Czym jest leasing operacyjny? Wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu operacyjnym

Opublikowano: 30 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Leasing

Działalność gospodarcza wymaga nierzadko dużych nakładów. We współczesnych realiach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez samochodów. Niestety, nie zawsze dysponujemy takim kapitałem, by od razu dokonywać zakupy, dlatego też uwagę zwracają usługi leasingowe. W ich ramach jest jak najbardziej możliwe pozyskać auto, które jest właśnie przedmiotem leasingu. Wśród wielu rodzajów leasingu bardzo dużym wzięciem wśród przedsiębiorców cieszy się leasing operacyjny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co charakteryzuje leasing operacyjny,
 • co mają do siebie leasing operacyjny i finansowy,
 • jak można realnie skorzystać na leasingu operacyjnym.
leasing operacyjny

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny jest usługą świadczoną w ramach umowy, którą zawierają między sobą dwie strony – leasingodawca i leasingobiorca. Leasingodawcą jest firma, która udostępnia klientowi swój samochód w ramach świadczonej usługi. Natomiast leasingobiorcą jest klient – w tym przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przedmiot leasingu operacyjnego przez czas trwania umowy pozostaje wśród składników majątkowych leasingodawcy – czyli właścicielem wciąż jest firma leasingowa. Jednakże realnie z auta korzysta leasingobiorca.

Za korzystanie z auta klient jest zobowiązany do płacenia rat leasingowych. Przedsiębiorca może je wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, już po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić samochód. Trzeba też pamiętać o tym, że skoro jest to usługa, to będzie tutaj doliczany także podatek VAT. Klient ma prawo zrezygnować z umowy w trakcie jej trwania i oddać auto firmie leasingowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu operacyjnym? Na pewno to, że do kosztów uzyskania przychodu można także wliczyć opłatę wstępną, jaką klient ponosi wraz z rozpoczęciem świadczenia usługi przez leasingodawcę.

Oferty dla przedsiębiorcy - leasing operacyjny a finansowy

Gdy poruszana jest kwestia tego typu usług dla przedsiębiorców, często słyszy się o leasingu finansowym. Nie wolno jednak utożsamiać tego pojęcia z leasingiem operacyjnym. Leasing finansowy polega na przekazaniu przedmiotu umowy leasingowej klientowi, przy czym samochód zalicza się wówczas do środków trwałych klienta. Z tego wynika, że (odwrotnie niż w leasingu operacyjnym) obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych ciąży na leasingobiorcy. Ponadto w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć tylko część odsetkową rat leasingowych. Podatek VAT opłacany jest w całości.

Jak wysoka będzie rata w leasingu operacyjnym?

Oczywiście koszty zawsze kształtują się inaczej, w zależności od brzemienia indywidualnej umowy leasingu operacyjnego. Z całą pewnością wysokość raty będzie zależała od:

 • czasu trwania umowy,
 • wartości wkładu własnego,
 • typu klienta – stali klienci mogą otrzymać korzystniejsze warunki,
 • szeroko ujętej wartości samochodu, będącego przedmiotem leasingu,
 • zakładanego limitu kilometrów.

Zawsze możesz w rozmowie poprosić przedstawiciela firmy leasingowej o orientacyjne wyliczenie kosztów, które poniesiesz jeśli zdecydujesz się na usługę.

Jakie wymierne korzyści przynosi leasing operacyjny?

W przypadku leasingu operacyjnego często możemy mówić o bardzo opłacalnym rozwiązaniu, na jakie decydują się przedsiębiorcy. Zazwyczaj pojawiające się korzyści, polegają na tym, że:

 • firma zachowuje płynność finansową,
 • przedsiębiorca może zdecydować czy wykupić auto od leasingodawcy czy je zwrócić,
 • do kosztów uzyskania przychodów wliczyć można całą ratę wraz z odsetkami,
 • podatek VAT jest płacony na raty – nie ma konieczności uiszczania go od razu w całości.

Raty w płatności podatku polegają na tym, że dolicza się je do rat leasingowych.

Leasing operacyjny – kiedy się opłaca?

W bardzo wielu sytuacjach leasing operacyjny opłaci się przedsiębiorcy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której brakuje środków na zakup auta, a jest ono niezbędne do prowadzenia działalności. Samochód pełni wszakże rozmaite funkcje. Można nim transportować towar, dojeżdżać do klienta, traktować jako środek lokomocji w celu załatwiania spraw formalnych związanych z firmą i odbywania spotkań biznesowych czy nawet świadczyć bezpośrednio usługi przewozu osób. Leasing operacyjny pozwala pozyskać auto i to często przy niewygórowanych kosztach. To czyni tę usługę tym bardziej atrakcyjną w oczach klientów.

Dodano: 30.04.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Co to jest leasing?

Co to jest leasing?

11 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

Kto z nas nie marzy o nowym samochodzie? Chyba większość z nas, ale nie zawsze mamy na to środki. Dla wielu firm środek transportu jest niezbędny do wykonywania działalności. Zamiast kredytu gotówkowego możemy skorzystać z leasingu! Jest to wygodna forma, a dodatkowo możemy mieć samochód od ręki! (...)

Czytaj więcej
Top