Ile kosztuje pożyczka na oświadczenie, pożyczka dla bezrobotnych? Co składa się na koszt takich pożyczek pozabankowych?

Opublikowano: 11 Marzec 2024 Dagmara Konik 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczka pozabankowa to dla wielu osób dobry, a czasem będąc osobą bezrobotną, jedyny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że pożyczanie pieniędzy jest związane z dodatkowymi kosztami. Dlatego przed skorzystaniem z oferty pożyczki warto dobrze wszystko sprawdzić, aby nie przepłacać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jaki sposób kształtuje się całkowity koszt pożyczki,
  • jak odsetki wpływają na koszty pożyczki,
  • jaki wpływ na cenę pożyczki mają koszty pozaodsetkowe. 
koszt pożyczek pozabankowych

Co to jest pożyczka dla bezrobotnych?

Pożyczka dla bezrobotnych jest produktem przeznaczonym dla osób pozostających bez pracy, zarejestrowanych w urzędach pracy i niewykonujących żadnej pracy na umowę. Szybka pożyczka dla bezrobotnych pozwala na dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Jest udzielana tylko przez firmy pozabankowe, ponieważ banki nie udzielają kredytów i pożyczek osobom bezrobotnym. Warunkiem uzyskania pożyczki w banku jest posiadanie umowy o pracę. Firmy pożyczkowe podchodzą do tego mniej rygorystycznie. Pożyczka dla bezrobotnych jest udzielana podobnie jak standardowe chwilówki. Nie trzeba wypełniać mnóstwa dokumentów, a proces wnioskowania jest przeprowadzany szybko i sprawnie.

Bezrobotne osoby nie mogą udowodnić swojego dochodu, ponieważ nie pracują na umowę o pracę. Nie oznacza to jednak, że nie mogą skorzystać z ofert firm pożyczkowych. Sporo firm pozabankowych oferuje pożyczki dla bezrobotnych, ale nie wszystkie. Mają możliwość uzyskania pożyczki na oświadczenie. Firma pożyczkowa, która nie wymaga od klienta zaświadczenia o dochodach, a jedynie pisemnego oświadczenia, w którym deklarujemy wysokość comiesięcznych przychodów na konto. Nie trzeba podawać źródła dochodu, ponieważ firmy pozabankowe nie sprawdzają zdolności kredytowej pożyczkobiorcy tak szczegółowo jak banki. Akceptują inne źródła dochodu jak świadczenia socjalne, zasiłki dla bezrobotnych, 500+ czy pieniądze pochodzące z innych źródeł dochodu.

Pożyczka pozabankowa dla bezrobotnych jest krótkookresowa, czyli przyznawana na krótki termin zwykle jest to 30 dni, ale każda firma pożyczkowa sama reguluje na jaki czas udziela pożyczek krótkoterminowych i posiada różne oferty pożyczek. Kwota jednorazowo przyznawanej pożyczki dla bezrobotnych nie jest wysoka. Jeśli klient chce uzyskać większą kwotę to może wtedy skorzystać z pożyczki ratalnej z dłuższym okresem spłaty.

Pożyczki dla bezrobotnych są udzielane osobom pełnoletnim z aktualnym dowodem osobistym i polskim obywatelstwem. Górna granica wieku, do którego można wnioskować o pożyczkę, jest określana przez poszczególne firmy indywidualnie.

Ile kosztuje pożyczka pozabankowa?

Na koszty pożyczki pozabankowej składają się różne czynniki, zarówno koszty stałe jak i zmienne, które mogą się zmienić w trakcie spłaty pożyczki. Zawsze dobrze jest przeczytać dokładnie umowę pożyczkową, bo w niej są zawarte informacje dotyczące kosztów pożyczki pozabankowej. Jeśli jest to pożyczka ratalna to zwróćmy uwagę na wysokość rat, które mogą się zmienić w trakcie spłaty. Można skorzystać z internetowych kalkulatorów pożyczkowych, które możemy znaleźć na stronach internetowych firm pożyczkowych. Są proste w obsłudze i możemy się z nich dowiedzieć jakie koszty poniesiemy faktycznie. Warto jednak zawsze zapoznać się ze szczegółami umowy i tabelami opłat.  Kosztami pożyczki jest:

  • oprocentowanie,
  • ubezpieczenie,
  • prowizja,
  • opłaty przygotowawcze i za rozpatrzenie wniosku - nie występuje we wszystkich firmach, wiele firm udzielających pożyczek rezygnuje z tej opłaty chcąc być bardziej konkurencyjnymi na rynku.

Odsetkowe i pozaodsetkowe koszty pożyczki

Wiemy już, że na koszty pożyczki składają się różne elementy, ale warto też zwrócić uwagę na to, że dzielą się one na odsetkowe i pozaodsetkowe. Pierwsze z nich wiążą się z oprocentowaniem. Maksymalne koszty odsetkowe nie mogą wynosić więcej niż dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP i stawki 3,5%. Natomiast w przypadku kosztów pozaodsetkowych czyli prowizji, opłat przygotowawczych i ew. ubezpieczenia, ich maksymalna wartość nie może być wyższa niż 100% kwoty pożyczki. Jeżeli spotkasz się z ofertą, gdzie całkowita kwota do zapłaty przekracza ww. limity, to nie jest to uczciwa oferta. 

Jak wybrać pożyczkę z najniższymi kosztami?

Starając się o pozabankowy produkt finansowy dla bezrobotnych warto zwrócić uwagę na wszystkie wyszczególnione w ofercie parametry. Każdy pożyczkodawca udostępnia takie dane jak wysokość oprocentowania, a także ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, prowizja i inne, dodatkowe opłaty. Największą wskazówką dla klienta będzie zawsze wartość całkowitego kosztu pożyczki. Przykładowo, jeśli chcesz wziąć 1000 zł, to firmie A będziesz musiał oddać 1200 zł, a w firmie B 1150 zł - w obu przypadkach po upływie miesiąca. Jako, że koszt w firmie B jest niższy o 50 zł, to ta pożyczka jest bardziej opłacalna niż z firmy A. 

Jak i gdzie uzyskać pożyczkę dla bezrobotnych?

O pożyczkę dla bezrobotnych możemy wnioskować na stronach internetowych firm pozabankowych. Jeśli osoba bezrobotna zdecyduje się na szybką pożyczkę to powinna ofert poszukać online lub korzystając ze stacjonarnych oddziałów firm pożyczkowych. Większość firm oferuje pomoc przez swoją infolinię, którą obsługują doświadczone osoby.

Najszybszą jednak drogą do pozyskania pieniędzy jest internet. Większość z nas ma do niego dostęp czy to przez komputer czy smartfona. Możemy skorzystać z porównywarek ofert pożyczkowych i kalkulatorów, w których wpisujemy parametry naszej pożyczki, czyli kwotę i okres spłaty, a po chwili otrzymamy realne oferty pożyczek dostosowanych do naszych potrzeb.

Można także skorzystać, co jest bardzo wygodne, z platform pożyczkowych, gdzie wypełnia się jeden wniosek (formularz), a po chwili otrzymujemy informację o prawdziwych i realnych ofertach pożyczkowych ze wszystkich instytucji współpracujących z tymi platformami. Jedną z takich platform pożyczkowych jest wnioskomat.com. Potem dzwoni do takiej osoby agent, który pomoże w doborze najlepszej oferty. Jeśli będzie możliwość zakończenia całej sprawy przez internet lub przez telefon, to agent pomoże nam sfinalizować cały proces wnioskowania aż do otrzymania pożyczki.

Wybierając tradycyjne wnioskowanie w placówce agenta musimy liczyć się z tym, że wnioskowanie będzie dwuetapowe: jedno spotkanie będzie obejmować złożenie wniosku, a drugie podpisanie umowy. Większość firm stawia jednak na szybką obsługę klientów i czasami dodatkowe środki można uzyskać w ciągu jednej wizyty w biurze kredytowym.

Podsumowanie

Nie od dziś ludzie tracą pracę, bo każdemu może się to przytrafić. Czasy jakie nastały nie są tanie. Koszty życia są coraz wyższe, a nagła utrata pracy może człowieka wpędzić w spore długi. Osoby bezrobotne uważają, że są marginalizowane i jeśli korzystają z ofert firm pożyczkowych to się wstydzą, że ktoś będzie je wytykał palcami. Na szczęście ten czas minął, że trzeba było wystawać pod oddziałem firmy pożyczkowej, aby pożyczyć pieniądze.

Większość instytucji pozabankowych wychodząc naprzeciw klientowi przeniosło swoją działalność do internetu. Ograniczyły formalności do minimum dzięki temu można szybko i w łatwy sposób zdobyć pieniądze. Wiadomo, że osoba bezrobotna nie ma szans na kredyt w banku, który z pewnością byłby tańszy w porównaniu do szybkiej pożyczki z firmy pożyczkowej. Niestety pożyczka pozabankowa jest droższa, bo zwykle poziomy prowizji są wyższe, ale bardziej przystępna i szybka. A co najważniejsze można to zrobić w domu w każdy dzień tygodnia. Mimo tych dogodności nie dajmy się zwieźć, przeglądajmy oferty i je porównywajmy, aby nie przepłacać, bo są oferty pożyczek, które nic nie kosztują, jak pierwsza krótkoterminowa pożyczka dla nowych klientów, gdzie RRSO wynosi 0%.

Dodano: 08.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top