Kredyt dla nowej firmy

Opublikowano: 29 Lis 2021 Sylwia Chrószcz 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Jak uzyskać kredyt, gdy jesteśmy właścicielami nowej firmy. Czy jest to możliwe? Na jakich zasadach i co to dla banków oznacza „nowa firma”? Jeżeli jesteście przedsiębiorcami, którzy chcą wziąć taki kredyt albo po prostu interesuje Was ten temat, to ten wpis kierujemy właśnie dla Was! 

Czasami jest tak, że gdy przedsiębiorca zakłada swój pierwszy biznes, często brakuje mu środków finansowych. Jak wiadomo, działalność gospodarcza może mieć różnoraki charakter, ale są takie biznesy, w które już na samym początku trzeba zainwestować sporo pieniędzy. Bez tego nie można myśleć o skutecznym prowadzeniu firmy i o zadowalających dochodach. Ratunkiem może okazać się tutaj tak zwany „kredyt na start”. Jak dostać taki kredyt? Jakie skutki dla właściciela firmy niesie to ze sobą oraz jakie są wady i zalety takiego kredytu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt dla nowej firmy

Kto może wziąć kredyt dla nowej firmy i jakie warunki trzeba spełnić?

Tak samo jak w przypadku kredytów dla konsumentów konieczna jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Bank będzie analizował zdolność i wiarygodność kredytową przedsiębiorcy. Główną przeszkodą w uzyskaniu kredytu jest taka sytuacja, kiedy właściciel firmy widnieje w rejestrze dłużników albo innej bazie z negatywnymi wpisami.

A warunki kredytowania? Do wniosku, który przedsiębiorca będzie składał w banku lub firmie pożyczkowej należy dołączyć:

  • dowód na to, że firma została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej; np. poprzez wydruk z tej bazy;
  • posiadane dokumenty finansowe,
  • zaświadczenie, że właściciel nie zalega ze spłatą należności ZUS-u i Urzędu Skarbowego.
  • biznesplan zawierający opis przeznaczenia środków z kredytu o ile będzie wymagany przez instytucje finansującą;
  • zobowiązanie zabezpieczenia pożyczki, jeśli występuje w danym produkcie, na przykład poprzez hipotekę albo zabezpieczenie rzeczowe.

Gdzie można dostać kredyt dla nowej firmy?

Prawdą jest, że jeśli chodzi o banki, to nie znajdziemy zbyt wielu ofert na rynku. Banki, w większości, kredytują istniejące już działalności gospodarcze, a najlepiej funkcjonujące od min. 1 roku na rynku.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „kredyt dla nowej firmy” owszem pojawią nam się linki z ofertami bankowymi, ale trzeba zwrócić uwagę na szczegóły tych ofert. Bank sfinansuje działalność od pierwszego dnia prowadzenia? Tak, ale tylko pod warunkiem, że Twoja działalność dotyczy kontynuacji obowiązków u pracodawcy, u którego wcześniej byłeś zatrudniony. Drugi przykład „uprzywilejowania” pod kątem okresu prowadzenia działalności pojawia się, gdy należysz do wąskiego grona wybranych przez bank zawodów np. z branży medycznej czy prawniczej. Jesteś młodym lekarzem czy stomatologiem taki kredyt jest dla Ciebie. Jednak, gdy jako rehabilitant zakładasz firmę i potrzebujesz w nią zainwestować – taka oferta kredytu nie jest dla Ciebie.

Trzeba pamiętać, że łatwiej jest uzyskać mniejsze finansowanie, wynoszące na przykład kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka suma być może sprosta potrzebom małego lub średniego przedsiębiorstwa, ale dla większych spółek to może być po prostu zaledwie kropla w morzu potrzeb. Można również skorzystać z ofert, które oferują firmy pożyczkowe. I tutaj nowy przedsiębiorca ma nieco ułatwioną sytuację. Instytucje te są bardziej liberalne w finansowaniu nowych firm. Dla niektórych pożyczkodawców minimalny okres prowadzenia działalności to 3 miesiące, a rekordzista akceptuje działalność prowadzoną nawet od 1 dnia od rejestracji w CEIDG. Ponadto wiele firm opiera się na oświadczeniu o źródle dochodu więc i procedura uzyskania środków będzie odmienna i prostsza od tej bankowej.

Dlaczego instytucje bankowe niechętnie udzielają kredytów na start firmy?

Firmy, które dopiero zostały założone, nie zdążyły sprawdzić się na rynku, właściciele mogą wykazywać mały dochód albo nie mają dochodów w ogóle. Kredytodawca chce mieć pewność, że otrzyma z powrotem pieniądze. Dlatego też jest bardziej skłonny udzielić pożyczki podmiotom, które zostały już zweryfikowane przez rynek.

Co w takim razie z firmami działającymi krócej niż rok? Również w przypadku finansowania nowych firm niezbędna może być rola doradcy kredytowego, który wskaże na jakie finansowanie może liczyć nowy przedsiębiorca biorąc pod uwagę nie tylko staż firmy, ale też branże i perspektywy rozwoju.

Jakie skutki niesie ze sobą wzięcie kredytu dla nowej firmy?

Na uzyskanie kredytu czy pożyczki w firmie pozabankowej nie można patrzeć tylko jednostronnie, że to kolejne zobowiązanie do regulowania i kolejna pozycja kosztów. Owszem zaciągnięty kredyt należy spłacać i uzyskiwać przychody na jego spłatę, ale umiejętne wykorzystanie środków może przyczynić się do zwiększenia przewagi konkurencyjnej firmy. I tak kredyt inwestycyjny może być przeznaczony na zakup pojazdu czy sprzętu IT. Finansowanie na dowolny cel można wykorzystać na przygotowanie akcji promocyjnych i reklamowych albo np. zmianę wystroju wnętrza, które przyciągnie więcej klientów. Kredyt to nie tylko koszt, ale i szansa na rozwój firmy!

Zalety i wady kredytu dla nowej firmy 

Niewątpliwą zaletą kredytu będzie to, że przemyślane i trafne wykorzystanie środków z kredytu zwróci się w przyszłości, ale też umocni pozycję firmy na rynku.

Oczywiście, nikt też nie da gwarancji, że pozyskane pieniądze polepszą sytuację firmy. Wszystko zależy od wyborów właściciela. Nietrafione inwestycje mogą okazać się katastrofalne w skutkach dla nowopowstałej firmy. Zwłaszcza, że kredyt trzeba spłacić niezależnie od powodzenia bądź niepowodzenia biznesu. Czasem też trudno jest ustalić, ile konkretnie potrzeba pieniędzy. Przeliczenie się w jedną czy w drugą stronę jest równie niekorzystne. Ponadto młode firmy często mogą nie posiadać wystarczającej zdolności kredytowej oraz być ocenione jako bardziej ryzykowne do finansowania. Na koniec organizowanie dokumentacji do kredytu może być dla niektórych przedsiębiorców po prostu uciążliwe.

Jeżeli dobrze rozważymy plusy i minusy kredytu dla nowych firm, możemy spokojnie zdecydować się na podpisanie umowy. Problem w tym, że będąc młodymi przedsiębiorcami nie zawsze i nie w każdym banku otrzymamy zgodę na udzielenie nam kredytu , a łatwiej będzie nam uzyskać pożyczkę z rynku pozabankowego. Zawsze jednak należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i kosztami kredytu. Mimo wszystko warto spróbować, zwłaszcza, jeśli firma tego potrzebuje.

Dodano: 29.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top