Jak łatwo i bezpiecznie korzystać z pożyczek pozabankowych?

Opublikowano: 31 Sty 2021 Agata Dymara 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

W dobie internetu i cyfryzacji wydawać by się mogło, że o dodatkową gotówkę nie jest trudno,  wystarczy tylko kilka chwil i mamy złożony wniosek. Czy jednak otwierając przeglądarkę i wybierając pierwszą z brzegu stronę pożyczkową działamy słusznie? Czy powinniśmy w jakiś sposób sprawdzić naszego pożyczkodawcę wnioskując online? A może lepiej udać się do doradcy i złożyć wniosek stacjonarnie? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć, gdzie wnioskowanie o pożyczkę będzie dla nas najłatwiejsze i przede wszystkim bezpieczne.

Jak łatwo i bezpiecznie korzystać z pożyczek pozabankowych?

Gdzie najłatwiej zawnioskować o pożyczkę?

Sposobów na zawnioskowanie o pożyczkę pozabankową jest wiele. Te najbardziej popularne to:

Wnioskowanie przez internet – jeśli nie chcemy ruszać się z domu i w zaciszu swoich czterech ścian zawnioskować o kredyt, to w dzisiejszych czasach większość firm pozabankowych umożliwia swoim klientom taką możliwość. Bardzo często jest to tylko kwestia uzupełnienia swoich danych w formularzu i przy decyzji pozytywnej w zależności od firmy jaką wybraliśmy weryfikujemy swoją tożsamość. W tym celu należy wykonać przelew weryfikacyjny lub potwierdzamy dochód za pomocą funkcji Kontomatik. Warto też korzystać z internetowych porównywarek produktów finansowych. Są to bezpłatne strony, które po wpisaniu przez nas kwoty i okresu pożyczki wyszukają nam produkty, które będą pod względem danych jakie zostały przez nas podane najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Wnioskowanie u doradcy finansowego – jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnej metody i wolimy kontakt z drugą osobą lub po prostu obsługa internetu nie jest naszą mocną stroną dobrym sposobem na szybką gotówkę będzie skorzystanie z usług doradcy finansowego. Procesowanie wniosku u doradcy zajmuje tyle samo czasu co złożenie przez nas samodzielnie wniosku online. Dodatkowo doradzi on nam, która oferta może być dla nas najkorzystniejsza i odpowie na wszystkie nasze pytania. Pamiętajmy jednak, iż doradca za swoja pracę otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji za udzielane pożyczki  i nie ma on prawa potrącać z kwoty naszej pożyczki dodatkowych sum na swoje wynagrodzenie.

Rynek finansowy daje nam wiele możliwości. Możemy wnioskować również o pożyczkę telefonicznie lub smsem. Pośród różnych opcji znajdziemy na pewno sposób najbardziej odpowiedni dla siebie. Tak naprawdę tylko od naszych predyspozycji zależy na jaki sposób się zdecydujemy. Każda z opcji posiada plusy jak i minusy i to my musimy zdecydować jaki sposób będzie dla nas najwygodniejszy. Popularne pożyczki 4 tys. w miesiącu czerwiec 2022 prezentuje poniższa tabela:

Pożyczki online - kwota: 4 000 zł, okres: 24 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 4 000 zł
Ilość rat pożyczki: 24 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 15,52 % 7,56 % 4 632,48 zł 193,02 zł Złóż wniosek
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 19,00 % 55,70 % 26,92 % 6 141,84 zł 255,91 zł Złóż wniosek
Profi Credit 18,87 % 70,98 % 38,00 % 6 669,84 zł 277,91 zł Złóż wniosek
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 16,00 % 79,84 % 48,19 % 6 965,52 zł 290,23 zł Złóż wniosek
Takto Finanse - Pożyczka online (zobacz) 19,00 % 130,31 % 76,00 % 8 517,12 zł 354,88 zł Złóż wniosek
AASA Polska - Pożyczka online (zobacz) 19,00 % 148,81 % 86,72 % 9 035,76 zł 376,49 zł Złóż wniosek
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 19,00 % 172,98 % 100,00 % 9 678,48 zł 403,27 zł Złóż wniosek

Nasza sytuacja finansowa a wnioskowanie o kredyt

Oczywiście, pamiętać musimy, że mimo, iż internet pełen jest sloganów: „pożyczka na dowód”, nie zawsze są one zgodne z prawdą. Firmy pozabankowe, mimo, iż mają dużo mniejsze wymagania wobec klienta niż banki zawsze starają się weryfikować naszą sytuację, czy to sprawdzając nasze bazy, czy wymagając od nas potwierdzenia dochodu. To skąd w internecie tak dużo haseł o pożyczkach zupełnie na oświadczenie bez baz i bez dochodów? Zazwyczaj taką formę finansowania zaproponują nam pożyczki prywatne, czyli są to zazwyczaj - jak sama nazwa wskazuje osoby fizyczne - a nie podmioty gospodarcze. Pożyczki te rządzą się swoimi prawami i nie są regulowane prawnie. Czym wyróżniają się takie pożyczki ?

 • mniej formalności, 
 • regulowane przepisami kodeksu cywilnego -  czyli udzielane są na dowolnych warunkach,
 • łatwa dostępność - brak wymogów dokumentowych, bez sprawdzania baz klienta,
 • wysokie oprocentowanie, 
 • obarczone wysokim ryzykiem,
 • jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek. 

Musimy zdawać sobie sprawę, iż jeśli jesteśmy zadłużeni, posiadamy komornika lub nie mamy dochodu i szukamy finansowania w sektorze pożyczek prywatnych to nie zawsze takie firmy działają uczciwie. Poprzez udzielanie kredytu na bardzo wysoki procent, osoby te chcą się wzbogacić nie patrząc na nasze pogłębiające się zadłużenie. Powinnyśmy w szczególności uważać na kilka kwestii:

 • strzeżmy dane - nie podawajmy naszych danych osobowych, osobom przez nas niezweryfikowanym – w szczególności peselu lub nr dowodu,
 • nie wpłacajmy przed udzieleniem pożyczki żadnych środków,
 • starannie czytajmy umowę, mogą się w niej znaleźć zapisy które będą dla nas bardzo niekorzystne,
 • dodatkowe opłaty za windykację – bardzo często w umowie znajdziemy zapis, gdzie za zwłokę z zapłatą naliczane są ogromne koszty,
 • starajmy się spotkać z przedstawicielem danej firmy, unikajmy pożyczek prywatnych załatwianych przez internet. 

Jak zweryfikować wiarygodność firm pozabankowych?

Kiedy rynek finansowy przepełniony jest firmami pozabankowymi? Skąd mamy wiedzieć, która z tych firm działa zgodnie z prawem?

 1. Obowiązek rejestracji firm pożyczkowych. Jeszcze do roku 2017 firmy pozabankowe działały jedynie o kodeks cywilny i tak naprawdę balansowały na granicy prawa. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła obowiązek rejestrowania firm pożyczkowych, a co za tym idzie każda z firm, która nie figuruje w takim rejestrze może działać nielegalnie lub niezgodnie z prawem. Warto więc zajrzeć na stronę https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow i tam sprawdzić czy firma w której chcemy zawnioskować jest tam zarejestrowana.
 2. Krajowy Rejestr Sądowy. Legalnie działająca firma, na pewno będzie zarejestrowana w bazie KRS. Jest to baza, w której zbierane są dane na temat przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych. Wystarczy nam numer NIP, KRS, REGON lub nazwa firmy i już będziemy wiedzieli czy mamy do czynienia z uczciwym podmiotem.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

 1. Umowa pożyczki. Pamiętać musimy, iż każda z firm  pożyczkowych podlega ustawom, które regulują koszty kredytów  konsumenckich, w tym pożyczek pozabankowych. Oferty takich firm mogą być droższe, tańsze, ale zawsze będą w granicach  jakie narzuca na nie ustawa. Warto znać więc zapisy tej ustawy definiującej maksymalne koszty pozaodsetkowe, aby czytając umowę wiedzieć czy firma z którą podpisujemy umowę działa w granicach prawa. Oczywiście pożyczki prywatne nie muszą stosować się do tej ustawy.
 2. Bezpieczne strony internetowe – przed podaniem swoich danych osobowych na jakiejkolwiek stronie internetowej należy zwracać szczególną uwagę czy na początku linku strony na której składana jest aplikacja znajduje się zielona kłódka. Oznacza to, że  strona jest bowiem wyposażona w sprawdzony i ważny certyfikat. Jeśli dodatkowo, obok zielonej kłódki, pojawi się element https, oznacza to, że strona jest szyfrowana.
 3. Opinie innych klientów. Rzecz jasna nie jest to najbardziej wiarygodne źródło na temat pożyczek, jednak warto zapoznać się z opiniami innych klientów korzystających z usług firmy pożyczkowej.
 4. Certyfikaty firm pożyczkowych. Oczywiście zdarzyć się może, że nieuczciwe firmy będą przedstawiać sfałszowane certyfikaty. Warto jednak wiedzieć, że najczęstszymi nagrodami dla firm pożyczkowych to: Laur Konsumenta, Nagroda Loan Magazine, Certyfikat Rzetelna Firma przyznawany przez Krajowy Rejestr Długów, Certyfikat Firma Wiarygodna Finansowo przyznawany przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Podsumowanie

Szukając dodatkowej gotówki powinniśmy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i swoimi możliwościami. Niezależnie kto udzieli nam pożyczki musimy mieć świadomość że zaciągnięte zadłużenie należny spłacić. Warto jednak podpisywać umowy ze sprawdzonymi firmami pożyczkowymi, których procedury reguluje prawo. Jeśli jednak zdecydujemy się na inny sposób finansowania warto dobrze zapoznać się z umową, którą będziemy podpisywać.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 31.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (10)


 • Avatar wieSław

  wieSław
  29.05.2021 12:19:45

  Ten rynek jest coraz bardziej uregulowany. Tu KNF, tu KRS, a tutaj jeszcze limit kosztów. Czytałem o tym ostatnio u Was.

  Odpowiedź
 • Avatar IwonaEr

  IwonaEr
  22.05.2021 10:13:56

  Spóźniłam się z jedną ratą o miesiąc. Dochody mam dobre i regularne, ale z powodu choroby nie mogłam iść zapłacić do punktu opłat. Dostanę pożyczkę?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor IwonaEr
  22.05.2021 15:55:19

  Sugerujemy złożyć wniosek o pożyczkę online. Firmy mają wiele czynników, które wypływają na akceptację klienta. Jednorazowe opóźnienie w sytuacji „dobrych dochodów” i ogólnej pozytywnej spłaty historycznie może nie stanowić przeszkody. W kwestii płatności rat polecamy zapoznać się np. z opcją automatycznych przelewów z rachunku. Wtedy rata będzie regulować się sama, bez naszego udziału. Oczywiście musimy pamiętać, aby mieć odpowiednią ilość środków na rachunku.

 • Avatar sdfssd

  sdfssd
  13.05.2021 21:09:25

  w chodzeniu do biura kredytowego nie ma nic złego., porozmawiać można i zobaczyć, która z sąsiadek kredyt bierze albo inną pożyczkę

  Odpowiedź
 • Avatar fifi

  fifi
  10.03.2021 22:55:12

  ale przecież tyle się mówi o tym, żeby nie podawać danych do logowania do banku?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor fifi
  11.03.2021 02:24:19

  W przypadku opcji Kontomatik dane do logowania nie są zapamiętywane w żaden sposób. Kontomatik jest narzędziem wykorzystywanym z powodzeniem w wielu produktach finansowych.

 • Avatar spi

  spi
  08.03.2021 11:28:36

  jak to się te czasy zmieniają. Kiedyś po gotówkę chodziło się do lombardu a teraz to wszystko jest inaczej. Ktoś jeszcze pamięta pożyczki z lombardu?

  Odpowiedź
 • Avatar herbal

  herbal
  05.03.2021 09:00:30

  Ja się już o tym wielokrotnie przekonałam, że to jest proste i będę się dzielić tą idea! Nie ma łatwiejszego sposobu na szybką gotówkę niż internet.

  Odpowiedź
 • Avatar Grażyna

  Grażyna
  04.03.2021 21:27:46

  W życiu bym się niezdecydowała na taką pożyczkę od kogoś na niewiadomo jakich zasadach. Taki bank to się musi pilnować różnych zasad więc raczej jest bezpiecznie.

  Odpowiedź
 • Avatar info

  info
  27.02.2021 06:13:34

  wolę wnioskować online niż biegać po mieście w poszukiwaniu agenta

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Kontomatik, przelew złotówki. Jak działają narzędzia weryfikujące tożsamość?

Kontomatik, przelew złotówki. Jak działają narzędzia weryfikujące tożsamość?

29 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Pożyczanie pieniędzy wiąże się dla instytucji finansującej z ryzykiem. Niezależnie czy kredytodawcą jest bank czy firma pozabankowa ryzyko zawsze jest wliczone w cenę transakcji. Im oczywiście jest wyższe, tym też cena jest wyższa – ale o tym przeczytasz w naszym artykule o matrycy ceny ważonej ryzykiem. Na samym końcu ryzyko, o którym mówimy możemy podzielić na dwie główne kategorie – ryzyko związane z nieodzyskaniem przez kredytodawcę pieniędzy na skutek braku możliwości lub chęci spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę oraz ryzyko nieodzyskania pieniędzy w związku oszustem dokonanym przez kredytobiorcę. Co może być takim oszustwem? Np. posługiwanie się dokumentami innej osobowy, fałszerstwo dokumentu, kradzież tożsamości. Mówiąc krótko, mamy na myśli wszystkie sytuacje w których doszło do wyłudzenia pieniędzy, czyli tzw. „fraud’u”. Co robią zatem kredytodawcy, aby ustrzec się przed „fraud’em”? W jaki sposób weryfikowana jest tożsamość Klienta? Na czym polegają narzędzia takie jak np. kontomatik?

Czytaj więcej
Top