Co to jest PUE ZUS?

Opublikowano: 02 Cze 2022 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja w której każdy z nas prędzej czy później będzie musiał załatwić swoje sprawy. Niektórzy mają małe potrzeby kontaktowania się z ZUS-em i czynią to sporadycznie, kilka razy w życiu. Inni regularnie, od czasu do czasu mają coś do załatwienia, a pozostali co rusz potrzebują wnioskować bądź pozyskiwać informacje. Niegdyś można było to czynić tylko poprzez osobiste stawiennictwo w placówce. Dzisiaj bardzo wiele spraw możemy załatwić szybko i na miejscu, korzystając z platformy PUE ZUS.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak PUE ZUS ułatwiła załatwianie ważnych spraw,
 • czy możesz korzystać z platformy,
 • dlaczego PUE ZUS jest tak przydatna.
PUE ZUS

Co kryje się pod nazwą PUE ZUS?

PUE to skrót od: platforma usług elektronicznych, natomiast ZUS jest instytucją, do której dla platforma jest przypisana. Umożliwia ona realizację usług świadczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to rozwiązanie w pełni internetowe i elektroniczne. Platforma usług elektronicznych ZUS jest niewątpliwie bardzo wygodna, gdyż wystarczy się zarejestrować, co zajmuje tylko kilka minut.

PUE ZUS jest jednym z elektronicznych narzędzi pozwalających realizować urzędowe tematy i zlecenia od obywatela, podobnie jak Profil Zaufany

Jak zarejestrować się do PUE ZUS krok po kroku?

Rejestracja jest bardzo prosta. Pokazujemy, jak można to zrobić krok po kroku:

 1. Otwórz główną stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych www.zus.pl – tutaj znajdziesz opcję ZAREJESTRUJ SIĘ, którą należy kliknąć, aby rozpocząć proces rejestracji.
 2. Zdecyduj jak będziesz się rejestrować – do wyboru są 3 opcje: DLA CIEBIE, DLA PRZEDSIĘBIORCÓW oraz DLA FIRM,
 3. Użyj sposobu rejestracji – możesz tego dokonać przez profil zaufany ePUAP, podpis elektroniczny potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym czy przez bankowość elektroniczną. Możliwa jest także rejestracja dla osób, które nie korzystają z wymienionych narzędzi. Wówczas platforma przekieruje nas do wypełnienia formularza.
 4. Wybierz sposób logowania.
 5. Przeczytaj regulamin, a następnie zaakceptuj go. Będzie to niezbędne, aby przejść do następnego kroku.
 6. Teraz możesz już zarejestrować profil. Platforma przekieruje Cię do okna, gdzie będziesz mógł zmienić ustawienia profilu.

Kto może korzystać z platformy PUE ZUS?

Dzięki platformie usług elektronicznych ZUS w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, może korzystać każdy, kto:

 • ma ukończone co najmniej 13 lat,
 • założył konto na platformie,
 • potwierdził swoją tożsamość.

Co umożliwia PUE ZUS?

Bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą kwestią dla każdego ubezpieczonego będzie fakt, że PUE ZUS umożliwia złożenie wniosku, a także otrzymanie odpowiedzi na wniosek. Dotyczy to wniosków we wszystkich sprawach, jakie możemy zgłaszać poprzez platformę. Możemy także tą drogą dostarczać dokumenty ubezpieczeniowe, mieć dostęp do danych zapisanych na platformie, zadawać pytania o otrzymywać odpowiedzi, umówić się na osobiste stawiennictwo w placówce ZUS.

Dokumenty uzyskane z platformy PUE ZUS mogą być także dokumentami kredytowymi, które wykorzystamy przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy. Dotyczy to na przykład potwierdzenia wysokości odprowadzanych składek do ZUS. 

Co platforma daje ubezpieczonemu?

Osoby, nazywane ubezpieczonymi to większość klientów ZUS. Są to chociażby pracownicy zatrudnieni u pracodawcy. Platforma umożliwia otrzymywanie informacji o stanie konta ubezpieczonego, a także pokazuje jakie i kiedy zostały wystawione zwolnienia lekarskie. Ubezpieczony może także przeglądać dane zapisane na platformie.

Co platforma daje płatnikowi?

Płatnik czyli przedsiębiorca, dzięki PUE ZUS może w łatwy sposób zgłosić swojego pracownika do ubezpieczenia społecznego, a także wypełniać i przekazywać do ZUS-u dokumenty rozliczeniowe. Ma przy tym dostęp do danych, które znajdują się na platformie. Może także pobrać zaświadczenie o tym, że nie zalega z płatnościami składek na ubezpieczenia społeczne, a także może uzyskać dostęp do zwolnień lekarskich e-ZLA.

Co platforma daje świadczeniobiorcy?

Świadczeniobiorcy mają dostęp do danych na temat tego, jakie dochody uzyskali ze świadczeń z ZUS-u. Mogą także pobrać rozliczenie roczne. Otrzymują możliwość zarezerwowania wizyty w oddziale ZUS-u, który będzie najbardziej odpowiadał ich miejscu zamieszkania.

Więcej możliwości na PUE ZUS

Zdążyliśmy już powiedzieć sobie dość sporo na temat możliwości platformy, ale to wciąż nie wszystko, z czego możemy skorzystać na PUE ZUS. Mowa tu o Centrum Obsługi Telefonicznej. Nawet bez autoryzacji – czyli bez posiadania konta na PUE ZUS – możliwe jest uzyskanie informacji ogólnych.

Natomiast osoby, które mają konto na PUE ZUS uzyskają informacje na temat danych, które znajdują się na platformie. Ponadto mogą składać wnioski, a także reklamacje oraz rezerwować wizytę na konkretny termin w najbliższym oddziale ZUS.

Tagi: zus

Dodano: 25.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top