Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

06 Maj 2020 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 6 min. czytania

Kategoria: PożyczkiParabanki

W sektorze usług pozabankowych mamy do czynienia z coraz większą liczbą instytucji pozabankowych. Wiele instytucji jest nowych, nieznanych i pojawia się pytanie czy akurat w tej instytucji złożyć wniosek o pożyczkę. Pożyczkobiorca może sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej i potwierdzić, czy zaciagnięta przez niego pożyczka będzie w pełni bezpieczna .

Każda instytucja chcąca udzielać pożyczek klientom musi spełniać szereg nałożonych na nią obowiązków prawnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymogi dla firmy pożyczkowej:

Krajowy Rejestr Sądowy - działalność tylko w ramach Spółki kapitałowej

Każda firma pozabankowa ma obowiązek posiadania numeru KRS, który uzyskuje po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązek rejestracji podmiotów określa ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku. KRS jest bazą zbierającą dane na temat przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji społecznych,  zawodowych i  fundacji. Dane dotyczące firmy pozabankowej zawarte w KRS  są jawne. Każdy zainteresowany pożyczkobiorca, który chce sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej, może pobrać odpis KRS o danej instytucji - można go pobrać ze strony rządowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Pożyczkobiorca zatem korzysta z KRS on-line czyli z elektronicznego dostępu do bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Znajdujemy firmę pozabankową po numerze NIP, REGON, KRS lub po nazwie danej instytucji pozabankowej. Jeżeli nie ma danej firmy w KRS lub kapitały tej firmy nie są większe niż 200.000 zł, wówczas możemy podejrzewać, że firma pożyczkowa nie stosuje się do obowiązujących przepisów i jej wiarygodność pożyczania może być podejrzana.

Komisja Nadzoru Finansowego - Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Wiarygodność firmy pozabankowej powinniśmy koniecznie sprawdzić w rejestrze firm pożyczkowych prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego dostępnym na sronie KNF - Rejestr Instytucji Pożyczkowych prowadzony przez KNF. Rejestr Instytucji Pożyczkowych to lista firm udzielających tzw. kredytów konsumenckich. Rejestr prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego od połowy 2017 roku w wyniku wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących działalności takich instytucji. Aktualnie na liście znajduje się przeszło 470 firm pozabankowych, które na terenie Polski prowadzą działalność związaną z udzielaniem pożyczek internetowo oraz stacjonarnie. Każda instytucja pozabankowa, która chce udzielać pożyczek obowiązkowo musi wpisać się do Rejestru Instytucji Pozabankowych. Lista jest na bieżąco aktualizowana i dostępna dla wszystkich. Aby w rejestrze wyszukać firmę pozabankową wystarczy wejść na stronę internetową KNF (link do resjestru powyżej) i wyszukać firmę w pliku excel. Pożyczkobiorca uzyska pewność , że firma pozabankowa jest wiarygodna i nie  zamierza wyłudzić bezzwrotnych opłat wstępnych oraz nie oferuje  pożyczek, których nie jest w stanie udzielić, a prowadzenie jej działalności tylko służy do wyłudzenia danych osobowych.

Powstanie Rejestru Instytucji Pożyczkowych było konsekwencją gwałtownego rozwoju rynku pożyczek pozabankowych, które okazały się atrakcyjną alternatywą dla produktów bankowych.

Komisja nadzoru Finansowego również udostępnia bardzo ważną Listę ostrzeżeń publicznych. Na liście ostrzeżeń pojawią się wszystkie te instytucje pozabankowe, które są podejrzane o popełnienie przestępstwa z art. 171 ust. 1-3 ustawy Prawo bankowe. Na liście ostrzeżeń publicznych KNF znajdziemy następujące informacje:

  • Nazwę firmy podejrzanej o popełnienie przestępstwa
  • Numer identyfikujący podmiot (KRS, NIP lub REGON)
  • Właściwą prokuraturę, zajmującą się daną sprawą
  • Wzmianki o prawomocnych orzeczeniach, które zostały wydane w toku postępowania karnego.

Porównywarki produktów pozabankowych

Wiarygodność firm pozabankowych powinna być sprawdzana i zweryfikowana za pomocą wskazanych powyżej rejestrów. Pożyczkobiorca może również skorzystać z porównywarek produktów pozabankowych lub platform kredytowych np. wnioskomat.com. Na porównywarkach umieszczone są  tylko sprawdzone i wiarygodne firmy pozabankowe - odpowiednią weryfikację zapewniają właściciele serwisów. Klient uzyska informacje na temat każdej umieszczonej tam pożyczki z firmy pozabankowej.

Pożyczkobiorca powinien zawsze pamiętać, że wpis  firm pozabankowych do baz KNF - Rejestru Instytucji Pożyczkowych nie oznacza, że firma pozabankowa  działa etycznie i zgodnie z ustawą. Jeżeli pożyczkobiorca ma wątpliwości czy produkty pożyczkowe danej firmy pozabankowej są  bezpieczne to warto aby wybierał firmy pozabnkowe działające już długo na rynku pozabankowym i są sprawdzone przez innych Klientów .

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Artykuły powiązane

Najlepsze finansowanie - jak pomaga wnioskomat.com?

Najlepsze finansowanie - jak pomaga wnioskomat.com?

25 Cze 2019Autor: Wojciech Zieliński

Będąc konsumentem i potrzebując kredytu lub pożyczki mam kilka możliwości, aby jeden z tych produktów otrzymać. Po pierwsze, mogę iść bezpośrednio do instytucji, czyli szukam najbliższego banku i udaję się tam bezpośrednio. W przypadku firm pozabankowych możliwość pierwsza (...)

Czytaj więcej
Zmiany w prawie bankowym od maja 2019 roku

Zmiany w prawie bankowym od maja 2019 roku

23 Maj 2019Autor: Wojciech Zieliński

W dniu 04.05.2019 roku wchodzą w życie zmiany w prawie bankowym jako efekt wdrożenia RODO (Rozporządzenie o ochronie danych osobowych) do poszczególnych ustaw. Co oznaczają dla instytucji finansujących? Jakie korzyści uzyska konsument? Jakie zmian

Czytaj więcej
Odpowiedzialne pożyczanie przez internet

Odpowiedzialne pożyczanie przez internet

24 Kwi 2019Autor: Wojciech Zieliński

Czy pożyczanie pieniędzy przez internet to szansa czy zagrożenie? A jak zagrożenie to dla kogo – Klienta czy instytucji finansującej? Jak zabezpieczyć się, aby pożyczanie przez internet było bezpiecznie dla każdej ze stron. Zapraszamy do lektury artykułu o bezpiecznym i odpowiedzialnym (...)

Czytaj więcej
Top