Działalność gospodarcza wymaga nierzadko dużych nakładów. We współczesnych realiach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez samochodów. Niestety, nie zawsze dysponujemy takim kapitałem, by od razu dokonywać zakupy, dlatego też uwagę zwracają usługi leasingowe. W ich ramach jest jak najbardziej możliwe pozyskać auto, które jest właśnie przedmiotem leasingu. Wśród wielu rodzajów leasingu bardzo dużym wzięciem wśród przedsiębiorców cieszy się leasing operacyjny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Leasing operacyjny jest usługą świadczoną w ramach umowy, którą zawierają między sobą dwie strony – leasingodawca i leasingobiorca. Leasingodawcą jest firma, która udostępnia klientowi swój samochód w ramach świadczonej usługi. Natomiast leasingobiorcą jest klient – w tym przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przedmiot leasingu operacyjnego przez czas trwania umowy pozostaje wśród składników majątkowych leasingodawcy – czyli właścicielem wciąż jest firma leasingowa. Jednakże realnie z auta korzysta leasingobiorca.
Za korzystanie z auta klient jest zobowiązany do płacenia rat leasingowych. Przedsiębiorca może je wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, już po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić samochód. Trzeba też pamiętać o tym, że skoro jest to usługa, to będzie tutaj doliczany także podatek VAT. Klient ma prawo zrezygnować z umowy w trakcie jej trwania i oddać auto firmie leasingowej.
Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu operacyjnym? Na pewno to, że do kosztów uzyskania przychodu można także wliczyć opłatę wstępną, jaką klient ponosi wraz z rozpoczęciem świadczenia usługi przez leasingodawcę.
Gdy poruszana jest kwestia tego typu usług dla przedsiębiorców, często słyszy się o leasingu finansowym. Nie wolno jednak utożsamiać tego pojęcia z leasingiem operacyjnym. Leasing finansowy polega na przekazaniu przedmiotu umowy leasingowej klientowi, przy czym samochód zalicza się wówczas do środków trwałych klienta. Z tego wynika, że (odwrotnie niż w leasingu operacyjnym) obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych ciąży na leasingobiorcy. Ponadto w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć tylko część odsetkową rat leasingowych. Podatek VAT opłacany jest w całości.
Oczywiście koszty zawsze kształtują się inaczej, w zależności od brzemienia indywidualnej umowy leasingu operacyjnego. Z całą pewnością wysokość raty będzie zależała od:
Zawsze możesz w rozmowie poprosić przedstawiciela firmy leasingowej o orientacyjne wyliczenie kosztów, które poniesiesz jeśli zdecydujesz się na usługę.
W przypadku leasingu operacyjnego często możemy mówić o bardzo opłacalnym rozwiązaniu, na jakie decydują się przedsiębiorcy. Zazwyczaj pojawiające się korzyści, polegają na tym, że:
Raty w płatności podatku polegają na tym, że dolicza się je do rat leasingowych.
W bardzo wielu sytuacjach leasing operacyjny opłaci się przedsiębiorcy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której brakuje środków na zakup auta, a jest ono niezbędne do prowadzenia działalności. Samochód pełni wszakże rozmaite funkcje. Można nim transportować towar, dojeżdżać do klienta, traktować jako środek lokomocji w celu załatwiania spraw formalnych związanych z firmą i odbywania spotkań biznesowych czy nawet świadczyć bezpośrednio usługi przewozu osób. Leasing operacyjny pozwala pozyskać auto i to często przy niewygórowanych kosztach. To czyni tę usługę tym bardziej atrakcyjną w oczach klientów.
WARTO WIEDZIEĆ
Choć bardzo wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu operacyjnego, to wcale nie znaczy, że akurat dla Ciebie będzie to najbardziej optymalna forma finansowania samochodu. Może się okazać, że w Twoim przypadku lepiej jest skorzystać z leasingu finansowego. Jak dokonać właściwego wyboru? Przeanalizuj wszystkie aspekty – zarówno dotyczące obowiązku amortyzacji, okresu trwania umowy i możliwości wykupu auta. Przelicz, co jest bardziej opłacalne dla Twojej firmy.
Dodano:
Kto z nas nie marzy o nowym samochodzie? Chyba większość z nas, ale nie zawsze mamy na to środki. Dla wielu firm środek transportu jest niezbędny do wykonywania działalności. Zamiast kredytu gotówkowego możemy skorzystać z leasingu! Jest to wygodna forma, a dodatkowo możemy mieć samochód od ręki! (...)
Czytaj więcej