Jaki kredyt dla zadłużonych firm?

Opublikowano: 19 Gru 2020 Dagmara Konik 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Kredyty dla zadłużonych firm nie należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Kiedy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe trzeba podjąć działania, aby zapobiec dalszemu popadaniu w długi. Warto przemyśleć sprawę skorzystania z kredytu dla działalności na poprawę płynności. Może to być rozwiązanie, które pomoże ustabilizować sytuację finansową działalności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • z jakich rozwiązań może skorzystać zadłużony przedsiębiorca,
  • jak każde z rozwiązań wygląda w praktyce,
  • co jest ważne przy wyborze oferty.
Jaki kredyt dla zadłużonych firm?

Kredyt dla zadłużonych firm w banku - czy to możliwe?

Wiadomo, że banki najchętniej udzielają kredytowania firmą, które mają dobre dochody i nie posiadają długów, ale co z firmami, które mają długi? Dla firm, które są zadłużone też istnieje możliwość uzyskania finansowania w banku. Firma musi wykazywać zyski i spłacać regularnie swoje aktualne zobowiązania. Trzeba mieć świadomość, że firma z długami może otrzymać gorsze warunki kredytowania tj. większe koszty kredytu np. wyższą prowizję.

Instytucje finansowe na ogół podchodzą ostrożnie do kredytów konsolidacyjnych. Trudno więc na rynku znaleźć oferty, które nie uwzględniają oceny zdolności kredytowej. Zaciągnięcie kredytu będzie możliwe wtedy, kiedy przedsiębiorca będzie wiarygodnym oraz wypłacalnym klientem. Pamiętajmy, że odpowiedni produkt, ratujący naszą sytuację finansową mogą dać nam nie tylko banki, ale też firmy pożyczkowe.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Czasem jedynym dostępnym produktem będzie kredyt konsolidacyjny. Inaczej zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie pozwoli nam na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Ten rodzaj kredytu połączy wszystkie nasze aktualne zobowiązania w jedno. Pozwoli nam to spłacić zobowiązania i ustabilizuje naszą sytuację finansową. W tym rodzaju kredytu możemy liczyć na dodatkową gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności np. wypłaty dla pracowników czy zakup towarów do magazynu. Wiele banków ofertuje kredyt konsolidacyjny, który jest możliwy do uzyskania dla klientów posiadających dochody z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. 

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 70 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 70 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 99 822,24 zł 1 386,42 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 106 770,96 zł 1 482,93 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,21 % 4,99 % 106 893,36 zł 1 484,63 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,66 % 3,99 % 107 968,32 zł 1 499,56 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 16,82 % 9,99 % 108 347,76 zł 1 504,83 zł

Dokumenty wymagane do złożenia wniosku

W celu zawarcia umowy kredytu konsolidacyjnego należy najpierw pomyślnie przejść przez proces wnioskowania. Aby tak się stało należy przygotować następujące dokumenty:

  • wniosek kredytowy,
  • dokumenty potwierdzające dane firmy np. odpis z KRS, odpis z CEiDG lub zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON,
  • dokumenty dochodowe firmy: dokumenty dochodowe za ostatni rok zamknięty (PIT), wyciągi z konta firmowego za ostatnie miesiące,
  • zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu.

W przypadku konsolidacji naszych zobowiązań bank może wymagać ich potwierdzenia np. umowa kredytowa, potwierdzenie ostatniej spłaty raty czy harmonogram spłat. Każdy bank może poprosić o inne dokumenty dochodowe zgodnie z polityką danego banku, nie wszystkie banki akceptują te same dokumenty dochodowe.

Tak jak w przypadku innych produktów finansowych, nie otrzymamy kredytu konsolidacyjnego bez pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Bardzo trudno, wręcz niemożliwe będzie wzięcie kredytu konsolidacyjnego dla przedsiębiorcy, który nie generuje dochodów, posiada inne zobowiązania finansowe, które opiewają na znaczne kwoty czy też posiada negatywną historię kredytową.

Pożyczki pozabankowa dla firm zadłużonych

Firmy pozabankowe mają wiele propozycji pożyczek dla firm, jak również mają szanse na kredytowanie firmy, które posiadają negatywne wpisy w bazie BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Pożyczka dla zadłużonych działalności może posiadać mało formalności. Instytucje pożyczkowe posiadają mniejsze wymagania odnoście sytuacji finansowej, czy kredytowej historii firmy.

Takie pożyczki najczęściej posiadają krótki okres kredytowania. Kwoty też są znacznie mniejsze niż te które oferują banki. Pożyczki pozabankowe dla firm posiadają wyższe oprocentowanie, prowizje i opłaty dodatkowe. Korzystając z takiej oferty przeanalizujmy wszystkie za i przeciw, obliczmy koszty, jakie poniesiemy w zawiązku ze skorzystaniem z oferty. Jeżeli mamy inne propozycje finansowania dobrze jest porównać wszystkie i wybrać najbardziej opłacalną dla nas.

Inne rozwiązania finansowe dla zadłużonych firm

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Taki rodzaj pożyczki może być dostępny nawet jeśli przedsiębiorstwo ma zadłużenie, ponieważ taki rodzaj kredytu jest zabezpieczony nieruchomością więc w razie niespłacania pożyczki przez kredytobiorcę bank ma zabezpieczenie.

Pożyczki pod zastaw samochodu

Działalności, które mają zadłużenie mogą starać się o pożyczkę pod zastaw samochodu. Zabezpieczeniem pod tego typu pożyczki jest samochód kredytobiorcy. Podczas trwania pożyczki jest dozwolone korzystanie z samochodu, który jest przedmiotem zabezpieczenia pożyczki.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie dla zadłużonych firm?

Kiedy przeglądasz poszczególne oferty czy to kredytu konsolidacyjnego czy to pożyczki pozabankowej dla zadłużonych firm, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Porównując ze sobą różne produkty koniecznie zwróć uwagę na następujące czynniki:

Faktoring i leasing - alternatywa dla kredytu

Zarówno faktoring jak i leasing stanowią alternatywę dla kredytu w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo jest narażone utratę płynności finansowej. Oba te zjawiska różnią się od siebie i pomagają w sposób różny - zarówno od siebie jak i od kredytu - dlatego warto przyjrzeć się każdemu z nich.

Leasing występuje w bardzo wielu odmianach, ale my skupimy się dziś tylko na jednym z nich. Mowa mianowicie o leasingu kapitałowym. Polega to na tym, że leasingodawca udostępnia przedsiębiorcy, czyli w tym przypadku leasingobiorcy jakiś przedmiot, np. samochód. Od tej chwili przedmiot staje się własnością leasingobiorcy, który spłaca wartość przedmiotu wraz z odsetkami. Przedsiębiorca w sprawozdaniu finansowym firmy wpisuje ów przedmiot po stronie aktywów. To oznacza, że:

  • przedsiębiorca może dokonywać odpisów, co dotyczy amortyzacji środka trwałego i wiąże się z większymi kosztami w prowadzeniu firmy,
  • do kosztów uzyskania przychodu będą się wliczać tylko odsetki, a więc podstawa opodatkowania będzie niższa.

Faktoring to z kolei zjawisko pomagające przedsiębiorstwom utrzymać płynność finansową. Jeżeli dany przedsiębiorca ma klientów tudzież kontrahentów, którzy mogą płacić faktury z odroczonym terminem płatności. Wówczas pojawia się faktor, czyli podmiot który zapłaci przedsiębiorcy wcześniej, niż zrobiłby to klient. Kwota, którą faktor zapłaci przedsiębiorcy czyli faktorantowi wynosi pewien procent całej kwoty widniejącej na fakturze. Faktorant otrzyma pozostałą część należności wtedy, kiedy jego klient zapłaci faktorowi całość kwoty widniejącą na fakturze.

Jeśli chcesz wiedzieć, kto udzieli pożyczki zadłużonym z zajęciem komorniczym przeczytaj ten artykuł. 

Podsumowanie

Gdy zauważamy, że nasza firma zaczyna popadać w długi i z trudem spłacamy wszystkie miesięczne zobowiązania czas przemyśleć, czy skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Do czasu kiedy nie mamy negatywnych wpisów w bazach np. BIK, KRD udzielenie kredytu przez banki będzie jak najbardziej możliwe.

Gdy mamy negatywne wpisy do baz szanse na uzyskanie kredytu w banku są nikłe, z pomocą mogą nam przyjść pozabankowe pożyczki. Jeśli nie mamy dostępnych pożyczek pozabankowych to zostają nam pożyczki pod zastaw. Na rynku jest wiele rozwiązań dla działalności, które szukają kredytu dla zadłużonych firm.

Tagi: faktoringzdolność kredytowakredytkredyt konsolidacyjnyleasingkredyty dla przedsiębiorców

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 19.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top