Co to jest BLIK i jak płacić za jego pomocą?

Opublikowano: 23 Lip 2023 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Jakiś czas temu, robiąc zakupy na stacji benzynowej zorientowałam się, że zapomniałam wziąć ze sobą portfel. Auto zatankowane do pełna i szybka myśl, co robić dalej? Na szczęście miałam przy sobie telefon, więc z pomocą „przyszedł” BLIK. Dzięki niemu mogę także robić zakupy w sklepie, płacić zbliżeniowo oraz dokonywać przelewów. Mam też możliwość wypłaty gotówki BLIKIEM z bankomatów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest BLIK,
 • jak działa BLIK,
 • jakie płatności można regulować przelewem BLIK,
 • czy za pomocą kody BLIK można płacić za zakupy.
blik

Co to jest BLIK?

BLIK to sposób płatności dostępny w aplikacji mobilnej zainstalowanej na naszym smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym - to jeden system, ale daje wiele możliwości. Płatność mobilna za pomocą 6-cyfrowego kodu jest niezwykle komfortowa, bezpieczna i szybka. Warto wiedzieć, że jest to polski system płatności mobilnych, który powstał dzięki inicjatywie kliku polskich banków.

Jak zacząć korzystać z BLIKA?

Pierwszym krokiem jest pobranie na telefon aplikacji mobilnej swojego banku, w którym posiadamy konto. Następnie należy sprawdzić, czy Nasz bank udostępnia BLIKA. Pamiętajmy, że BLIK działa na smartfonach z oprogramowaniem Android, iOS, Windows Phone, Windows Mobile 10, BlackBerry OS i aby  korzystać z BLIKA niezbędne jest połączenie z internetem (pakiet danych lub wi-fi).

Kto może korzystać z BLIKA?

Z BLIKA mogą korzystać Wszyscy posiadacze aplikacji banków, które udostępniają BLIKA. Współpracujące banki to:

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas,Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa

Co umożliwia?

BLIK możemy wykorzystać we wszelkich płatnościach bezgotówkowych. Możemy zatem zapłacić nim praktycznie tak, jak kartą płatniczą lub kredytową. 

BLIK umożliwia:

 • dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych
 • dokonywanie płatności w sklepach internetowych
 • wypłatę gotówki w bankomatach
 • wpłatę gotówki w wpłatomatach
 • natychmiastowe przelewy na numer telefonu pomiędzy Klientami różnych banków (przelew na telefon)
 • generowanie czeków BLIK (9-cio cyfrowy kod) służących do dokonywania płatności i wypłaty gotówki z bankomatów

Płatność BLIK w internecie

Z dnia na dzień rośnie liczba sklepów internetowych uwzględniających BLIKA w swoich sposobach płatności online. Akceptuje go większość systemów płatności internetowych jak: DotPay, Przelewy24, PayU i tPay. Aby szybko zapłacić za zakupy, wystarczy wygenerować kod BLIKA, przepisać na stronę  i zatwierdzić. Nie ma szybszego i wygodniejszego sposobu zapłaty za towar czy usługę.

bik co to

Darmowe wypłaty z bankomatów

Aby wypłacać pieniądze z bankomatu należy skorzystać ze smartfona. BLIKIEM wypłacimy gotówkę z bankomatów Euronet, Planet Cash i urządzeń banków PKO BP, Alior Bank, ING, Millennium, mBank, Getin Bank, Santander Bank.

Przelewy na numer telefonu

Dzięki systemowi mogę szybko i skutecznie przelać drugiej osobie pieniądze na konto. Celem dokonania przelewu wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wybrać numer telefonu odbiorcy. Dla szybkości przekazu środków ważne jest, aby obie strony miały uruchomioną opcję BLIKA.

Płatność w sklepach

Płatność w sklepie jest niezwykle prosta. Wystarczy zrealizwoć 4 kroki:

 1. Wygenerowanie kodu BLIK w aplikacji mobilnej.
 2. Przepisanie kodu do terminala płatniczego w sklepie.
 3. Potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej.
 4. Gotowe. Transakcja opłacona.

Kod BLIK a płatność na poczcie i w urzędach

System płatności BLIK funkcjonuje na coraz szerszej płaszczyźnie życia codziennego. Dzięki niemu możesz nie tylko płacić w sklepach czy przelewać pieniądze. Również Poczta Polska wdrożyła usługę BLIK, dzięki czemu można dokonywać płatności również w placówkach pocztowych. Ale nie tylko. Obecnie niejeden urząd pozwala swoim petentom płacić BLIKIEM na miejscu. 

Czy każdy bank ma takie same zasady?

Każdy z banków udostępnia podstawowe funkcje systemu. Różnić się może dostępność funkcji: wpłacanie gotówki, przelewy na numer telefonu oraz generowanie czeków. Wszystko zależy od tego co dany bank udostępnia swoim klientom. O szczegóły warto zapytać bank lub zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie.

Rozwój technologii

BLIK to system, z którego chętnie korzystają nie tylko młodzi konsumenci, ale także ci starsi. Technologia zaskakuje Nas z dnia na dzień. Kiedyś dużym osiągnięciem było wprowadzenie do obiegu kart płatniczych. Dzisiaj, w zasadzie bez posiadania portfela, jesteśmy w stanie zapłacić BLIK-iem, wypłacać gotówkę z bankomatów czy przelewać pieniądze na numer telefonu.

Tagi: blik

Dodano: 26.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Co to są płatności NFC?

Co to są płatności NFC?

09 Cze 2021Autor: Dagmara Konik

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości”? W drugiej części tego kultowego filmu, Marty McFly przenosi się do 2015 roku i w jednej ze scen możemy spotkać się z masowymi płatnościami za pomocą odcisku palca. Twórcy filmu nie docenili jednak ogromnych możliwości, jakie w przyszłości mógł dać telefon. Ni(...)

Czytaj więcej
Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

16 Kwi 2020Autor: Agata Dymara

Płatność kartą debetową czy kredytową w ostatnim dziesięcioleciu zrewolucjonizowała płatności, których dokonujemy w sklepach lub w Internecie. Czas pandemii koronawirusa dodatkowo zwiększa i tak już ogromną atrakcyjność używania tej formy płatności. Zobacz co zmieniło się w użytkowaniu kart bankowyc(...)

Czytaj więcej
Top