O rodzajach kredytów dla przedsiębiorców

Opublikowano: 22 Lip 2019 Urszula Sokół 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Zabrzmiało filozoficznie, prawda? Dylematy i zagadnienia z jakimi spotykają się w codziennym życiu gospodarczym nie są samą filozofią. Są indywidualną kombinacją: ekonomii, finansów, marketingu a także trochę psychologii i stosunków międzyludzkich. Dobre i skuteczne finansowanie przedsiębiorstwa jest jednym z kluczowych czynników jego sukcesów. Czasami w trakcie prowadzenia firmy przychodzi moment w którym należy rozważyć zewnętrzne finansowanie, czy w to w formie kredytu czy też leasingu. Jedną z form finansowania działalności firmy jest również faktoring. Dziś skupimy się jednak na jednym z najpopularniejszych narzędzi w zakresie finansowania firm – kredytach dla przedsiębiorców.

kredyt dla przedsiębiorców firm

Być, czyli słów kilka o kredytach dla przedsiębiorców na bieżącą działalność

Czasami zdarza się intratny deal, który trzeba zorganizować „tu i teraz”, czasami działalność firmy charakteryzuje się zmiennością przychodów nawet w ciągu miesiąca. Odpowiedni zapas środków pieniężnych w każdym przedsiębiorstwie jest kluczowy. Aby zagwarantować prowadzonej firmie płynności i terminowe realizowanie płatności z pomocą przychodzi kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym. Funkcjonuje podobnie do dobrze znanego „debetu” dla klientów indywidualnych. Bank po przeprowadzonej analizie kredytowej oddaje do dyspozycji przedsiębiorcy określony limit kredytowy w ramach rachunku bankowego. Kredyt w rachunku bieżącym może również funkcjonować na rachunku walutowym. Limit spłacany jest poprzez kolejne wpływy pojawiające się na rachunku bankowym.

Produkty dla przedsiębiorców mają zupełnie inną charakterystykę niż dla konsumentów. Przedsiębiorca nie zaciąga bowiem zobowiązania, aby konsumować, a żeby zarabiać.

Kredyt obrotowy

Innym rodzajem kredytu na bieżącą działalność jest kredyt obrotowy. Jest to zazwyczaj kredyt z okresem spłaty nie dłuższym niż rok oraz spłacany w ramach tzw. rachunku kredytowego, czyli po prostu w ratach. Przedsiębiorca co miesiąc wie, jaką ratę kapitałowo-odsetkową ma do zapłacenia. Można też ustalić tzw. spłatę minimalną, gdzie przedsiębiorca musi w określonych terminach wpłacić tą kwotę.

kredyt dla przedsiębiorców

Mieć, czyli słów kilka o kredytach inwestycyjnych dla przedsiębiorców

Czasami zdarza się również tak, że działalność firmy wymaga większych zakupów niż pojedyncze transakcje. Również w ramach ciągłego rozwoju firmy potrzebne jest poczynić dodatkowe inwestycje, których nie sposób sfinansować z bieżących dochodów. Wtedy idealnym źródłem finansowania staje się kredyt inwestycyjny. Celem takiego kredytu jest zwykle konkretny zakup lub modernizacja w firmie. W przypadku kredytów inwestycyjnych możliwa jest wypłata w transzach, gdzie kolejne wypłaty uzależnione są od dotychczasowej realizacji inwestycji. Kredyty takie mają również różne formy spłaty: mogą być spłacane w ratach stałych lub ratach malejących, które zazwyczaj wiążą się z mniejszym kosztem odsetek. Więcej o rodzajach rat kredytu znajdziesz tutaj. W klasyfikacji kredytów występują również tzw. kredytu inwestycyjne wskazane, czyli w takie, gdzie przedsiębiorca konkretnie wskazuje cel pozyskania środków i jakie inwestycje poczyni. W ramach kredytów na inwestycje w przedsiębiorstwie możemy także wyróżnić kredyt technologiczny na rozwój technologii produkcji. Każdy rodzaj kredytu inwestycyjnego wiąże się z koniecznością przygotowania biznesplanu o mniejszym lub większym stopniu skomplikowania co już zależy od konkretnego banku oferującego finansowanie.

Co wybrać?

Źródeł finansowania dla ówczesnego przedsiębiorcy jest wiele. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Państwu bliżej poznać rodzaje kredytów dla przedsiębiorców. Warto pamiętać, że finansowanie przedsiębiorstwa to jedna z wielu dziedzin ofertowanych kredytów. Obok kredytów dla przedsiębiorców występuje także bogata oferta finansowania dla klientów indywidualnych. Gdzie szukać finansowania tylko dla swoich potrzeb? Wnioskomat.com jest do tego idealnym miejscem.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorcówkredyty rodzajekredyt obrotowykredyt krótkoterminowykredyt inwestycyjnyrata kapitałowo-odsetkowaprzedsiębiorca

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 22.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jakie dokumenty musi przygotować przedsiębiorca, gdy stara się o kredyt firmowy?

Jakie dokumenty musi przygotować przedsiębiorca, gdy stara się o kredyt firmowy?

05 Lis 2020Autor: Agata Dymara

Jeśli jesteśmy osobami fizycznymi, czyli nasz dochód uzyskujemy np. z tytułu umowy o pracę na pewno znaczniej łatwiej uzyskać wymagane do kredytu dokumenty. Może zdarzyć się tak, że o dokumenty finansowe nie zostaniemy poproszeni wcale. W takiej sytuacji otrzymamy kredy na oświadczenie, a jeśli już (...)

Czytaj więcej
Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

08 Kwi 2020Autor: Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiamy się, w jaki sposób sfinansować pojazd niezbędny do prowadzenia biznesu. Wśród najpowszechniejszych opcji wymienia się: zakup za gotówkę, kredyt, najem długoterminowy, a także leasing.Na czym polega każda z tych form? Czym się różnią?(...)

Czytaj więcej
Top