Pieniądze zniknęły z konta – czy bank mógł je zabrać?

Opublikowano: 01 Cze 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Dzień jak co dzień, wszystko biegnie swoim tokiem, jak gdyby nigdy nic, a w pewnym momencie zaglądasz na swoje konto bankowe, a tam... wielkie, okrągłe 0. I to pomimo tego, że wcześniej były środki na rachunku. Co się właściwie stało? Jak na to zareagować? Czy to możliwe, by bank zabrał pieniądze z konta?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zasady postępowania w różnych sytuacjach związanych z wyczyszczeniem konta,
  • czy bank może mieć coś wspólnego ze zniknięciem środków,
  • kiedy można mieć pewność, że środki na koncie są bezpieczne. 
pieniądze zniknęły z konta

Jak należy postąpić, jeśli pieniądze zniknęły z konta bankowego?

Widok wartości liczbowej: 0,00 zł na rachunku bankowym to nigdy nic przyjemnego. Pół biedy, jeśli zdajemy sobie sprawę, że wszystkie nasze środki zostały bądź to wypłacone bądź przelane. O wiele gorzej, jeśli przed sprawdzeniem stanu konta, spodziewaliśmy się tam zobaczyć wyższą wartość. Można doznać szoku. Mimo to trzeba działać i to jak najszybciej. Oto, co robić w specyficznych sytuacjach:

  1. Kradzież. Jeżeli konto zostało wyzerowane, to możliwe, że złodziej dobrał się do Twoich wrażliwych danych. Zadzwoń na infolinię banku i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Pracownik sprawdzi, czy nie dokonano transakcji takich jak np. przelew. Jeżeli okaże się, że zrobił to ktoś inny, to koniecznie zgłoś sprawę także na policję. 
  2. Błąd informatyczny banku. Może się zdarzyć, że do systemu wkradnie się błąd. Wówczas, sprawdzając stan rachunku poprzez bankowość elektroniczną czy aplikację zauważysz brak pieniędzy na koncie. Tutaj także należy poinformować o wszystkim bank. W przypadku błędu instytucji musisz złożyć reklamację, na której rozpatrzenie będziesz czekać najprawdopodobniej 3 miesiące. W tym czasie możesz poprosić bank o zwrot przynajmniej części reklamowanej kwoty.
  3. Ubytek z konta z racji poniesionych kosztów. Tutaj lepiej zapobiegać, bo leczyć nie za bardzo się da. Bank może pobierać comiesięczne opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty kredytowej. Zwróć na to uwagę, zanim otworzysz konto w danej instytucji. 

O problemach możesz poinformować bank odwiedzając osobiście placówkę. Choć warto to zrobić, to jednak w pierwszej kolejności zadzwoń na infolinię - szybciej załatwisz swoją sprawę. 

Czy bank może zabrać pieniądze z rachunku?

Nie, bank nie może ot tak sobie zabrać pieniędzy z Twojego konta. Oprócz wspomnianych już opłat instytucja nie ma możliwości sięgnięcia po Twoje środki finansowe. Może co najwyżej może zablokować Ci konto, ale tylko w przypadku, gdy popełnisz przestępstwo albo będzie podejrzenie, że na Twoim rachunku znalazły się pieniądze z procederu przestępczego. Natomiast bank sam nie rusza pieniędzy klientów. 

Czy pieniądze na rachunku bankowym są bezpieczne?

Tak, pieniądze na rachunku bankowym są zawsze w 100% bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, że klient stosuje zasady bezpieczeństwa. To znaczy nie może być tak, aby osoby trzecie poznały Twoje wrażliwe dane osobowe. Mając dostęp do Twojego dowodu osobistego, karty czy loginu i hasła do bankowości internetowej każdy potencjalny oszust może zrobić z Ciebie ofiarę. 

Czy jeśli spłacam kredyt, to bank zabierze pieniądze z konta?

Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny albo gotówkowy, to może być tak, że jako klient założyłeś konto odpowiednie dla tego kredytu. Jeżeli umowa kredytowa to przewiduje, to może być tak, że co miesiąc z tego rachunku jest ściągana kwota na pokrycie raty. Wówczas nie zdziw się, że pieniądze ubyły z rachunku. To normalna część procederu. 

Dodano: 01.06.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top