Co to jest PayPal?

Opublikowano: 09 Cze 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Robienie zakupów w internecie to nasza codzienność. Według badań, które przeprowadziła międzynarodowa firma Gemius, w Polsce aż 77% użytkowników internetu dokonuje transakcji właśnie drogą elektroniczną. Gdyby ktoś 30 lat temu powiedział publicznie, że tak będzie wyglądać rzeczywistość, to w najlepszym przypadku uznano by to za scenariusz filmu science-fiction. W najgorszym taki pomysł by wyśmiano. A jednak – żyjemy dziś w świecie mocno zinformatyzowanym. Nie bez zasadne jest więc pytanie o to, w jaki sposób dokonywane są płatności internetowe. Jedną z odpowiedzi jest PayPal.

 Z tego artykułu dowiesz się:

 • skąd się wziął PayPal,
 • w jaki sposób dokonywane są płatności PayPal,
 • jak korzystać z PayPal,
 • o kosztach i kwestiach bezpieczeństwa związanych z płatnościami PayPal.
PayPal

Czym jest PayPal?

PayPal to wirtualny portfel, za pomocą którego możemy dokonywać transakcji w internecie. Niegdyś PayPal działał na amerykańskim rynku internetowym jako podmiot eBay’a. Począwszy od roku 2015 jest to samodzielna firma. Dzisiaj system płatności PayPal to narzędzie, które posiada wiele funkcji. Posiadacz konta PayPal płaci za zakupy w internecie z własnych środków finansowych, do których dostęp PayPal ma poprzez kartę płatniczą użytkownika albo poprzez saldo utworzone na koncie PayPal.

Jak działa PayPal?

Podstawową funkcją dokonywania płatności tą drogą jest saldo konta PayPal. Wysokość salda zależy od tego ile pieniędzy z konta bankowego chcemy przeznaczyć na ten cel. Istnieje również możliwość podłączenia naszej karty płatniczej do systemu. Pay Pal działa tak, że najpierw pobierze on środki z salda. Jeżeli więc nasze saldo jest zerowe, ale mamy podpiętą kartę to wówczas płatność nastąpi kartą płatniczą. Następnie środki te zostaną przekazane na nr rachunku bankowego odbiorcy.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup, to wówczas zawsze, niezależnie od tego kto jest sprzedawcą, będziemy musieli wybrać formę płatności. Jedną z opcji do wyboru jest właśnie PayPal. Klikamy więc w tę opcję i wówczas zostaniemy przekierowani na stronę, gdzie wyświetlą nam się wszystkie informacje dotyczące transakcji. Wtedy nie pozostanie już nic innego jak zatwierdzić zgodę na dokonanie płatności systemem PayPal.  

Płatność PayPal może być także automatyczna. Co to oznacza? Otóż, jeśli nasz odbiorca posiada status tzw. zaufanego beneficjenta, to wówczas PayPal będzie za nas cyklicznie dokonywał płatności na rzecz sprzedawcy. W praktyce działa to chociażby w przypadku subskrypcji. Jeżeli np. posiadamy konto na serwisie, w którym oglądamy filmy i seriale, to dzięki systemowi PayPal comiesięczna płatność za te usługi będzie dokonywana automatycznie. Użytkownik nie musi się nigdzie logować, ani wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jest więc to rozwiązanie bardzo wygodne.

PayPal – zakładanie konta

Bardzo ważna kwestia to pytanie o to, jak można założyć konto PayPal? Jest to czynność bardzo prosta, którą opiszemy w sposób klarowany, krok po kroku:

 1. Wchodzimy na stronę firmy PayPal.
 2. Wybieramy rodzaj konta, jaki chcemy założyć. Może to być konto indywidualne albo konto firmowe, jeśli chcemy dokonywać płatności systemem PayPal w ramach działalności gospodarczej.
 3. Podajemy dane. Założenie konta PayPal będzie wymagało od nas podania adresu e-mail oraz utworzenia hasła.
 4. Potwierdzamy rejestrację. Na nasz adres e-mail przyjdzie wiadomość z linkiem potwierdzającym rejestrację. Musimy w niego wejść, aby pomyślnie zakończyć cały proces.

Gotowe! Nasz portfel elektroniczny jest już aktywny. Aby móc kompleksowo korzystać z własnego konta PayPal powinniśmy dodać do niego kartę płatniczą oraz rachunek bankowy.

Karta płatnicza i rachunek bankowy a PayPal

Kiedy już mamy założone konto, to możemy płacić za zakupy w internecie oraz wysyłać pieniądze znajomym. Jednakże PayPal będzie nas rozpoznawał jako użytkownika niezweryfikowanego. Oznacza to, że będziemy mieć nałożone limity w ciągu roku na liczbę transakcji. Takiego limitu nie mają użytkownicy zweryfikowani, którzy do swojego konta PayPal mają dodaną kartę płatniczą i rachunek bankowy.

Jak dodać kartę płatniczą do konta PayPal?

Proces dodawania karty debetowej albo karty kredytowej do konta PayPal jest bardzo proste. W praktyce wygląda to następująco:

 • na naszym koncie PayPal klikamy opcję dodania karty płatniczej do konta,
 • w odpowiednie rubryki wpisujemy dane z naszej karty,
 • klikamy komendę „Powiąż kartę”,
 • PayPal obciąży naszą kartę kwotą 6,50 zł, którą potem nam zwróci,
 • wśród danych transakcji z naszej karty na konto (za kwotę 6,50 zł) znajdzie się kod bezpieczeństwa,
 • wpisujemy kod bezpieczeństwa w odpowiednią rubrykę,
 • klikamy komendę „Potwierdź.

I już! Nasza karta została dodana do konta PayPal.

Jak dodać konto bankowe do konta PayPal?

Dodawanie konta bankowego jest równie proste, co dodanie karty, a odbywa się to tak:

 • wchodzimy w opcję „Powiąż rachunek bankowy”;
 • wpisujemy numer naszego konta oraz nasze dane osobowe w odpowiednich rubrykach,
 • na nasze konto bankowe PayPal przeleje dwie nieduże sumy,
 • w odpowiednich rubrykach wpisujemy wartość kwot, które przelał nam PayPal,
 • następnie kilkamy komendę „Zgadzam się, powiąż rachunek”

To wszystko! Teraz możemy kompleksowo korzystać z systemu płatności PayPal.

Ile kosztuje ta usługa?

Skoro już możemy dokonać płatności internetowych za pomocą PayPal to wówczas możemy zadać sobie pytanie o to, ile ta usługa będzie nas kosztowała. Zarówno założenie konta jak i dokonywanie transakcji nie obarcza nas żadnymi dodatkowymi opłatami. Natomiast, jeśli w ciągu roku w ogóle nie będziemy korzystać ze swojego konta PayPal to wówczas zostaniemy obarczeni opłatą w wysokości 45 złotych.

Czy możliwe są transakcje w innych walutach?

PayPal umożliwia utrzymywanie salda również w euro czy w dolarach amerykańskich. Możliwe jest także dodanie karty walutowej do konta PayPal. System przewalutuje nasze środki z polskich złotych na dolary czy euro i odwrotnie – można przewalutować z euro czy dolara na złotego. Nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat za dokonywanie transakcji za granicą, ale już wysyłka pieniędzy na konta w innych krajach kosztuje. Przelew na konta w Europie, USA i Kanadzie kosztuje 9,99 zł, natomiast do innych krajów już 19,99 zł.

Czy korzystanie z PayPal jest bezpieczne?

System płatności PayPal jest całkowicie bezpieczny. Wspomnieliśmy już co nieco o środkach bezpieczeństwa stosowanych przy zakładaniu konta czy dodawaniu do konta karty płatniczej oraz rachunku bankowego. Ponadto system monitoruje nasze transakcje, dzięki czemu ma pod kontrolą czy jakieś operacje nie odbywają się w sposób niezgodny z prawem. Ponadto PayPal zawsze zwróci nam środki za zakup, który odbywałby się na nielegalnych zasadach. Dzięki temu system PayPal jest bezpieczny i cieszy się popularnością na całym świecie.

Dodano: 25.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top