Mieszkanie na start jednak nie wejdzie w życie? Co dalej z programem?

Opublikowano: 30 Maj 2024 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

Mieszkanie na start, mające stanowić następcę programu Bezpieczny kredyt 2 proc. miało wejść w życie najpierw wiosną, potem w połowie 2024 r. - ale z tych obietnic nic nie wyszło. Teraz opinia publiczna dowiedziała się, że Mieszkanie na start ma ruszyć jesienią 2024. Jednak sytuacja wygląda tak, że być może nikt nie skorzysta z programu w tym roku. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego dotychczas program Mieszkanie na start się nie pojawił,
  • jakie są argumenty przeciw programowi Mieszkanie na start,
  • jak Mieszkanie na start wpłynie na ceny nieruchomości.
mieszkanie na start pod znakiem zapytania

Kiedy w końcu program Mieszkanie na start wejdzie w życie?

Mieszkanie na start jako program ma na celu umożliwić zakup nieruchomości tym Polakom, których w normalnych warunkach nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego. Program miał zastąpić dawniejszy Bezpieczny kredyt 2 proc. i poprzez rządowe dotacje rzeczywiście wspomóc tych, którzy mają mniejsze szanse na rynku.

Główny problem, jaki nam się tutaj pojawił dotyczył rządowych zapowiedzi dotyczących wdrożenia programu w życie. Mieliśmy do czynienia już z paroma wersjami. Najpierw Mieszkanie na start miało pojawić się wiosną 2024, potem w połowie 2024. Obecnie rząd zapowiada jesień jako możliwy termin. Może się jednak okazać, że program pojawi nam się dopiero w 2025 roku. 

Dlaczego wdrażanie programu jest takie powolne?

Przyjrzawszy się dokładnie całej procedurze należy stwierdzić z całą pewnością, iż tutaj mamy kilku winowajców. Pierwszym jest niewątpliwie biurokracja, której młyny mielą powoli, a efekt tego jest taki, że wszystko na ścieżce legislacyjnej przemieszcza się bardzo powoli. Drugi to złożoność samych przepisów, a to wymaga dokładnej i długotrwałej pracy nad nimi - włączając w to ewentualne poprawki. Trzeci zaś to możliwe negatywne reakcje rynku, co także może hamować postęp prac. 

Nie brakuje przeciwników Mieszkania na start

Spotkać się możemy z licznymi głosami przeciwników programu Mieszkanie na start, którzy wręcz ucieszyliby się z tego, gdyby takie rozwiązanie weszło jak na pójdzie lub nie weszło w życie wcale. Głosy przeciwne głównie opierają się na cenach na rynku nieruchomości oraz na przekonaniu, że jeśli już jakieś rządowe rozwiązanie powinno być wdrożone w życie, to takie, które będzie stymulowało podaż mieszkań, a nie ich popyt.

Czy Mieszkanie na start spowoduje wzrost cen na rynku nieruchomości?

Jeżeli program Mieszkanie na start pojawi się jeszcze w 2024 roku to -przyznając krytykom co najmniej częściowo rację - należy stwierdzić, że ceny mieszkań i domów wzrosną. I tak spodziewany jest skok cen o mniej więcej 5–7 proc, a pojawienie się Mieszkania na start mogło zwiększyć tę liczbę do 10 proc. 

Dodano: 30.05.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top