Kredyt dla nowej firmy

Opublikowano: 07 Gru 2022 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Czasami jest tak, że gdy przedsiębiorca zakłada swój pierwszy biznes, często brakuje mu środków finansowych. Jak wiadomo, działalność gospodarcza może mieć różnoraki charakter, ale są takie biznesy, w które już na samym początku trzeba zainwestować sporo pieniędzy. Bez tego nie można myśleć o skutecznym prowadzeniu firmy i o zadowalających dochodach. Ratunkiem może okazać się tutaj tak zwany „kredyt na start”. Jak dostać taki kredyt firmowy? Jakie skutki dla właściciela firmy niesie to ze sobą oraz jakie są wady i zalety takiego kredytu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kto może wziąć kredyt dla nowej firmy i jakie warunki trzeba spełnić?

Tak samo, jak w przypadku kredytów dla konsumentów konieczna jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Bank będzie analizował zdolność kredytową przedsiębiorcy. Główną przeszkodą w uzyskaniu kredytu firmowego jest taka sytuacja, kiedy właściciel firmy widnieje w rejestrze dłużników albo innej bazie z negatywnymi wpisami.

A warunki kredytowania? Do wniosku, który przedsiębiorca będzie składał w banku lub firmie pożyczkowej, należy dołączyć:

  • dowód na to, że firma została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej; np. poprzez wydruk z tej bazy;
  • posiadane dokumenty finansowe,
  • zaświadczenie, że właściciel nie zalega ze spłatą należności ZUS-u i Urzędu Skarbowego,
  • biznesplan zawierający opis przeznaczenia środków z kredytu, o ile będzie wymagany przez instytucje finansującą;
  • zobowiązanie zabezpieczenia pożyczki, jeśli występuje w danym produkcie, na przykład poprzez hipotekę albo zabezpieczenie rzeczowe.

Banki będą zaglądały do rejestru działalności gospodarczej w celu sprawdzenia informacji o przedsiębiorstwach. Jeżeli dany przedsiębiorca, przykładowo nie ma biznesplanu, to prawdopodobnie nie będzie możliwe finansowanie bieżącej działalności firmy z kredytu.

Kredyt firmowy jako inwestycja?

Kredyty firmowe to także w dużej mierze kredyty inwestycyjne. Jest tak, dlatego że najczęściej pieniądze pozyskane z kredytu firmowego są inwestowane, przez co dane przedsiębiorstwo może zwiększyć swoje dochody. Dotyczy to także zobowiązań dla początkujących przedsiębiorców. Rozpoczęcie działalności gospodarczej może wymagać zakupienia maszyn, urządzeń elektronicznych czy technologii. Zakup ten może w przyszłości zaowocować zwiększeniem rentowności firmy.

Gdzie można dostać kredyt dla nowej firmy?

Prawdą jest, że jeśli chodzi o banki, to nie znajdziemy zbyt wielu ofert na rynku. Banki, w większości, kredytują istniejące już działalności gospodarcze, a najlepiej funkcjonujące od min. 1 roku na rynku. Kwestia uzyskania kredytu przez młodsze przedsiębiorstwa jest często niemożliwa

Kredyt dla firmy od pierwszego dnia działalności

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „kredyt dla nowej firmy” owszem pojawią nam się linki z ofertami bankowymi, ale trzeba zwrócić uwagę na szczegóły tych ofert. Czy udzielenie kredytu na finansowanie firmy od pierwszego dnia prowadzenia działalności będzie możliwe? Tak, ale tylko pod warunkiem, że Twoja działalność dotyczy kontynuacji obowiązków u pracodawcy, u którego wcześniej byłeś zatrudniony.

Kredyt firmowy dla uprzywilejowanych zawodów

Drugi przykład „uprzywilejowania” pod kątem okresu prowadzenia działalności pojawia się, gdy należysz do wąskiego grona wybranych przez bank zawodów np. z branży medycznej czy prawniczej. Jesteś młodym lekarzem czy stomatologiem, taki kredyt jest dla Ciebie. Jednak, gdy jako rehabilitant zakładasz firmę i potrzebujesz w nią zainwestować – wówczas otrzymasz raczej negatywną decyzję kredytową.

Firmowy kredyt hipoteczny

Warto wiedzieć, że kredyt dla nowych firm to nie tylko kredyt gotówkowy, ale też kredyt hipoteczny. Ustalenie hipoteki na nieruchomości, której właścicielem jest przedsiębiorca w części przypadków, może w pewien sposób zwiększyć szanse na uzyskanie zobowiązania. Wszystko jednak zależy od danej oferty. Kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym może być możliwy do uzyskania w jednym banku, ale w drugim już niekoniecznie.

Finansowanie nowych firm przez firmy pożyczkowe

Trzeba pamiętać, że łatwiej jest uzyskać mniejsze finansowanie, wynoszące na przykład kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka suma być może sprosta potrzebom małego lub średniego przedsiębiorstwa, ale dla większych spółek to może być po prostu zaledwie kropla w morzu potrzeb. Można również skorzystać z ofert, które oferują firmy pożyczkowe. I tutaj nowy przedsiębiorca ma nieco ułatwioną sytuację. Instytucje te są bardziej liberalne w finansowaniu nowych firm.

Dla niektórych pożyczkodawców minimalny okres prowadzenia działalności to 3 miesiące, a rekordzista akceptuje działalność prowadzoną nawet od 1 dnia od rejestracji w CEIDG. Ponadto wiele firm opiera się na oświadczeniu o źródle dochodu więc i procedura uzyskania środków będzie odmienna i prostsza od tej bankowej.

Dlaczego instytucje bankowe niechętnie udzielają kredytów na start firmy?

Firmy, które dopiero zostały założone, nie zdążyły sprawdzić się na rynku, właściciele mogą wykazywać mały dochód albo nie mają dochodów w ogóle. Kredytodawca chce mieć pewność, że otrzyma z powrotem pieniądze. Dlatego też jest bardziej skłonny udzielić pożyczki podmiotom, które zostały już zweryfikowane przez rynek.

Co w takim razie z firmami działającymi krócej niż rok? Również w przypadku finansowania nowych firm niezbędna może być rola doradcy kredytowego, który wskaże, na jakie finansowanie może liczyć nowy przedsiębiorca, biorąc pod uwagę nie tylko staż firmy, ale też branże i perspektywy rozwoju.

Jakie skutki niesie ze sobą wzięcie kredytu dla nowej firmy?

Na uzyskanie kredytu czy pożyczki w firmie pozabankowej nie można patrzeć tylko jednostronnie, że to kolejne zobowiązanie do regulowania i kolejna pozycja kosztów. Owszem zaciągnięty kredyt należy spłacać i uzyskiwać przychody na jego spłatę, ale umiejętne wykorzystanie środków może przyczynić się do zwiększenia przewagi konkurencyjnej firmy. I tak kredyt inwestycyjny może być przeznaczony na zakup pojazdu czy sprzętu IT. Finansowanie na dowolny cel można wykorzystać na przygotowanie akcji promocyjnych i reklamowych albo np. zmianę wystroju wnętrza, które przyciągnie więcej klientów. Kredyt to nie tylko koszt, ale i szansa na rozwój firmy!

Kredyt firmowy online — czy to możliwe?

Wielu klientów zadaje pytanie o to, czy mogą wziąć kredyt dla nowych firm online? Oczywiście jest to możliwe, aczkolwiek nie każdy bank działający na polskim rynku finansowym stwarza taką możliwość. Na moment publikacji tego artykułu, kredyt dla nowych firm online można wziąć w:

  • mBanku,
  • ING Banku Śląskim,
  • BNP Paribas,
  • Santander Bank Polska,
  • Nest Banku.

Pamiętajmy, że oferty banków mogą zmieniać się w czasie. Jeżeli czytasz ten artykuł później, to mogły pojawić się na rynku oferty także innych, niewymienionych wyżej banków.

Zalety i wady kredytu dla nowej firmy 

Niewątpliwą zaletą kredytu będzie to, że przemyślane i trafne wykorzystanie środków z kredytu zwróci się w przyszłości, ale też umocni pozycję firmy na rynku.

Oczywiście, nikt też nie da gwarancji, że pozyskane pieniądze polepszą sytuację firmy. Wszystko zależy od wyborów właściciela. Nietrafione inwestycje mogą okazać się katastrofalne w skutkach dla nowopowstałej firmy. Zwłaszcza że kredyt trzeba spłacić niezależnie od powodzenia bądź niepowodzenia biznesu. Czasem też trudno jest ustalić, ile konkretnie potrzeba pieniędzy. Przeliczenie się w jedną czy w drugą stronę jest równie niekorzystne. Ponadto młode firmy często mogą nie mieć wystarczającej zdolności kredytowej oraz być ocenione jako bardziej ryzykowne do finansowania. Na koniec organizowanie dokumentacji do kredytu może być dla niektórych przedsiębiorców po prostu uciążliwe.

Jeżeli dobrze rozważymy plusy i minusy kredytu dla nowych firm, możemy spokojnie zdecydować się na podpisanie umowy. Problem w tym, że będąc młodymi przedsiębiorcami nie zawsze i nie w każdym banku otrzymamy zgodę na udzielenie nam kredytu, a łatwiej będzie nam uzyskać pożyczkę z rynku pozabankowego. Zawsze jednak należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i kosztami kredytu. Mimo wszystko warto spróbować, zwłaszcza jeśli firma tego potrzebuje.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorców

Zaktualizowano: 17.01.2023

Dodano: 29.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top