąc rośnie nie tylko w naszym kraju, ale również w krajach całej Europy. Jest to również kolejna z serii podwyżek stóp procentowych RPP. 

Podwyżki stóp procentowych dotykają najmocniej obecnych i przyszłych posiadaczy kredytów. Przykładowo dla kredytu hipotecznego na kwotę pół miliona złotych rata wzrośnie o ponad 300 zł miesięcznie.

Rada poinformowała, że jej następne decyzje będą zależne od informacji na temat aktywności gospodarczej oraz od wpływu działań zbrojnych Rosji na Ukrainie na naszą gospodarkę. Cytując RPP:

 „Agresja zbrojna Rosji przeciw Ukrainie przyczyniła się do pogorszenia nastrojów podmiotów gospodarczych i stanowi istotny czynnik niepewności dla kształtowania się przyszłej aktywności gospodarczej na świecie i w Polsce.”

Następne posiedzenie zaplanowane jest na 5 maja 2022 r.

Źródło: NBP, PAP

Tagi: koszt kredyturata

Zaktualizowano: 08.04.2022

Dodano: 07.04.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top