Rezygnacja z wakacji kredytowych - czy to możliwe?

Opublikowano: 27 Lip 2022 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Zawieszenie spłaty kredytu w formie wakacji kredytowych pozwala odetchnąć każdemu, kto spłaca kredyt hipoteczny, a kto ma realne trudności w terminowej spłacie rat kredytu. Paromiesięczna karencja spłaty zobowiązania rzeczywiście może ocalić niejeden budżet domowy. Ale przecież może zdarzyć się sytuacja, że klient, który jest w trakcie korzystania z wakacji kredytowych zechce z nich zrezygnować. Czy to w ogóle możliwe?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy istnieją okoliczności sprzyjające rezygnacji z wakacji kredytowych,
  • jakie są warunki rezygnacji z wakacji kredytowych,
  • czy rezygnacja z wakacji kredytowych będzie Cię coś kosztować.
Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe - pomoc w terminowej spłacie kredytu 

Załóżmy, że wraz z nami zobowiązanie spłaca jeszcze jedna osoba. Mając trudności w terminowej spłacie kredytu hipotecznego pewnego dnia zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o udzielenie nam przez bank karencji w spłacie kredytu. Jako, że spełniliśmy wszystkie potrzebne warunki bank nie mógł nam odmówić wakacji kredytowych. Jednakże już po 1 miesiącu okazuje się, że nie musimy ich kontynuować.

Mogło być na przykład tak, że osoba, z którą razem wzięliśmy kredyt straciła pracę, ale po miesiącu bezrobocia znalazła nowego pracodawcę. Cóż więc stoi na przeszkodzie, abyśmy wrócili do spłacania kredytu? Sęk w tym, że jeśli ta myśl przyjdzie do nas, tak jak w tym przykładzie po miesiącu, to wówczas będzie za późno.

Kiedy rezygnacja z wakacji kredytowych jest możliwa?

Każdy klient ma prawo do rezygnacji z wakacji kredytowych, jednakże jest to możliwe tylko pod warunkiem, jeśli dotrzymamy terminu. Mowa tu o 14 dniach od dnia podpisania aneksu do umowy kredytowej. Przykładowo, jeśli aneks podpiszemy 15 lipca, a złożymy wniosek 21 lipca, to wówczas zmieścimy się w terminie i z powodzeniem zrezygnujemy z wakacji kredytowych. Jednakże po upływie czternastu dni nie będzie to możliwe. Np. jeśli aneks podpiszmy 1 sierpnia, a wniosek złożymy 16 sierpnia, wówczas przekroczymy termin i nie uda się zrezygnować z wakacji kredytowych.

Czy rezygnacja z wakacji kredytowych się opłaca?

Rosnąca inflacja oraz ciągle podwyższana stopa referencyjna sprawiają, że kredyty hipoteczne drożeją w zatrważający sposób. Dotyczy to także tego, że raty, które aktualnie spłacamy, rosną. W takiej sytuacji wystarczy tylko drobny, przejściowy kryzys, a może być nas nagle nie stać na spłatę kredytu hipotecznego. Wówczas wiele osób będzie chciało skorzystać z wakacji kredytowych. W tej sytuacji, z perspektywy kredytobiorcy bardziej opłaca się jak najdłużej korzystać z wakacji kredytowych, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, by sytuacja gospodarcza w naszym kraju, w najbliższych miesiącach uległa poprawie.

Wakacje kredytowe niosą ze sobą możliwość nadpłaty kapitału kredytu hipotecznego. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio zaoszczędzimy środki z tytułu rat, a nie przeznaczymy ich na bieżącą konsumpcję. 

Ustawowe wakacje kredytowe. Czy będzie można z nich zrezygnować?

14 lipca 2022 roku w Dzienniku Ustaw pojawiła się Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zakłada ona wprowadzenie ustawowych wakacji kredytowych dla kredytów hipotecznych w PLN, które są jedną z trzech elementów tzw. tarczy antykryzysowej. Dwa pozostałe to zwiększenie finansowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zastąpienie wskaźnika WIBOR inną stawką. Takie wakacje kredytowe będą pozwalały na odroczenie spłaty aż 8 rat. Ale czy z tego też będzie można zrezygnować? Jak najbardziej! Tutaj również będziemy mieli okres 14 dni na wycofanie się z wakacji kredytowych, jeśli zmienimy zdanie po złożeniu wniosku o uruchomienie procesu wakacji kredytowych dla naszego kredytu hipotecznego.

Tagi: wakacje kredytowestopa referencyjnakredyt hipoteczny

Dodano: 09.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top