Jaki kredyt dla zadłużonych firm?

Opublikowano: 19 Gru 2020 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firmBlog finansowy

Kredyty dla zadłużonych firm nie należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Kiedy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe trzeba podjąć działania, aby zapobiec dalszemu popadaniu w długi. Warto przemyśleć sprawę skorzystania z kredytu dla działalności. Może to być rozwiązanie, które pomoże ustabilizować sytuację finansową działalności.

Kredyt dla zadłużonych firm w banku - czy to możliwe?

Wiadomo, że banki najchętniej udzielają kredytowania firmą, które mają dobre dochody i nie posiadają długów, ale co z firmami, które mają długi? Dla firm, które są zadłużone też istnieje możliwość uzyskania finansowania w banku. Firma musi wykazywać zyski i spłacać regularnie swoje aktualne zobowiązania. Trzeba mieć świadomość, że firma z długami może otrzymać gorsze warunki kredytowania tj. większe koszty kredytu np. wyższą prowizję.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Czasem jedynym dostępnym produktem będzie kredyt konsolidacyjny. Inaczej zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie pozwoli nam na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Ten rodzaj kredytu połączy wszystkie nasze aktualne zobowiązania w jedno. Pozwoli nam to spłacić zobowiązania i ustabilizuje naszą sytuację finansową. W tym rodzaju kredytu możemy liczyć na dodatkową gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności np. wypłaty dla pracowników czy zakup towarów do magazynu.

Dokumenty wymagane do złożenia wniosku

Choć wnioskowanie o kredyt dla firm może wymagać się skomplikowane w wielu przypadkach banki ograniczyły dokumenty do niezbędnego minimum:

  • wniosek kredytowy,
  • dokumenty potwierdzające dane firmy np. odpis z KRS, odpis z CEiDG lub zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON,
  • dokumenty dochodowe firmy: dokumenty dochodowe za ostatni rok zamknięty (PIT), wyciągi z konta firmowego za ostatnie miesiące,
  • zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu.

W przypadku konsolidacji naszych zobowiązań bank może wymagać ich potwierdzenia np. umowa kredytowa, potwierdzenie ostatniej spłaty raty czy harmonogram spłat. Każdy bank może poprosić o inne dokumenty dochodowe zgodnie z polityką danego banku, nie wszystkie banki akceptują te same dokumenty dochodowe.

Pożyczki dla firm zadłużonych

Firmy pozabankowe mają wiele propozycji pożyczek dla firm, jak również mają szanse na kredytowanie firmy, które posiadają negatywne wpisy w bazie BIK. Pożyczka dla zadłużonych działalności może posiadać mało formalności. Instytucje pożyczkowe posiadają mniejsze wymagania odnoście sytuacji finansowej, czy kredytowej historii firmy. Takie pożyczki najczęściej posiadają krótki okres kredytowania. Kwoty też są znacznie mniejsze niż te które oferują banki. Pożyczki pozabankowe dla firm posiadają wyższe oprocentowanie, prowizje i opłaty dodatkowe. Korzystając z takiej oferty przeanalizujmy wszystkie za i przeciw, obliczmy koszty, jakie poniesiemy w zawiązku ze skorzystaniem z oferty. Jeżeli mamy inne propozycje finansowania dobrze jest porównać wszystkie i wybrać najbardziej opłacalną dla nas.

Inne rozwiązania finansowe dla zadłużonych firm

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Taki rodzaj pożyczki może być dostępny nawet jeśli przedsiębiorstwo ma zadłużenie, ponieważ taki rodzaj kredytu jest zabezpieczony nieruchomością więc w razie niespłacania pożyczki przez kredytobiorcę bank ma zabezpieczenie.

Pożyczki pod zastaw samochodu

Działalności, które mają zadłużenie mogą starać się o pożyczkę pod zastaw samochodu. Zabezpieczeniem pod tego typu pożyczki jest samochód kredytobiorcy. Podczas trwania pożyczki jest dozwolone korzystanie z samochodu, który jest przedmiotem zabezpieczenia pożyczki.

Podsumowanie

Gdy zauważamy, że nasza firma zaczyna popadać w długi i z trudem spłacamy wszystkie miesięczne zobowiązania czas przemyśleć, czy skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Do czasu kiedy nie mamy negatywnych wpisów w bazach np. BIK, KRD możemy starać się o kredyt w instytucjach bankowych. Gdy mamy negatywne wpisy do baz szanse na uzyskanie kredytu w banku są nikłe, z pomocą mogą nam przyjść pożyczki pozabankowe. Jeśli nie mamy dostępnych pożyczek pozabankowych to zostają nam pożyczki pod zastaw. Na rynku jest wiele rozwiązań dla działalności, które szukają kredytu dla zadłużonych firm.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top