Profil zaufany - do czego może się przydać?

Opublikowano: 04 Maj 2021 Anna Kopańska 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

XXI wiek to dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i cyfryzacji. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie świata bez komputerów, telefonów czy internetu, a z poziomu smartfona możemy wykonać wiele spraw urzędowo – administracyjnych, których jeszcze dobrych parę lat temu, nie wyobrażalibyśmy sobie załatwić bez wychodzenia z domu. W tym artykule powiemy o tym czy profil zaufany cieszy się zainteresowaniem Polaków? Co to jest profil zaufany? Dlaczego warto go założyć i jak to zrobić? Powiemy też jakie sprawy można załatwić za jego pomocą.

Rok 2020 przełomowy dla profilu zaufanego

Rok 2020 naznaczony pandemią koronawirusa pokazał, jak ogromne znaczenie ma możliwość załatwienia różnorakich spraw na odległość. Dotyczy to wielu spraw m.in. obsługi produtków finansowych. Szczególnego znaczenia nabrał także profil zaufany, który jak wynika z danych rządowych, w samym tylko roku 2020 założyło ponad 4 mln Polaków. W ciągu jednego roku została założona połowa wszystkich profili od początku jego wprowadzenia w 2011 roku! 

Dynamika zainteresowania Polaków tym rozwiązaniem zwiększa się z roku na rok, jednak rok 2020 i 2021 to niesamowity przeskok. Dla porównania w 2019 roku na założenie profilu zaufanego zdecydowało się ok 2 mln Polaków, a w 2018 roku ok 1 mln osób. Zatem rok 2020 to prawdziwy boom założonych profili, średnio dziennie zakładało go 11 000 osób. Z kolei według kolejnych danych rządowych, od początku 2021 roku do 09 marca 2021 ilość założonych profili zaufanych wynosi już ponad 1 mln! Łącznie z profilu zaufanego korzysta  blisko 10 mln Polaków. 

I ciekawostka, która robi wrażenie. W światowym rankingu e-administracji, w 2020 roku Polska awansowała o 9 miejsc plasując się na 24 miejscu ze 193 państw notowanych w rakingu. Natomiast w rankingu e-partycypacji, który pokazuje skuteczność zastosowanych działań i innowacji w kierunku zaangażowania obywateli w procedury administracyjne, Polska odniosła jeszcze większy sukces awansując z 31 miejsca w 2018 roku na 9 miejsce w 2020!

Zatem co to jest profil zaufany?

Profil zaufany  to narzędzie dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu w serwisach poszczególnych urzędów. Profil zaufany to inaczej zbiór danych o Tobie. Zalicza się do nich Twoje imię lub imiona, nazwisko, Twoja data urodzenia czy PESEL. Umożliwia on złożenie podpisu zaufanego, ale nie jest podpisem elektronicznym. Co ważne, podpis zaufany w instytucjach publicznych traktowany jest jako własnoręczny.

Jeśli użyjesz profilu zaufanego w usługach internetowych danego urzędu, zostaniesz uznany jako osoba wiarygodna. W przeciwieństwie do podpisu kwalifikowanego, profil zaufany jest bezpłatną metodą za pomocą której możesz potwierdzić swoją tożsamość jako obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji. Co ważne, jedna osoba może posiadać tylko jeden profil zaufany, a okres ważności profilu zaufanego wynosi 3 lata z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

Podstawą prawną funkcjonowania profilu zaufanego jest Ustawa z dnia 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 346) oraz Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 29 czerwca 2020r. w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego (Dz.U. z 2020r. poz. 1194).

Dlaczego warto założyć profil zaufany?

Przede wszystkim zakładając swój profil zaufany zyskujesz wygodę i oszczędność czasu. Możesz składać przez internet, cały szereg urzędowych spraw przez 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. To Ty decydujesz co i kiedy załatwiasz w urzędach w całej Polsce. Mówiąc obrazowo profil zaufany to taki dowód osobisty, którym legitymujesz się w internecie.

Co przy użyciu profilu zaufanego możesz załatwić?

Z roku na rok lista spraw, które możesz załatwić przy użyciu profilu zaufanego się rozrasta. Nie sposób wymienić wszystkich.

Jeśli chcesz szczegółowo dowiedzieć się jakie usługi możesz załatwić przy pomocy profilu zaufanego, wejdź na stronę www.gov.pl. Zaraz na pierwszej stronie zobaczysz listę możliwych tematów do załatwienia z podziałem na usługi dla obywatela, dla przedsiębiorcy oraz dla urzędników.

Spośród wielu spraw, profilem zaufanym, załatwisz między innymi takie sprawy jak: złożenie wniosku o 500+, zarejestrujesz się na szczepienie przeciwko COVID-19, złożysz e-PIT, zawnioskujesz o nowy dowód i sprawdzisz kiedy jest do odbioru, zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta. Ponadto możesz zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu, zameldować i wymeldować się, zgłosić urodzenie dziecka, uzyskać odpis aktu zgonu, a także sprawdzić swoje punkty karne, złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a nawet złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej!

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany możesz założyć albo w swoim banku poprzez bankowość internetową albo w wybranym urzędzie w Twojej okolicy. Może to być Urząd Miasta, Urząd Skarbowy lub oddział NFZ czy ZUS. Jeśli chcesz założyć profil zaufany w swoim banku, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, następnie poszukaj formularz zakładania profilu zaufanego, wypełnij go i wyślij wniosek wprost z konta. Szczegółowe informacje jak założyć profil zaufany z pewnością będą również dostępne na stronie Twojego banku.  

Jeśli jednak nie masz dostępu do bankowości elektronicznej lub Twój bank nie udostępnia usługi założenia profilu zaufanego, możesz założyć profil zaufany wchodząc na stronę profilu zaufanego - pz.gov.pl, a następnie wykonać działania według wskazówek zamieszczonych na stronie.

Podsumowanie

W dobie szeroko pojętych udogodnień życia codziennego i coraz większego zainteresowania Polaków zakładaniem profilu zaufanego, warto rozważyć założenie profilu zaufanego jako środka do tego, by bez wychodzenia z domu, w komfortowych warunkach, załatwić szereg spraw, zarówno urzędowych, jak i życia codziennego. W tym materiale to wszystko. Więcej informacji, artykułów i ciekawych komentarzy znajdziecie Państwo na naszym blogu. Zachęcam do odwiedzenia strony wnioskomat.com.

Tagi: profil zaufany

Zaktualizowano: 06.12.2021

Dodano: 04.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top