Rozwód to za każdym razem osobista tragedia rodziny. Już dla bezdzietnych małżeństw jest to poważny cios emocjonalny, a jeśli w związku są dzieci - to właśnie najmłodsi najmocniej przeżywają rozstanie rodziców. Jednak nawet wobec tak trudnych chwil trzeba myśleć o sprawach praktycznych. Nieraz bowiem sąd będzie wyrokował podział majątku. Jeśli udało Ci się zebrać pewne oszczędności, to dzisiaj odpowiemy Ci co się stanie z tymi pieniędzmi po rozwodzie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Istnieją okoliczności, w których uchronisz pieniądze przed rozwodem, ale nie zawsze. Wszystko zależy od tego, czy masz z żoną lub mężem majątek wspólny czy rozdzielność majątkową. Małżonkowie, którzy mają wspólnotę mają prawo do równej części pieniędzy, które zarobili w trakcie trwania małżeństwa (dotyczy to także innych składników majątku).
Jednak nawet w ustroju wspólności majątkowej posiadasz swój majątek własny. Będą to dobra zgromadzone przed ślubem - np. samochód czy mieszkanie. Ale także oszczędności, które udało Ci się zgromadzić na koncie. Również jeśli tylko Tobie ktoś zapisał pieniądze w spadku i darowiźnie, to należą się one wyłącznie Tobie.
W przypadku gdy masz podpisaną intercyzę, wg której cały majątek jest oddzielny, masz pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne, nawet w razie rozwodu.
W przypadku istnienia wspólności możesz napotkać na poważne trudności w tym temacie. Oto co możesz zrobić:
Intercyzę możesz zawrzeć z małżonkiem zarówno przed ślubem jak i po ślubie. Tutaj w grę wchodzi cały szereg rozmaitych okoliczności. Jeśli jeszcze z narzeczonym czy narzeczoną ustalicie, że chcecie mieć intercyzę, to będzie to stanowiło zasadę ustaloną jako podstawę małżeństwa. Już po ślubie może być Ci znacznie trudniej uzyskać intercyzę od małżonka, zwłaszcza tuż przed rozwodem, gdy będą się ważyły losy podziału Waszego majątku.
Jeśli pieniądze te nie stanowią Twojego majątku osobistego, a macie wspólność majątkową, to niestety takich środków finansowych nie będziesz w stanie zabezpieczyć. Nawet jeśli mąż lub żona nie będą mieli dostępu do takiego konta, to wciąż pieniądze zgromadzone na tym rachunku będą w sądzie podzielone po połowie. Nie zalecamy tutaj żadnych kroków, polegających np. na zakładaniu po kryjomu kont w innych bankach. Sąd może bardzo szybko dowiedzieć się, gdzie pieniądze zostały wyprowadzone.
Tych z naszych klientów, którzy się rozwodzą może interesować temat tego, co dzieje się z kredytem hipotecznym po rozwodzie. W końcu, w trakcie trwania małżeństwa był brany wspólnie i we dwoje małżonkowie spłacali ratę. Jednak w przypadku rozwodu trzeba ustalić co z nieruchomością, zakupioną za ten kredyt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dalej będziecie musieli we dwójkę spłacać kredyt. Rodzi to wiele problemów i nerwowych sytuacji. Ale mamy też kilka porad jak sobie wówczas radzić. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Kredyt hipoteczny a rozwód. Jak sobie radzić w dramatycznej sytuacji?
Dodano: