Multidłużnicy – kilka słów o tym jak wyjść z pętli finansowej

Opublikowano: 2021-11-18 13:59:42 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Kategoria: News

Multidłużnicy – kilka słów o tym jak wyjść z pętli finansowej

Multidłużnicy – kilka słów o tym jak wyjść z pętli finansowej

W dniu dzisiejszym Krajowy Rejestr Długów przekazuje nam garść praktycznych wskazówek jak nie wpaść w spiralę zadłużenia. Zgodnie z rejestrami KRD Polacy muszą spłacić prawie 46,8 mld długu. Prawie ½ tej sumy to należności od multidłużników czyli osób, które zalegają z płatnościami u co najmniej trzech wierzycieli. Ta grupa osób jest najbardziej narażona na tzw. pętlę kredytową, ponieważ spłata rat staje się dla nich coraz bardziej uciążliwa.

Jak podają statystyki co czwarta osoba jest zgłoszona do rejestru przez min 3 wierzycieli, czyli ma status multidłużnika. Wartościowo jest to 586,1 tys dłużników, którzy mają do oddania 21,8 mld zł. Najwięcej multudłużników to osoby w przedziale wiekowym między 36 a 45 lat (191 tys.) a ich zaległości są większe niż 7,6 mld zł. Mężczyźni częściej ulegają pokusie zadłużania się na większe kwoty. Ich dług w sumie to 16 mld zł, podczas  gdy kobiet dług kobiet to 5,8 mld zł.

Śląsk to województwo, gdzie mieszka najwięcej multidłużników (98,5 tys), póżniej prym wiodą mazowszanie – 70,6 tys. Rekordzista to mężczyzna, który ma dług aż u 149 wierzycieli.

 Jak się ustrzec przed skutkami pętli finansowej? Eksperci podają trzy główne zasady:

  1. Unikać spłaty zadłużenia poprzez zaciągnięcie kolejnych długów.
    Branie kolejnych pożyczek tylko po to, aby spłacić poprzednie jest bardzo błędnym zachowaniem. Zabieg ten nie rozwiązuje problemu, ale tylko przesuwa w czasie konieczność spłaty wszystkich zobowiązań. Można nawet rzec, że może to być również coraz to bardziej kosztowne dla klienta posunięcie, które może doprowadzić do kompletnej ruiny gospodarki finansowej w rodzinie
  2. Konstruktywna rozmowa z windykatorem oraz świadome zmierzenie się z długiem.
    Rozmowa z wierzycielami może doprowadzić do ugody, większej elastyczności w spłacaniu długu. Pamiętajmy, że windykator to osoba, która chce pomóc nam w spłacie zobowiązań oraz znalezieniem dobrego rozwiązania dla obydwu stron.
  3. Dobry i stabilny plan, którego trzeba się trzymać.
    Planowanie warto zacząć od określenia priorytetów spłaty, później zestawić długi z możliwościami finansowymi. Oszacować stałe wydatki w domu, zminimalizować koszty, ustalić jaką część wynagrodzenia możemy przeznaczyć na spłatę. Dobrym krokiem jest również sprawdzenie możliwości konsolidacji kredytów w banku, co pozwoli na obniżenie miesięcznej raty. Można również rozważyć wakacje kredytowe, bądź podjęcie dodatkowej pracy.

Źródło: KRD

Zaktualizowano: 2021-11-18 14:56:15

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top