Pożyczka online dla obcokrajowca. Czy cudzoziemiec może się starać o pożyczkę online?

Opublikowano: 25 Sty 2021 Ewelina Grzegorczyk 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Nasz kraj niewątpliwie odwiedza coraz więcej obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do nas z różnych stron świata, aby studiować czy pracować. Dość dużo cudzoziemców aklimatyzuje się i decyduje zostać na stałe. Z drugiej strony wielu Polaków wyjechało zagranicę poszukując lepszych perspektyw płacowych i zawodowych. Spowodowało to zmniejszenie liczby rąk do pracy. Próbując zniwelować negatywne skutki braków kadrowych aktualne przepisy prawa zezwoliły na pobyt i pracę tymczasową wielu osobom z zagranicy. Jednak czy cudzoziemiec ma szansę na uzyskanie pożyczki online w Polsce? Jakie musi spełniać wymagania?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • o możliwości wzięcia pożyczki online przez obcokrajowca,
 • o formalnościach, wymaganych do spełnienia,
 • czym kierować się przy wyborze oferty.
Pożyczka online dla obcokrajowca

Czy pożyczki dla obcokrajowców są możliwe?

Wielu obcokrajowców, którzy przebywają w naszym kraju może mieć potrzebę, aby zaciągnąć pożyczkę online. Każdy, kto choć trochę interesuje się polskim rynkiem finansowym przynajmniej mniej więcej wie, jak firmy pożyczkowe postępują w przypadku obywateli polski. Pożyczka online, zwłaszcza chwilówka to szybki sposób na to, aby nawet w ciągu kilku dodatkowe środki wpłynęły na nasze konto bankowe. Jednakże, cudzoziemiec kojarzy nam się słusznie z osobą, której dom znajduje się daleko, poza granicami Polski, która ma tam rodzinę i która właściwie mogłaby wrócić do siebie w każdej chwili, gdyby tylko taka opcja była dla niej korzystniejsza.

Wobec powyższego nie sposób zadać sobie pytań o to, czy w takim razie obcokrajowiec będzie wiarygodnym klientem dla firm pożyczkowych i czy pożykodawca może czuć się bezpiecznie udzielając zobowiązania osobie pochodzącej zza granicy. Czy pożyczki dla obcokrajowców są w ogóle możliwe? Tak, istnieje taka opcja, jednak wiąże się ona często z dość sporymi wymogami formalnymi. Poza tym firma pożyczkowa wcale nie musi być instytucją do której obcokrajowiec zgłosi się w pierwszej kolejności.

Pożyczka dla obcokrajowców – firma pożyczkowa czy bank?

Zanim omówimy sobie wymogi formalne związane z pożyczką online dla obcokrajowców, poświęćmy słów kilka temu jak w ogóle w tym kontekście wygląda sytuacja na polskim rynku finansowym. Otóż z biegiem polskie banki dostosowały się do zagranicznych klientów. Przejawia się to np. w tym, że infolinie są obsługiwane w różnych językach, a oferty specjalnie sformułowane, by ułatwić cudzoziemcom wnioskowanie. Te oferty to nie tylko kredyt gotówkowy, ale też coraz częściej kredyt hipoteczny. Sęk w tym, że wnioskowanie o udzielenie takich zobowiązań najczęściej trochę trwa. Jeśli chcemy się zająć szybkim uzyskaniem pożyczki online to musimy pójść do kogoś innego.

Pozabankowe instytucje finansowe podobnie jak banki decydują się na udzielenie zobowiązań obcokrajowcom. Dotyczy to nie tylko większych pożyczek ratalnych, ale też chwilówek na niższe kwoty. Trzeba przyznać, że rynek firm pożyczkowych poszerza się w tym aspekcie, jednakże nie ma nic za nic. Spełnienie pewnych warunków przez klienta zagranicznego jest niestety koniecznie, aby w ogóle móc rozmawiać o pożyczce.

Jak uzyskać pożyczkę dla obcokrajowca przez Internet?

Z roku na rok przybywa w Polsce cudzoziemców, u których wzrasta również zainteresowanie uzyskaniem pożyczek. Otrzymanie w Polsce pożyczki dla cudzoziemca nie jest jednak prostą sprawą. Obcokrajowiec musi spełniać szereg wymogów. Gdyby uzyskanie takiej pożyczki było możliwe pewnie procedura wyglądałaby podobnie jak dla standardowego klienta: wniosek-weryfikacja-umowa-wypłata. W praktyce wygląda to troszeczkę inaczej.

Zacznijmy od tego, że cudzoziemiec musi spełniać takie warunki, jak każdy inny klient, nawet Polak. A zatem klient zza granicy musi:

 • posiadać zdolność kredytową,
 • zamieszkiwać na terenie polski,
 • posiadać rachunek bankowy w polskim banku,
 • być pełnoletnim,
 • pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych
 • posiadać aktywny nr telefonu komórkowego.

Czy to wystarczy? Tak, o ile obcokrajowiec może wykazać się posiadaniem obywatelstwa polskiego. Niestety, w przypadku osób bez obywatelstwa sprawa wygląda inaczej. Przede wszystkim wspomniane osoby ubiegające się o pożyczkę online z banku czy z firmy pozabankowej w naszym kraju muszą spełniać kilka warunków, czyli posiadać:

 • ważny paszport,
 • legalizację pobytu w Polsce (minimum 5 lat),
 • regularne dochody, wpływające na konto bankowe,
 • prawo do lokalu mieszkalnego,
 • znajomość języka polskiego,
 • status rezydenta długoterminowego,
 • kartę czasowego pobytu, chyba że wyrobiona mu została karta stałego pobytu.

Warto pochylić się na chwilę nad jednym z powyższych aspektów. Mianowicie posiadanie statusu rezydenta długoterminowego daje obcokrajowcowi dużo korzyści. Wówczas mógłby korzystać z edukacji w Polsce, miałby dostęp do opieki zdrowotnej lub opieki społecznej. Na podstawie statusu rezydenta długoterminowego obcokrajowiec płaci też podatki legalnie w Polsce.

Na co zwrócić uwagę przy pożyczce dla obcokrajowca?

Jak każdy klient, obcokrajowiec aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów pożyczki. Będą to:

 • oprocentowanie pożyczki,
 • RRSO czy Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
 • całkowita kwota pożyczki,
 • całkowity koszt pożyczki,
 • okres spłaty,
 • liczba miesięcznych rat,
 • wysokość prowizji.

Każdego klienta serdecznie zachęcamy do skorzystania z kalkulatora pożyczek online, dostępnego na stronie wnioskomat.com. To proste i intuicyjne narzędzie pozwoli w łatwy sposób ustalić podstawowe parametry pożyczki, wyszukać oferty i porównać je ze sobą. Kiedy będziemy zdecydowani możemy także za pośrednictwem kalkulatora od razu złożyć wniosek o przyznanie konkretnej pożyczki.

Zaktualizowano: 07.03.2022

Dodano: 25.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top