Co to jest oświadczenie CRS?

Opublikowano: 09 Maj 2025 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Jako klient jednego z polskich banków na pewno nie raz i nie dwa zetknąłeś się z sytuacją, w której instytucja finansowa kontaktowała się z Tobą, bądź wysyłała informacje. Wiedz, że możesz otrzymać także z banku wezwanie do złożenia CRS. Dotyczy ono kwestii podatkowych i warto się tym zainteresować, aby uniknąć pewnych utrudnień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co kryje się pod nazwą CRS,
  • czy będziesz musiał złożyć oświadczenie CRS,
  • w jaki sposób można złożyć oświadczenie CRS.
crs

Czym jest CRS?

CRS jest skrótem od angielskich słów Common Reporting Standard. Jest to system w ramach którego obce państwa wymieniają się informacjami podatkowymi. Jego działanie ma na celu walkę z unikaniem płacenia podatków. Każdy polski bank w ramach CRS ma obowiązek zbierać i przekazywać dane podatkowe swoich klientów administracji skarbowej. 

Czy klienci banków muszą składać oświadczenie CRS?

Bank będzie mógł Cię poprosić o złożenie oświadczenia CRS, jeśli założyłeś konto przed 2017 rokiem. Oczywiście mowa tutaj o bankach, które uczestniczą w systemie CRS. To ważne także wtedy, jeśli w 2016 i 2017 roku miałeś do czynienia z instytucjami finansowymi. 

Jakich danych dotyczy oświadczenie CRS?

W oświadczeniu CRS zgromadzone są dane osobowe klienta. Będzie to imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer identyfikacji podatkowej TIN, liczba kont oraz ich aktualne saldo, a także wysokość zysków z odsetek dywidend oraz innych przychodów. Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w innym kraju, to te informacje o Tobie bank może przekazać zagranicznej administracji skarbowej. 

Czy bank zapyta Cię o oświadczenie CRS? Jeśli tak, to kiedy?

Bank będzie Cię prosił o oświadczenie CRS kiedy zdecydujesz się założyć nowy rachunek albo gdy będziesz wprowadzać nowe dane, które ulegną zmianie. Ale nie tylko. Zgodnie z prawem bank może Cię o to zapytać w dowolnym momencie. Nie będzie przy tym znaczenia, czy założysz konto dla klienta indywidualnego czy dla firmy. Również, jeśli będziesz chciał korzystać z usług bankowych za granicą, instytucja może poprosić Cię o oświadczenie CRS.

Jak można złożyć oświadczenie CRS?

Wiele banków umożliwia złożenie oświadczenia CRS za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Oczywiście, możesz też oczywiście odwiedzić placówkę banku w godzinach jej otwarcia i wówczas złożyć oświadczenie. Jeśli wybierzesz drogę cyfrową, to pamiętaj, by najpierw się zalogować, a następnie wybrać z panelu odpowiedni formularz. 

Czy brak złożenia oświadczenia CRS oznacza kłopoty?

Jeśli nie wypełnisz oświadczenia CRS pomimo tego, że Twój bank w jasny sposób przedstawi Ci taki wymóg, to taka informacja zostanie przekazana do Krajowej Administracji Skarbowej. Również odpowiednie organy zagraniczne mogą zostać o tym poinformowane. Bank może przy tym zablokować część usług, jak wnioskowanie o pożyczki i kredyty online czy prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak przeważnie nie powinno to być równoznaczne z automatycznym zamknięciem rachunku. 

Dodano: 09.05.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top