Mieszkanie bez wkładu własnego. Nowy program wsparcia kredytobiorców

Opublikowano: 20 Maj 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Marzenie o posiadaniu własnych czterech ścian prędzej czy później pojawi się w głowie każdego młodego człowieka. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że realizacja takiego marzenia najczęściej wymaga zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego oraz uiszczenie odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Należy przy tym również posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Niestety, nie zawsze udaje się osiągnąć te cele. Czasem brakuje nam stosunkowo niewiele, abyśmy mogli cieszyć się z własnej nieruchomości. Pomocny w takich przypadkach może okazać się rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Program wejdzie w życie już 27 maja 2022 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak będzie działał program „Mieszkanie bez wkładu własnego”,
 • jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy,
 • ile można zyskać przez uczestnictwo w programie,
 • jakie instytucje zajmą się realizacją programu.
Mieszkanie bez wkładu własnego. Nowy program wsparcia

Czym jest program „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Zakup własnego mieszkania najczęściej wymaga tego, abyśmy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Jednakże kredyt hipoteczny wiąże się z tym, iż przyszły kredytobiorca musi spełnić cały szereg warunków. Ostatnimi czasy pogłębiająca się inflacja, a także wojna na Ukrainie spowodowały, że sytuacja na rynku nieruchomości delikatnie mówiąc, nie jest łatwa dla przyszłych kredytobiorców. Zdolność kredytowa Polaków topnieje, do czego również przyczynia się podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Co za tym idzie – koszty kredytów stale rosną.

Rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to, najprościej mówiąc, wprowadzenie na rynek wsparcia dla konsumentów, jakim będzie gwarantowany kredyt mieszkaniowy. W praktyce będzie to pokrycie części wydatków, jakie kredytobiorca będzie ponosił z tytułu spłacania kredytu hipotecznego. Gwarancją części kredytu mieszkaniowego będzie wartość, wynosząca od 10% do 20% wartości nieruchomości. Jako, że w praktyce banki wymagają wkładu własnego w podobnym przedziale wartości procentowej nieruchomości, program można określić także gwarancją wkładu własnego.

Do kogo jest skierowany program?

Z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego nie będzie mógł skorzystać każdy, jednakże grupa docelowa może okazać się dość szeroka. Będzie tak pod warunkiem, że chętne osoby spełnią odpowiednie wymogi. Program skierowany jest do tych, którzy:

 • nie mają prawa własności do mieszkania albo domu,
 • są samotni, żyją w nieformalnym związku, są małżeństwem, są małżeństwem posiadającym dzieci,
 • planują zakup mieszkania z rynku pierwotnego,
 • chcą zaciągnąć kredyt na budowę domu,
 • planują zakup mieszkania z rynku wtórnego,
 • posiadają zdolność do spłaty zobowiązania.

Ważny jest ostatni z wymienionych punktów. Jeżeli ktoś będzie posiadał niskie dochody – na takim poziomie, że nawet po udzieleniu wsparcia przez program – nie będzie w stanie spłacać miesięcznych rat kredytu, to wówczas nie zostanie od objęty programem. Może za to zorientować się, czy nie przysługuje mu prawo do skorzystania z innych programów w ramach polityki mieszkaniowej.

Jak będzie wyglądała obsługa programu?

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja wkładu własnego będzie wynosiła od 10% do 20% wartości nieruchomości, ale maksymalnie do kwoty 100 000 zł. Finansowanie będzie udzielanie przy gwarantowanym kredycie mieszkaniowym na minimum 15 lat. Gwarantowany wkład własny będzie udzielany za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego nawet do 100% wartości nieruchomości.

Kto będzie kredytodawcą?

Bardzo zasadne pytanie brzmi: kto będzie udzielał gwarantowanych kredytów mieszkaniowych? Otóż będą to banki, które podpiszą z BGK odpowiednią umowę. Ustawa, która wprowadzi program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, wejdzie w życie 27 maja 2022 roku. Wówczas zostanie opublikowana lista banków, które będą udzielały gwarantowanych kredytów. Listę będzie można przejrzeć na stronie internetowej BGK.

Kiedy można ubiegać się o udział w programie?

Zdążyliśmy już sobie powiedzieć o zasadach ogólnych, na jakich można uzyskać gwarancję wkładu własnego. Jednakże w życie wejdą także bardziej szczegółowe przepisy, które w tej materii odnoszą się do sytuacji rodzin z dziećmi. Mianowicie o finansowanie będą się mogły ubiegać rodziny, które mają prawo do mieszkania czy domu i spełniają pewne wymogi, dotyczące liczby osób, wliczanych w skład gospodarstwa domowego i znajdujących się na konkretnym metrażu. W związku z powyższym gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie przysługiwał rodzinom z:

 • dwojgiem dzieci przy metrażu do 50 m2,
 • trojgiem dzieci przy metrażu do 75 m2,
 • czworgiem dzieci przy metrażu do 100 m2,
 • pięciorgiem lub większą liczbą dzieci bez względu na metraż.

Oczywiście, tak jak już pisaliśmy w tym artykule, prawo do wnioskowania o kredyt mają wszystkie osoby, które nie posiadają prawa do nieruchomości.

Jak wnioskować o gwarantowany kredyt?

Osoby, które chcą kupić mieszkanie albo wybudować dom powinny zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do jednego z banków, który będzie miał podpisaną umowę z BGK na udzielanie gwarantowanych kredytów mieszkaniowych. Możliwość składania takich wniosków będziemy mieli od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 27 maja 2022 roku.

Tagi: bgkwkład własnykredyt hipotecznyzdolność kredytowa

Dodano: 16.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top