Nie ma co liczyć na niższe raty kredytów. RPP zdecydowała – stopy bez zmian

Opublikowano: 10 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

4 kwietnia 2024 r. otrzymaliśmy komunikat RPP według którego stopy procentowe NBP pozostały na niezmienionym poziomie. W związku z tym stopa referencyjna dalej wynosi 5,75%, lombardowa 6,25%, depozytowa 5,25%, redyskontowa weksli 5,80%, stopa dyskontowa weksli 5,85%. Wobec tego wszyscy ci, którzy spodziewali się obniżek mogą czuć się zawiedzeni. Przypomnimy, że po raz ostatni Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy w październiku 2023 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego RPP nie obniżyła stóp,
  • czy Twoja rata może się zmienić,
  • czy w najbliższej przyszłości można spodziewać się obniżki stóp.
stopy bez zmian

Czy inflacja się odbije już w kwietniu?

Według danych GUS inflacja w marcu 2024 r. osiągnęła imponująco niski wynik i wyniosła 1,9%, czyli mniej niż wynosi cel inflacyjny NBP, tj. 2,5%. To mogło spowodować pojawienie się wielu optymistycznych prognoz i opinii, jednak w najbliższej perspektywie możemy spodziewać się odbicia się inflacji. Najprawdopodobniej nastąpi to już w kwietniu, w związku ze zniesieniem zerowego VAT-u na żywność. Ponadto, w połowie 2024 r. nastąpi uwolnienie cen energii. Wobec tegoRada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie obniżać stóp, przewidując, że inflacja może podskoczyć do co najmniej 5% i utrzymać się w tym pułapie już do końca roku. 

Zniesienie tarczy antyinflacyjnej wcale nie musi być takie brzemienne w skutkach

Pomimo ostrożnego podejścia RPP do nadchodzących zmian gospodarczych, nie wszędzie można się spotkać z podobnymi prognozami. Istnieje bowiem dość duże prawdopodobieństwo, że zniesienie tarczy inflacyjnej nie doprowadzi aż do tak dużego skoku inflacyjnego, a poskutkuje tym, że spadek siły nabywczej pieniądza wyniesie około 3%. Jednakże wszystkie spekulacje zostaną zweryfikowane przez rzeczywistości dopiero w najbliższych tygodniach. 

Dalej będziesz płacić takie same raty

Brak obniżki stóp procentowych nie ma żadnego przełożenia na raty kredytowe. Wysokość stóp procentowych wpływa na to, ile wynoszą wskaźniki referencyjne WIBOR i WIRON, na podstawie których banki ustalają oprocentowanie kredytów. Jeśli klient ma zobowiązanie ze zmiennym oprocentowaniem, to zmiany rat kredytowych następują wraz ze zmianą stóp. Kredytobiorcy, którzy liczyli na obniżki i tym samym na polepszenie kondycji swojego portfela muszą więc poczekać na lepsze czasy, kiedy to Rada będzie bardziej skłonna do obniżki stóp. 

Jak na decyzję RPP zareagowała polska waluta?

Nieprzerwanie od pół roku każde kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej kończyło się tym, że Rada kontynuowała swoją restrykcyjną politykę. Przynosiło to zawsze dość pozytywny skutek dla złotego. Również i w kwietniu 2024 roku zauważamy, że nasza rodzima waluta umocniła się w wymiarze międzynarodowym. Przykładem może być fakt, że złoty nie zareagował na skok dolara, co było spowodowane dużymi oczekiwaniami obniżki stóp w Stanach. Można więc spodziewać się, że złoty nadal pozostanie na dość mocnym, stabilnym poziomie. 

Czy Polska wyszła już z kryzysu gospodarczego?

Warto tutaj przypomnieć o tym, że kryzys, który zaczął nam się jesienią 2021 roku okazał się bardzo brzemienny w skutkach. O jego negatywnym wpływie na polską ekonomię powiedziały liczby - nie bez znaczenia jest fakt, że w lutym 2023 r. inflacja osiągnęła poziom 18,4%, a więc była najwyższa od 26 lat. Teraz jednak mamy znacznie niższe tempo wzrostu cen niż wtedy, a oprócz tego widać pewne ożywienie gospodarcze. Mimo to warto powstrzymać się od głoszenia hurraoptymistycznych opinii. Nasza gospodarka musi jeszcze zdać egzamin radzenia sobie bez wsparcia państwowego w formie tarcz antykryzysowych. 

Dodano: 10.04.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top