Płatności odroczone w zakupach online

Opublikowano: 11 Cze 2021 Agata Dymara 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Odroczenie płatności można traktować jako jeden z elementów zachęcających klientów do zawarcia transakcji. Rozwiązanie stosowane pomiędzy dużymi kontrahentami dziś trafia do realizacji transakcji pomiędzy pojedynczym klientem a sklepem. Widzimy wymarzoną torebkę, a pensja dopiero za kilka dni, a promocja cenowa kończy się za chwilę? Gdy nie chcemy czekać wystarczy tylko kilka kliknięć: torebka ląduje w naszym zamówieniu, a płatność czeka nas dopiero za kilka dni albo tygodni. Płatności odroczone, działające w myśl zasady: „kup teraz, zapłać później”, w ostatnim czasie zdobywają coraz większość popularność na rynku e-commerce. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Czym są takie płatności? Kto może z nich korzystać i jakie są ich zalety i wady? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie na blogu.

Co to są płatności odroczone?

Jest to nic innego, jak innowacyjna metoda płatności, dzięki której, na kupno wymarzonej rzeczy nie musimy czekać, aż na naszym koncie pojawi się pensja czy inny wpływ.  Pozwala ona na przesunięcie terminu dokonania wpłaty za zakupy średnio o 30 dni.

Płatności odroczone działają podobnie jak karta kredytowa albo limit zadłużenia w koncie. Atutem tej formy płatności jest to, że jeśli opłacimy swoje zamówienie w ciągu 30 dni, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo mamy też możliwość rozłożenia płatności na wygodne do płacenia miesięczne raty. 

Jak płatności odroczone wyglądają w praktyce?

Kiedy finalizujemy swoje zamówienie, podczas opłacania zakupów, wybieramy odpowiednią opcję płatności. Wypełniamy krótki formularz, w którym podajemy swoje dane, takie jak numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania i dane kontaktowe. Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych system wykorzystując działanie konkretnych algorytmów analizuje naszą zdolność kredytową i na tej podstawie wyznacza wysokość limitu zakupowego.

Sklep od razu po dokonaniu przez nas zakupów otrzymuje środki na konto, a my mamy zazwyczaj od 21 do nawet  45 dni na oddanie środków bez dodatkowych kosztów. Dostawcy tej usługi, często umożliwiają spłatę zadłużenia w ratach, jeśli płatność ma się odbyć po terminie. Również przy anulacji zamówienia, czy zwrocie towaru nie ponosimy żadnych opłat.

W czym tkwi sekret płatności odroczonych?

W tym wypadku w naszej nieroztropności w realizowaniu płatności za zakupy, które sfinansowaliśmy w omawiany sposób. Jeśli oddamy środki przed upływem terminu odroczonej płatności nie poniesiemy żadnych kosztów. W tym terminie możemy także zdecydować się na opcję rat 0% jeśli dany usługodawca takie rozwiązanie proponuje – o szczegóły płatności powinniśmy zapytać wcześniej.

Problem pojawia się wtedy, kiedy nie oddamy naszych środków na czas albo nie zdecydujemy się na płatność ratalną. Dlaczego? Ponieważ nasze zadłużenie automatycznie zostaje podzielone zazwyczaj na 4 lub 6 rat, ale już wraz z doliczoną prowizją i odsetkami. RRSO takie zadłużenia – w zależności od dostawcy usługi – może wynieść od 55 do nawet 200%!

Kiedy płatności odroczone to dobre rozwiązanie?

Według nas warto korzystać z nich, kiedy produkt, który faktycznie chcemy kupić jest w atrakcyjnej cenie, a wiemy, że  środki na niego będziemy mieć dopiero na przykład za tydzień lub dwa kiedy promocja już się skończy. Jest to również doskonałe rozwiązanie podczas kupowania przez nas ubrań w internecie. Wszyscy wiemy jak trudno trafić z rozmiarami, lub rzeczy wyglądają zupełnie inaczej na zdjęciach niż w rzeczywistości. Możemy wtedy zamówić  więcej sztuk w różnych rozmiarach a zapłacić za to, co faktycznie zostanie u nas w szafie, nie zamrażając przy tym swojej gotówki.

Usługa ta niestety niesie za sobą pewne ryzyko. Znacznie łatwiej jest bowiem przekroczyć planowany budżet.  Taka forma również kusi do dokonywania nieprzemyślanych zakupów, a zaniechanie spłaty, może zepsuć naszą historię kredytową i znacznie obniżyć zdolność.

Podsumowanie

Rynek e-commerce rozwija się w szybkim tempie zwłaszcza w ostatnim czasie. Branża finansowa stara się za nim nadążyć udostępniając  coraz to nowsze produkty  finansowe i jedynie my w tym szale zakupów musimy pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary i dobrze przemyśleć każdą decyzję.

Tagi: e-commercekarta kredytowa

Zaktualizowano: 08.03.2022

Dodano: 11.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top