Osoby, które dopiero wchodzą na rynek ze swoimi biznesami zadają sobie całą masą pytań. O finansowanie, o ogrom papierkowej roboty, o budowanie relacji z pracownikami, o wyzwania rynkowe, o to, czy uda się pozyskać klientów, itd, itd. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, co robić w czasie choroby i czy należy się z tego tytułu jakaś rekompensata? Wszakże na czas, gdy firma jest zamknięta, stracisz dochody. A czasem trzeba jednak coś zrobić, bo inaczej funkcjonowanie przedsiębiorstwa zawiśnie na włosku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Przedsiębiorca ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego, jeśli płacił składkę chorobową i jego niezdolność do pracy kwalifikuje do wypłaty świadczenia. Oczywiście niezbędne jest także uzyskanie zwolnienia lekarskiego L4. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę i wystawi stosowny dokument. Pamiętaj też, żeby zawnioskować o wypłatę zasiłku do ZUS-u, składając druk ZAS-53 albo Z-3b. Ponadto istotne jest to, czy przedsiębiorca faktycznie korzysta z L4 w należyty sposób,
Przy tym ostatnim warunku mogą pojawić się pewne wątpliwości. Jasne jest, że szef nie może wykonywać swojej dotychczasowej pracy. Przykładowo, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą w branży operatorskiej, to nie możesz jeździć na nagrania i montować materiałów. Tak samo, jeśli wytwarzasz ubrania, nie możesz, będąc na zwolnieniu nadzorować i kontrolować produkcji. Trudności występują przy interpretacji innych czynności.
Istnieją trzy przesłanki, zgodnie z którymi przedsiębiorca traci prawo do zasiłku chorobowego, a są to:
Napomknęliśmy także o sytuacjach niejasnych. Gdyby doszło do rozprawy w sądzie pracy o bezprawne pobieranie zasiłku chorobowego, to sąd zwróci uwagę, czy czynności, które podejmowałeś wymagały nakładu pracy. Jeśli stwierdzi, że tak było, wówczas odbierze Ci prawo do zasiłku.
Na przykład, może zdarzyć się tak, że przedsiębiorca - leżąc z grypą w łóżku - zacznie na laptopie odpisywać na maile służbowe. Może chociażby kontaktować się z stałymi kontrahentami bądź pozyskiwać nowych. Nawet jeśli taka czynność nie będzie wykonywana w dużej skali, i nie będzie Cię kosztowała dużo wysiłku, to może się okazać, że jednak był to pewien nakład pracy. Wprawdzie sąd pracy nie musi orzec w Twoim przypadku dokładnie w ten sposób, ale takie działania podejmowane na L4 wiążą się z pewnym ryzykiem.
Będąc na L4 możesz w swojej firmie wykonywać prace, które nie będą miały charakteru zarobkowego. Dotyczy to pewnych czynności formalnych i prawnych. Niestety, dużo tu zależy od uznania sądu. Jednakże praktyka pokazuje, że do takich działań najczęściej zalicza się podpisywanie listy płac, listy przelewów, dokumentów rozliczeniowych, a nawet faktur. Wówczas nie powinieneś mieć większych problemów zarówno z otrzymaniem zasiłku, jak i utrzymaniem prawa do tego świadczenia.
Jeśli Twoja firma nie może funkcjonować wtedy, gdy chorujesz, to wówczas masz do wybory dwie opcje. Albo zawiesisz działalność aż wyzdrowiejesz, albo ustanowisz pełnomocnika. Czasami ustanowienie pełnomocnika jest wręcz konieczne - np. wtedy, gdy zatrudniasz pracowników. Pełnomocnik będzie uprawiony do wykonywania za Ciebie czynności o charakterze zarobkowym. Po powrocie do zdrowia możesz cofnąć pełnomocnictwo.
Pełnomocnikiem możesz ustanowić zaufaną osobę, np. kogoś z rodziny. Pamiętaj jednak, że jeśli mieszkacie w jednym gospodarstwie domowym, to taki pełnomocnik zostanie uznany za Twojego współpracownika. Wówczas musisz za niego zapłacić składki do ZUS-u, w takiej samej wysokości jak Twoje. Jeśli chcesz zmniejszyć ten koszt, to zawrzyj z członkiem rodziny umowę zlecenie, z której płacone składki będą niższe.
WARTO WIEDZIEĆ
Jesteś nowym przedsiębiorcą na rynku albo za chwilę rozpoczniesz działalność? Masz ambitne plany inwestycyjne i szukasz finansowania? Jeśli chcesz skorzystać z oferty pożyczkowej lub kredytowej, to więcej na temat zobowiązań dla przedsiębiorcy znajdziesz w tym artykule: Kredyt dla nowej firmy.
Dodano: