Allegro Pay – jak zapłacić później na Allegro?

Opublikowano: 26 Sie 2021 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Korzystanie ze sklepów internetowych oraz płatności stały się już codziennością. W ostatnim roku w dużej mierze te aktywności zastępowały tradycyjne płatności, na miejscu w placówkach handlowych bądź usługowych. Stało się tak z powodu pandemii COVID-19. Jednakże nawet bez koronawirusa dokonywanie transakcji przez internet było dość powszechne. Jedną z największych przestrzeni do handlu w internecie jest Allegro. Każdy, kto korzysta z tego sklepu może zdecydować się na płatność tzw. Allegro Pay.

Allegro Pay – jak płacić na Allegro?

Co to jest Allegro Pay?

Allegro Pay to internetowy sposób płatności na platformie Allegro. Jeżeli należałoby ją opisać jak najprościej to można powiedzieć, że jest to forma zakupu kredytowanego. Oznacza to, że klient w danym momencie dokonuje zakupu, ale płatności udziela później. Zalogowany użytkownik, który posiada konto na Allegro może sprawdzić, czy formuła Allegro Pay jest dla niego dostępna. W zakładce z dostępnymi formami płatności można sprawdzić, czy wyświetla się opcja Allegro Pay. Jednakże ten sposób płatności nie jest dostępny dla każdego allegrowicza. Aby móc z niego korzystać należy posiadać zdolność kredytową.

Pierwsze próby wprowadzenia w życie płatności Allegro Pay miały miejsce w lipcu 2020 roku. Testy tej formuły odbyły się w kolejnych miesiącach zeszłego roku. Pierwsi allegrowicze, którzy nadawali się do tego, by otrzymać Allegro Pay jako dostępny sposób płatności dostali to narzędzie w marcu 2021 roku. To Allegro decyduje, który z użytkowników będzie mógł skorzystać z Allegro Pay.

Allegro Pay – jak działa?

Z metody Allegro Pay mogą skorzystać ci, którzy mają wspomnianą już zdolność kredytową, dlatego że jest to rodzaj tzw. płatności odroczonej. Za zakupy klient nie zapłaci od razu. Działa to na zasadzie linii kredytowej – produktu finansowego znanego z banków. Odrodzenie płatności za pomocą Allegro Pay nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a klient reguluje należność w dogodnym dla niego momencie. Allegro Pay umożliwia późniejsze opłacenie zakupów o 1 miesiąc, 3, 5, 10 albo nawet 20 miesięcy. Wszystko zależy od dostępnej opcji. Jednakże najbardziej powszechny termin odroczenia w ramach Allegro Pay wynosi 30 dni.

Korzystający z Allegro Pay nie muszą się obawiać o swoje pieniądze, kiedy chcieliby zwrócić towar. Tak samo jest w przypadku, gdy sprzedawca dopuściłby się oszustwa i np. nie wysłał produktu za który otrzymał pieniądze. Mechanizm działa następująco:

 • klient dokonuje zakupu za pomocą Allegro Pay i czeka na wysyłkę,
 • Allegro płaci sprzedawcy ze swych własnych środków,
 • sprzedawca dopuszcza się oszustwa lub klient decyduje się na zwrot towaru i tego zwrotu faktycznie dokonuje (odesłanie przesyłki z powrotem do adresata, czyli sprzedawcy),
 • Allegro odzyskuje swoje pieniądze od sprzedawcy,
 • klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. 


Warto pamiętać, że w przypadku, gdy klient zdecyduje się na zwrot, ma na to 14 dni od momentu otrzymania towaru. Jeżeli zaś chodzi o oszustwo całą sprawę trzeba udowodnić i odpowiednio opisać, a następnie wysłać skargę do odpowiedniego podmiotu na stronie Allegro.

Allegro Pay to opcja, którą można wykorzystać przy dokonaniu zakupu na kwotę minimum 30 złotych. Nie jest ona dostępna, jeśli ktoś zdecyduje się na tańsze zakupy lub na zakupy, których kwota będzie opiewać na sumę powyżej 4200 złotych. Klient musi przy tym wskazać w ilu ratach chce spłacić należność i w jakich terminach będzie tego dokonywał.

Allegro Pay to propozycja, która powstała z myślą o szczególnej grupie klientów platformy Allegro. Sprawdzi się bardzo dobrze, w przypadkach kiedy klient:

 • potrzebuje zrobić większe zakupy, ale jeszcze oczekuje na termin wypłaty,
 • decyduje się na wiele transakcji w ciągu miesiąca i chce za wszystko zapłacić w ramach jednej raty,
 • potrzebuje zapłacić za zakupy w systemie ratalnym, ale nie chce ponosić kosztów związanych z ewentualnym oprocentowaniem,
 • w razie zwrotu towaru nie chce oczekiwać na przelew zwrotny. 

O co chodzi w tym, że klient chce zapłacić za wiele transakcji w ramach jednej raty? Chodzi o to, że każda, pojedyncza rata w ramach Allegro Pay kumuluje w sobie kwotę wszystkich zakupów, za które klient jeszcze nie uregulował należności. Załóżmy, że zakupił 5 produktów. Pierwszy za 30 zł, drugi za 70 złotych, trzeci za 40 zł, czwarty za 60 zł i piąty za 200 zł. Jak łatwo policzyć klient musi zapłacić 400 złotych. Jednak nie musi on płacić 5 oddzielnych rat. Wystarczy, że przykładowo całą kwotę rozłoży na 4 raty, wówczas za wszystkie 5 produktów będzie płacić po 100 zł za każdą ratę do momentu spłaty całej należności.

Allegro Pay – zalety i wady

Do zalet płatności Allegro Pay  na pewno można zaliczyć to, że:

 • jest to odroczony sposób płatności,
 • pozwala bezpłatnie odraczać płatność na okres do 30 dni,
 • suma 4200 zł nie jest jednorazowa - oznacza to, że jeśli klient kupi coś w danym miesiącu za 1000 zł, może jeszcze do końca miesiąca wydać 3200 zł w ramach kredytu,
 • suma 4200 zł jest odnawiana po spłaceniu zaległych należności. 

Jeżeli zaś chodzi o wady Allegro Pay to należy pamiętać, że:

 • nie każdy użytkownik może skorzystać z tej opcji,
 • jeżeli klient decyduje się na odroczenie płatności o 5, 10 lub 20 miesięcy, musi wówczas liczyć się z oprocentowaniem raty – RRSO wynosi wówczas 7,44%,
 • kwoty od 300 do 4200 zł odroczone o 5,10 lub 20 miesięcy obowiązkowo podlegają oprocentowaniu,
 • użytkownik nie może ustalić dowolnej liczby rat, Allegro oferuje maksymalnie 20 miesięcznych rat. 

Allegro Pay – na co zwrócić uwagę?

Warto dodatkowo wiedzieć, że usługa Allegro Pay nie obejmuje wszystkich produktów. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z regulaminem Allegro Pay. Znajduje się tam lista towarów, dla których ta forma płatności nie będzie dostępna. Dotyczy to niektórych marek telefonów komórkowych, kryptowalut, leków bez recepty, wybranych gier komputerowych oraz zdrapek. 

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 26.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top