Siedem powodów, dla których warto wziąć pożyczkę ratalną

Opublikowano: 04 Maj 2022 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Potrzebujesz środków na już, a na zaświadczenie z zakładu pracy trzeba czekać tydzień? Może masz umowę zlecenia lub o dzieło i zastanawiasz się jak bank oceni Twoje dochody? W tej sytuacji przeszukujesz internet i w wynikach wyszukiwania widzisz atrakcyjne oferty pożyczek ratalnych. Zastanawiasz się, czy zaciągnięcie takiej pożyczki to dobry pomysł?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie można uzyskać kwoty pożyczki ratalnej, 
  • jak wygląda proces składania wniosku o pożyczkę ratalną, 
  • jaki poniesiesz koszt przy pożyczce ratalnej, 
  • czy pożyczki ratalne są bezpieczne.  
Siedem powodów, dla których warto wziąć pożyczkę ratalną

Powód pierwszy: kwota pożyczki ratalnej

Marzy Ci się długo odkładany remont lub zepsuł Ci się samochód, a może chciałbyś wyjechać wreszcie na upragnione wakacje?

Pożyczka ratalna może sprawdzić, że będziesz mógł pozwolić sobie na to wszystko! Pożyczka ratalna to nie tylko dogodne raty, ale przede wszystkim wysokie kwoty jakie możemy uzyskać. Na rynku są dostępne pożyczki, które zaczynają się od 500 złotych, a kończą na takich kwotach jak nawet 50 tysięcy złotych. I jeśli myślisz, że będziesz musiał spłacić to w 12 miesięcy, mylisz się. Firmy pozabankowe oprócz wysokich kwot starają się zaproponować swoim klientom taki okres kredytowania, aby rata jaką trzeba będzie płacić co miesiąc była atrakcyjna, a środki jakie otrzymamy faktycznie były dla nas wsparciem.

Powód drugi: proces wnioskowania o pożyczkę ratalną

Również sam proces wnioskowania o pożyczkę ratalną jest łatwy i szybki. Wszystko zależy oczywiście od kwoty na jaką się zdecydujemy. Firmy pożyczkowe starają się ograniczyć formalności do minimum. Wniosek możemy złożyć samodzielnie w domu, przez Internet czy telefon, lub osobiście u doradcy kredytowego.

Większość pożyczek ratalnych można uzyskać bez zaświadczeń, wystarczy mieć tylko zdolność kredytowa i naprawdę w krótką chwilę od złożenia wniosku możemy mieć środki już na swoim koncie. Jeśli nawet firma poprosi nas o udokumentowanie dochodu, wystarczy zalogowanie się do naszej bankowości specjalną aplikacją np. Kontomatik, i w zasadzie sprawę mamy załatwioną.

Powód trzeci: koszty pożyczki

Między bajki również włożyć można, że pozabankowe pożyczki ratalne są horrendalnie drogie. Rynek pożyczek pozabankowych jest tak duży, że wystarczy tylko poszukać lub doradzić się kompetentnego doradcy kredytowego i okazać się może, że koszt pożyczki pozabankowej jest niewiele większy od kosztu bankowego kredytu gotówkowego,

Aby nie być gołosłownym porównaliśmy dla Was kilka ofert kredytów oraz pożyczek. Różnica pomiędzy najtańszą ofertą bankową, a pozabankową dla kwoty 10 tys. złotych na okres 18 miesięcy wynosi tylko 920 zł. Skorzystanie z oferty bankowej to rata 587,76 zł przy przykładowym RRSO 7,40% z kolei oferta pozabankową to rata 638,89 zł przy RRSO 19,84%. Wydaje się dużo? Pamiętaj, że firmy pozabankowe mają dużo bardziej liberalne podejście do swojego klienta i szansa na uzyskanie finansowania jest również dużo większa, a co najważniejsze szybsza.

Dodatkowo pamiętajmy, że firmy pozabankowe są regulowane prawem – a maksymalne koszty pozaodsetkowe, jakie może naliczyć firma pozabankowa, są zdefiniowane w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Dodatkowym kosztem jest oprocentowanie kapitału pożyczki, które także jest regulowane przez prawo. 

Aby mieć pewność co do tego, jak ukształtują się dla nas koszty pożyczki musimy zwrócić uwagę na jej poszczególne parametry. Istotne będzie oprocentowanie, RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, a także całkowity koszt pożyczki. Raty miesięczne po zsumowaniu powinny być równe całkowitej kwocie do spłaty.

Pożyczki online - kwota: 10 000 zł, okres: 36 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 10 000 zł
Ilość rat pożyczki: 36 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Wonga - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 20,46 % 0,36 % 13 152,60 zł 365,35 zł
Takto Finanse - Pożyczka online (zobacz) 20,50 % 44,94 % 25,00 % 16 838,64 zł 467,74 zł
AASA Polska - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 45,68 % 29,32 % 16 947,72 zł 470,77 zł
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 18,50 % 46,29 % 30,00 % 17 037,00 zł 473,25 zł
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 59,85 % 45,00 % 19 002,60 zł 527,85 zł

Powód czwarty: dostępność pożyczek ratalnych 

Pożyczki pozabankowe charakteryzują się dużą dostępnością i mowa tu zarówno o tym, że złożyć wniosek możesz, gdzie chcesz i kiedy chcesz, jak i o tym, że wnioskować o taki rodzaj finansowania może większość z nas. Firmy te akceptują wiele form zatrudnienia, ale również zasiłki, alimenty, świadczenie socjalne 500+, czy nawet dochody z pracy bez konkretnej umowy.  Przeszkodą nie jest krótki okres zatrudnienia, wiek, czy czasem i nawet niewielkie zadłużenia w bazach. Wszystko to sprawia, że pożyczki te są dostępne dla szerokiego grona odbiorców i może z nich skorzystać prawie każdy z nas.

Uściślijmy nieco kwestię źródła dochodów. Otóż pożyczkę ratalną możemy uzyskać zarówno wtedy, gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Mało tego, w niektórych przypadkach możliwe jest także uzyskanie pożyczki dla bezrobotnych.

Najczęściej jest również tak, że klient może zawrzeć umowę z podmiotem udzielającym pożyczki poprzez internet. Pożyczki online cieszą się coraz większą popularnością, a ich obecność na rynku dodatkowo świadczy o łatwym dostępnie do tego produktu finansowego. Dodatkowo łatwo można orientować się w tych ofertach, gdzie dzięki pełnej przejrzystości szybko można sprawdzić takie aspekty jak oprocentowanie, dokładny koszt pożyczki online, itd.

Powód piąty: przeznaczenie środków 

Warto również wiedzieć, iż firmy pozabankowe nie są zainteresowane tym, na co przeznaczymy środki, nie jest dla nich ważne czy chcemy spłacić inne zadłużenie, czy kupić sobie nowy telefon. Nie musimy przedstawiać żadnych faktur, czy dokumentować na co wydaliśmy pożyczone pieniądze. Cel, na który przeznaczysz środki z pożyczki zależy tylko od Ciebie i nikomu się z tego nie tłumaczysz! 

Powód szósty: bez zgody małżonka 

Nie musisz angażować do pożyczki osób trzecich. Więc jeśli marzysz o nowej wędce, laptopie czy kursie językowym, Twoja żona czy mąż nie musi być w to zaangażowana. A może właśnie chcesz zrobić swojej drugiej połówce niespodziankę na urodziny czy rocznicę ślubu i zabrakło Ci gotówki? Z pewnością jest to jedna z opcji na to, aby planowaną niespodziankę udało się zrealizować.

Powód siódmy: bezpieczeństwo

Jeśli mimo tych wszystkich powodów dalej podchodzisz z rezerwą do tego rodzaju finansowania, mamy dla Ciebie na koniec coś jeszcze. Pożyczki pozabankowe oprócz wielu zalet takich, jak :

  • wysokie kwoty finansowania,
  • dogodne raty,
  • rozsądny koszt,
  • duża dostępność,

mimo złej prasy w dawnych latach są równie bezpieczne - podobnie jak kredyty bankowe. Nad uczciwością firm czuwają takie instytucje jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisja Nadzoru Finansowego – gdzie każda z firm pozabankowych ma obowiązek być zarejestrowana.

Pożyczka na raty jest równie bezpieczna co kredyt ratalny. Umowa pożyczki jest w tych firmach transparentna, nie ma tam miejsca na niedopowiedzenia, niejasności, mały druczek czy ukryte koszty. Dokładnie wiesz, ile pożyczasz, jaka jest rata, ile wynosi okres spłaty oraz ile trzeba zwrócić.

Podsumowanie

Pożyczka ratalna w sprawdzonej instytucji to ciekawe rozwiązanie godne rozważenia. Pozwoli ona nie tylko uzyskać środki na dowolny cel, ale przede wszystkim jest produktem dużo bardziej dostępnym i szybszym niż standardowy kredyt bankowy! Jeśli wiesz, że poradzisz sobie ze spłatą, a rata nie obciąży Twojego budżetu domowego.

Zaktualizowano: 04.05.2022

Dodano: 06.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top