Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Opublikowano: 02 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

W sektorze usług pozabankowych mamy do czynienia z coraz większą liczbą instytucji pozabankowych. Wiele instytucji jest nowych, nieznanych i pojawia się pytanie czy akurat w tej instytucji złożyć wniosek o pożyczkę. Pożyczkobiorca może sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej i potwierdzić, czy zaciągnięta przez niego pożyczka będzie w pełni bezpieczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy firma pożyczkowa jest naprawdę wiarygodna,
  • czy każdy konsument może bezpiecznie wziąć pożyczkę.
  • gdzie można sprawdzić wybraną firmę pożyczkową.
wiarygodność firmy pożyczkowej

Czym jest wiarygodność firmy pożyczkowej?

Niekiedy słyszy się dość negatywne opinie o pozabankowych instytucjach udzielających finansowania. Zdarza się tak, że gdy ktoś chce zaciągnąć pożyczkę, niektóre osoby z jego najbliższego otoczenia ostrzegają go, że może paść ofiarą oszustwa. Jest to nieprawda. W Polsce nielegalne firmy nie mają prawa udzielać zobowiązań finansowych. Mogą to robić tylko uczciwe podmioty. Każda instytucja chcąca udzielać pożyczek klientom musi spełniać szereg nałożonych na nią obowiązków prawnych. Wiarygodna firma to taka, która gra w otwarte karty i zawsze realizuje finansowanie według wcześniej jasno określonych zasad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymogi dla firmy pożyczkowej.

Krajowy Rejestr Sądowy - działalność tylko w ramach Spółki kapitałowej

Każda firma pozabankowa ma obowiązek posiadania numeru KRS, który uzyskuje po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązek rejestracji podmiotów określa ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku. KRS jest bazą zbierającą dane na temat przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji społecznych,  zawodowych i  fundacji.

Dane dotyczące firmy pozabankowej zawarte w KRS  są jawne. Każdy zainteresowany pożyczkobiorca, który chce sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej, może pobrać odpis KRS o danej instytucji - można go pobrać ze strony rządowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Pożyczkobiorca zatem korzysta z KRS on-line czyli z elektronicznego dostępu do bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Znajdujemy firmę pozabankową po numerze NIP, REGON, KRS lub po nazwie danej instytucji pozabankowej. Jeżeli nie ma danej firmy w KRS lub kapitały tej firmy nie są większe niż 200.000 zł, wówczas możemy podejrzewać, że firma pożyczkowa nie stosuje się do obowiązujących przepisów i jej wiarygodność pożyczania może być podejrzana.

Komisja Nadzoru Finansowego - Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Wiarygodność firmy pozabankowej powinniśmy koniecznie sprawdzić w rejestrze firm pożyczkowych prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego dostępnym na stronie KNF Rejestr Instytucji Pożyczkowych prowadzony przez KNF. Rejestr Instytucji Pożyczkowych to lista firm udzielających tzw. kredytów konsumenckich. Rejestr prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego od połowy 2017 roku w wyniku wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących działalności takich instytucji. Aktualnie na liście znajduje się przeszło 510 firm pozabankowych, które na terenie Polski prowadzą działalność związaną z udzielaniem pożyczek internetowo oraz stacjonarnie. 

Każda instytucja pozabankowa, która chce udzielać pożyczek obowiązkowo musi wpisać się do Rejestru Instytucji Pozabankowych. Lista jest na bieżąco aktualizowana i dostępna dla wszystkich. Aby w rejestrze wyszukać firmę pozabankową wystarczy wejść na stronę internetową KNF (link do rejestru powyżej) i wyszukać firmę w pliku excel. Pożyczkobiorca uzyska pewność, że firma pozabankowa jest wiarygodna i nie zamierza wyłudzić bezzwrotnych opłat wstępnych oraz nie oferuje pożyczek, których nie jest w stanie udzielić, a prowadzenie jej działalności tylko służy do wyłudzenia danych osobowych. Powstanie Rejestru Instytucji Pożyczkowych było konsekwencją gwałtownego rozwoju rynku pożyczek pozabankowych, które okazały się atrakcyjną alternatywą dla produktów bankowych. Jeżeli firmy pozabankowej nie ma umieszczonej w rejestrze KRS, oznacza to, że działa nielegalnie, bezprawnie i z pewnością narazi na straty materialne pożyczkobiorcę.

Czy zawsze pożyczki są udzielane w sposób wiarygodny?

Tak, jeżeli firma figuruje we wspomnianym rejstrze KNF to niezależnie od produktu ani od tego kto jest wnioskodawcą masz 100% gwarancji bezpieczeństwa. Kwota pożyczki może być duża albo mała, okres kredytowania dłuższy lub krótszy. Możesz być milionerem albo zarabiać minimalną krajową. Dla wszystkich zasady są równe. Nie ma także znaczenia czy dopiero wczoraj skończyłeś 18 lat, czy już od jakiegoś czasu jesteś na emeryturze.

Również wnioskowanie przez internet jest w pełni bezpieczne. Dane które podajesz, takie jak imię i nazwisko, PESEL, nr dowodu czy adres nigdy nie przedostaną się w niepowołane ręce. Umowa zawarta drogą mailową jest pełnoprawnym dokumentem. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to serdecznie zachęcamy do lektury także tego artykułu: Czy pożyczka online jest bezpieczna?

Porównywarki produktów pozabankowych

Wiarygodność firm pozabankowych powinna być sprawdzana i zweryfikowana za pomocą dostępnych rejestrów. Pożyczkobiorca może również skorzystać z porównywarki produktów pozabankowych lub stosownych kalkulatorów pożyczek. Na porównywarkach lub kalkulatorach umieszczone są  tylko sprawdzone i wiarygodne firmy pozabankowe. Klient uzyska informacje na temat każdej umieszczonej tam pożyczki z firmy pozabankowej wraz z jej opisem oraz zaletami i wadami posiadanej oferty.

Pożyczkobiorca nie powinien rezygnować z weryfikacji pożyczkodawców oraz powinien zawsze pamiętać, że wpis firmy pozabankowych do baz KNF nie oznacza, że firma ta działa etycznie i zgodnie z ustawą. Jeżeli pożyczkobiorca ma wątpliwości czy produkty pożyczkowe danej firmy pozabankowej są  bezpieczne to warto aby wybrał firmy pozabankowe działające już na rynku pozabankowym i są sprawdzone przez innych Klientów.

Tagi: knfpożyczkakrs

Dodano: 06.05.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Odpowiedzialne pożyczanie przez Internet

Odpowiedzialne pożyczanie przez Internet

24 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Czy pożyczanie pieniędzy przez Internet to szansa czy zagrożenie? A jak zagrożenie to dla kogo – Klienta czy instytucji finansującej? Jak zabezpieczyć się, aby pożyczanie przez Internet było bezpiecznie dla każdej ze stron? Zapraszamy do lektury artykułu o bezpiecznym i odpowiedzialnym pożyczaniu. (...)

Czytaj więcej
Najlepsze finansowanie - jak pomaga wnioskomat.com?

Najlepsze finansowanie - jak pomaga wnioskomat.com?

25 Cze 2019Autor: Agnieszka Kłak

Będąc konsumentem i potrzebując kredytu lub pożyczki mam kilka możliwości, aby jeden z tych produktów otrzymać. Po pierwsze, mogę iść bezpośrednio do instytucji, czyli szukam najbliższego banku i udaję się tam bezpośrednio. W przypadku firm pozabankowych możliwość pierwsza przeplata się z możliwości(...)

Czytaj więcej
Zmiany w prawie bankowym od maja 2019 roku

Zmiany w prawie bankowym od maja 2019 roku

23 Maj 2019Autor: Agnieszka Kłak

W dniu 04.05.2019 roku wejdą w życie zmiany w prawie bankowym jako efekt wdrożenia RODO (Rozporządzenie o ochronie danych osobowych) do poszczególnych ustaw. Co oznaczają dla instytucji finansujących? Jakie korzyści uzyska konsument? Jakie zmiany nas czekają?

Czytaj więcej
Top