Czym się różni uczciwa pożyczka od tzw. lichwy? Jak rozpoznać oszusta?

Opublikowano: 02 Paź 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Sięgając do szmoncesów, czyli dawnych dowcipów pochodzących z kultury żydowskiej, niejednokrotnie natrafimy na kabaretowe gagi, w których to przedstawiciele wyznania mojżeszowego podchodząc z dystansem do samych siebie żartują z pożyczania na wysoki procent. Rodzaj tego humoru obśmiewa właśnie lichwę. Jednakże, jeśli spojrzymy na temat całkiem poważnie, to przekonamy się, że judaizm (i nie tylko) już od starożytności potępiał nieuczciwe pożyczanie pieniędzy. Niestety, choć minęły tysiące lat w dzisiejszym świecie wciąż można spotkać się z lichwiarstwem. Nie dość, że taka praktyka jest przestępstwem wyłudzenia pieniędzy, to jeszcze zraża klientów do uczciwych pożyczkodawców i psuje opinię wielu podmiotów na rynku finansowym. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest lichwa i dlaczego jest nieuczciwa,
  • jak rozpoznać uczciwą pożyczkę,
  • jak nie paść ofiarą oszusta-lichwiarza.
lichwa

Czy lichwa i pożyczka to jest to samo?

Czasami można usłyszeć opinię, że lichwa i pożyczka są jednym i tym samym. Jest to rozumowanie błędne, gdyż pożyczka jest prawnie regulowanym produktem dostępnym w ramach szerokiego rynku finansowego. Myśląc o pożyczce pozabankowej musimy sobie zdawać sprawę, że tego rodzaju zobowiązanie jest udzielane przez firmy pożyczkowe. Choć nie dotyczy to banków, to jednak istnieją przepisy, które regulują zarówno kwestie udzielania, podpisywania umów jak i spłaty zobowiązania. Wszystko to uwzględnia Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Z kolei samo słowo "lichwa" pochodzi z języka prasłowiańskiego i znaczy tyle, co "pożyczka", jednak współcześnie figuruje ona w słownikach jako jednoznacznie zła, sprzeczna z prawem i nieuczciwa praktyka pożyczania pieniędzy. Lichwa jest krytykowana głównie z tego powodu, że jest nieetyczna. Skoro o etyce mowa, to nie sposób nie odwołać tego do religii. Otóż wszystkie największe religie świata: chrześcijaństwo, islam, judaizm, a nawet buddyzm jednoznacznie potępiają lichwę.

Nie można więc zamiennie używać pojęć: lichwa i pożyczka. Znaczą one bowiem całkiem coś innego.

Co o lichwie mówi polskie prawo?

Wspomniana już Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje kwestie związane z pożyczkami pozabankowymi, ale to nie wszystko. Obecnie obowiązują także przepisy Ustawy z dnia 6 października 2022 r. o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, która potocznie nazywana jest Ustawą antylichwiarską. Dzięki temu aktowi prawnemu obowiązują limity kosztów udzielanych zobowiązań. Jakiekolwiek dodatkowe opłaty, marże czy prowizje, nie mogą przekraczać 45% wartości kwoty udzielonej w ramach zobowiązania, w trakcie obowiązywania umowy. Ustawa antylichwiarska nie pozwala także, by wysokość odsetek ustawowych była absurdalnie wysoka.

Uczciwa pożyczka - czym się charakteryzuje?

Uczciwa pożyczka to przede wszystkim taka, która jest udzielana przez uczciwą instytucję, przestrzegającą prawa. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi Rejestr Instytucji Pożyczkowych, w którym można znaleźć firmy, działające zgodnie z prawem. Poza tym, patrząc na ofertę możesz samemu łatwo ocenić czy jest uczciwa. Maksymalne oprocentowanie nie może być wyższe niż dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP i stawki 3,5%. Czyli, jeżeli stopa wynosi 6%, to max. oprocentowanie = 2 x 9,5% = 19%. Jeśli więc jakaś oferta opiewa na większy procent, wiedz, że jest nieuczciwa. Oprócz tego warto patrzeć na pożyczki zdroworozsądkowo. Przykładowo, jeśli pożyczasz 1000 zł na miesiąc i po 30 dniach masz spłacić 2000 z, to na pewno masz do czynienia z lichwą. 

Jak znaleźć uczciwą pożyczkę w internecie?

Uczciwą pożyczkę możesz znaleźć na stronie wnioskomat.com, gdzie prowadzimy współpracę ze sprawdzonymi pożyczkodawcami. Jeśli interesuje Cię chwilówka albo pożyczka ratalna, to możesz skorzystać z naszego bezpłatnego narzędzia, jakim jest ranking pożyczek online, gdzie znajdziesz i porównasz aktualne oferty. Nie musisz się niczego obawiać - na naszej stronie nie ma miejsca na lichwę, możesz więc śmiało wnioskować o interesujące Cię zobowiązanie. 

Jak rozpoznać oszusta?

Lichwiarz nie będzie przestrzegał przepisów prawa, gdyż nie leży to w jego interesie. Zależy mu, by klient był wyprowadzony na manowce, by zaciągnął niekorzystny dług, a potem go spłacał. Ale jak wyglądają red flagi w praktyce? Przede wszystkim lichwiarz nie będzie skory do jasnego i jednoznacznego wyjaśnienia zasad udzielania zobowiązania, a także spłaty. Będzie uchylał się przed tym, aby pokazać klientowi wszystkie parametry i przejrzyście przedstawić koszty. Jego oferta może opiewać na absurdalnie wysoki procent - pamiętaj, że nie może być tak, że po miesiącu kredytowania odsetki będą wynosiły 100% kwoty udzielonej w ramach pożyczki. Oszust nie poinformuje klienta, iż ten ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy, bez podania przyczyny. A to tylko niektóre z sygnałów ostrzegawczych. 

Dlaczego oszustom nadal się udaje wyłudzać pieniądze od klientów?

Oszuści bazują przede wszystkim na nadmiernej ufności klientów oraz na perfidii, z jaką wykorzystują niejednokrotnie trudną sytuację finansową swoich ofiar. Nierzadko ofiarami lichwy padają osoby starsze, które nie zawsze muszą się orientować we wszystkich meandrach współczesnego świata. Jednakże nie tylko seniorzy dają się nabrać. Dużo jest też przypadków wśród młodych klientów, którzy zbyt lekkomyślnie podchodzą do kwestii pożyczania pieniędzy. Gdy przychodzi termin spłaty długu, lichwiarz równie nieuczciwie stara się ściągnąć należność, która de iure należnością nie jest. Klient, przestraszony wizytą komornika nie myśli racjonalnie i jest nawet gotów zapożyczyć się u kogoś innego, byleby spłacić lichwę. A gdy już to zrobi, to potem okazuje się, że "czegoś nie dopłacił", że były "dodatkowe koszy", że "odsetki się zwiększyły" i musi dopłacić. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uświadamiali członków naszej rodziny, przyjaciół i znajomych oraz uczulali ich na oszustwa. Jeśli masz podejrzenie, że doszło do lichwy, natychmiast powiadom policję, gdyż lichwa jest przestępstwem. 

Dodano: 02.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top