Spis treści
Kredyty dla zadłużonych firm nie należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Kiedy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe trzeba podjąć działania, aby zapobiec dalszemu popadaniu w długi. Warto przemyśleć sprawę skorzystania z kredytu dla działalności. Może to być rozwiązanie, które pomoże ustabilizować sytuację finansową działalności.
Wiadomo, że banki najchętniej udzielają kredytowania firmą, które mają dobre dochody i nie posiadają długów, ale co z firmami, które mają długi? Dla firm, które są zadłużone też istnieje możliwość uzyskania finansowania w banku. Firma musi wykazywać zyski i spłacać regularnie swoje aktualne zobowiązania. Trzeba mieć świadomość, że firma z długami może otrzymać gorsze warunki kredytowania tj. większe koszty kredytu np. wyższą prowizję.
Czasem jedynym dostępnym produktem będzie kredyt konsolidacyjny. Inaczej zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie pozwoli nam na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Ten rodzaj kredytu połączy wszystkie nasze aktualne zobowiązania w jedno. Pozwoli nam to spłacić zobowiązania i ustabilizuje naszą sytuację finansową. W tym rodzaju kredytu możemy liczyć na dodatkową gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności np. wypłaty dla pracowników czy zakup towarów do magazynu. Wiele banków ofertuje kredyty konsolidacyjne, który jest możliwy do uzyskania dla klientów posiadających dochody z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej.
Choć wnioskowanie o kredyt dla firm może wymagać się skomplikowane w wielu przypadkach banki ograniczyły dokumenty do niezbędnego minimum:
W przypadku konsolidacji naszych zobowiązań bank może wymagać ich potwierdzenia np. umowa kredytowa, potwierdzenie ostatniej spłaty raty czy harmonogram spłat. Każdy bank może poprosić o inne dokumenty dochodowe zgodnie z polityką danego banku, nie wszystkie banki akceptują te same dokumenty dochodowe.
Firmy pozabankowe mają wiele propozycji pożyczek dla firm, jak również mają szanse na kredytowanie firmy, które posiadają negatywne wpisy w bazie BIK. Pożyczka dla zadłużonych działalności może posiadać mało formalności. Instytucje pożyczkowe posiadają mniejsze wymagania odnoście sytuacji finansowej, czy kredytowej historii firmy. Takie pożyczki najczęściej posiadają krótki okres kredytowania. Kwoty też są znacznie mniejsze niż te które oferują banki. Pożyczki pozabankowe dla firm posiadają wyższe oprocentowanie, prowizje i opłaty dodatkowe. Korzystając z takiej oferty przeanalizujmy wszystkie za i przeciw, obliczmy koszty, jakie poniesiemy w zawiązku ze skorzystaniem z oferty. Jeżeli mamy inne propozycje finansowania dobrze jest porównać wszystkie i wybrać najbardziej opłacalną dla nas.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości
Taki rodzaj pożyczki może być dostępny nawet jeśli przedsiębiorstwo ma zadłużenie, ponieważ taki rodzaj kredytu jest zabezpieczony nieruchomością więc w razie niespłacania pożyczki przez kredytobiorcę bank ma zabezpieczenie.
Pożyczki pod zastaw samochodu
Działalności, które mają zadłużenie mogą starać się o pożyczkę pod zastaw samochodu. Zabezpieczeniem pod tego typu pożyczki jest samochód kredytobiorcy. Podczas trwania pożyczki jest dozwolone korzystanie z samochodu, który jest przedmiotem zabezpieczenia pożyczki.
Gdy zauważamy, że nasza firma zaczyna popadać w długi i z trudem spłacamy wszystkie miesięczne zobowiązania czas przemyśleć, czy skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Do czasu kiedy nie mamy negatywnych wpisów w bazach np. BIK, KRD możemy starać się o kredyt w instytucjach bankowych. Gdy mamy negatywne wpisy do baz szanse na uzyskanie kredytu w banku są nikłe, z pomocą mogą nam przyjść pożyczki pozabankowe. Jeśli nie mamy dostępnych pożyczek pozabankowych to zostają nam pożyczki pod zastaw. Na rynku jest wiele rozwiązań dla działalności, które szukają kredytu dla zadłużonych firm.
jeśli tylko przedsiębiorca posiada majątek może on stać się sposobem na uzyskanie kredytu
Banki i firmy pożyczkowe oferują również produkty bez zabezpieczania majątkiem. Co prawda kwoty są niższe, ale mogą pomóc wielu firmom w codziennym funkcjonowaniu.
nie ma co straszyć tymi opłatami, nie jest aż tak źle skoro tyle ludzi z tego korzysta
Odpowiedźmam problem ze skrzynką pocztowa i kiedyś dostawałam co miesiąc harmognoramy a teraz ich nie mam mogę się starać o konsolidację?
Tak, dokumentem potwierdzającym numer rachunku do spłaty kredytu może być również umowa kredytowa albo ostatnie potwierdzenie wpłaty raty.
to konsolidacja dla firm jest możliwa? ja myślałem, ze to tylko dla zwyklego kowalskiego
W ramach kredytu firmowego konsolidacji mogą podlegać zobowiązania firmowe. Podobnie jest w przypadku kredytu dla klienta indywidualnego, ale bank spłaci tylko zobowiązania prywatne.
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)