Czym są kantory internetowe?

Opublikowano: 30 Lis 2022 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Kiedy będziemy dokonywali transakcji z osobą lub firmą zza granicy albo będziemy chcieli wyjechać na wakacje poza Polskę, to wówczas niezbędna będzie wymiana złotówki na inną walutę. Jak pewnie każdy z nas wymiany walut dokonuje się w kantorach. Jednak nie zawsze jest nam po drodze, by jechać do kantoru i tracić czas na czekanie w kolejce. Dlatego też możemy zdecydować się na znacznie wygodniejszą i szybszą w realizacji wymianę walut online.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się kantor internetowy,
 • jak działa kantor internetowy,
 • jakie korzyści możesz czerpać z internetowej wymiany waluty,
 • czy wymiana walut online jest bezpieczna.
Kantory internetowe

Kantor internetowy, a kantor stacjonarny

Chyba każdy wie, jak wyglądają kantory stacjonarne. Są to firmy prowadzone przez osoby, które nigdy nie zostały skazane za przestępstwo skarbowe. W kantorach stacjonarnych wymiana walut odbywa się drogą tradycyjną – tak jak robili to nasi rodzice i dziadkowie. Przynosisz ze sobą gotówkę i – jeśli akurat nie ma kolejki bądź jest Twoja kolej – podchodzisz do okienka i w zależności od sytuacji kupujesz bądź sprzedajesz daną walutę po kursie widniejącym na tablicy.

Natomiast internetowy kantor wymiany walut to także firma, która jednak swej działalności nie prowadzi stacjonarnie. Jednakże należy pamiętać w przypadku kantorów internetowych prawo traktuje te podmioty inaczej niż stacjonarne kantory czy też banki. Dlatego też możemy tutaj mówić o innych aktach prawnych.

Kantor internetowy – proces wymiany walut online

Każdy kantor online posiada własne konta bankowe oraz strony internetowe, które umożliwiają klientom transakcje wymiany walut. Jeżeli chcesz, aby wymiana walut odbywała się online, to najpierw musisz założyć swoje konto w kantorze internetowym. Przy zakładaniu konta musisz podać swoje dane, takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • numer dowodu osobistego,
 • e-mail,
 • numer rachunków bankowych – oczywiście musisz posiadać w banku zarówno konto złotówkowe, jak i konto walutowe.

Kiedy już masz założone konto, to wówczas możesz sprawdzić internetowe notowania kursów walut. Następnie wybierasz kwotę, która Cię interesuje i dokonujesz wymiany. Kantor przekaże środki na Twoje konto bankowe. Przelewy realizowane są dzięki bankowości internetowej.

Czy warto korzystać z kantorów internetowych?

Z biegiem czasu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z internetowych kantorów wymiany walut. Jest tak dlatego, że podmioty te oferują swoim klientom wiele korzyści. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • bardzo dużą wygodę – wymiany walut możemy dokonywać bez wychodzenia z domu,
 • pełną dostępność – transakcje w kantorach odbywają się 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, nie musisz więc martwić się godzinami otwarcia kantoru,
 • korzystne przeliczniki kursu – bardzo ważna zaleta dla klientów, którzy regularnie dokonują wymiany walut,
 • brak dodatkowych opłat – wiele kantorów internetowych nie obarcza klienta dodatkowymi kosztami za przelewy na rachunki prowadzone w złotówkach, euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich czy funtach brytyjskich,
 • możliwość sprawdzenia kontroli transakcji – dzięki temu masz pełną kontrolę nad swoimi transakcjami wymiany walut.

Jak widać kantory internetowe posiadają sporą przewagę nad stacjonarnymi. Jednakże, osoby starsze albo te, które nie ufają nowym technologią, bądź po prostu są przekonane do tradycyjnej wymiany walut zawsze chętniej będą korzystały z kantorów stacjonarnych.

Wymiana walut w kantorze internetowym - czy to bezpieczne?

Kantory, które prowadzą swoją działalność w sieci są zobligowane do utrzymywania standardów bezpieczeństwa. Dotyczy to takich aspektów jak ochrona danych osobowych klienta, ale też bezpieczeństwo środków, które przepływają przez kantor w trakcie transakcji. Klient otrzymuje SMS-y czy maile z linkami aktywacyjnym, a swoje konto w kantorze zabezpieczają osobiście ułożonym przez siebie hasłem. Są to praktyki, które charakteryzują rzetelne kantory internetowe.

Kantory internetowe – który wybrać?

Musimy powiedzieć, że ma co liczyć na dużą różnicę, jeśli chodzi o kurs. Owszem, kursy walut mogą się odrobinę od siebie różnić w zależności od kantora, ale po pierwsze nigdy nie będą to znaczne różnice, a po drugie w grę wchodzi jeszcze spread walutowy. Dlatego też znacznie ważniejsze będzie sprawdzenie, czy dany kantor zapewnia bezpieczeństwo transakcji. Nie bez znaczenia są też opinie internautów, które bez problemu możemy znaleźć w wyszukiwarce. Inną opcją jest także sprawdzenie, czy dany kantor posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Wtedy na 100% jest rzetelny.

Tagi: kantor internetowywymiana walutspread

Dodano: 27.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top