online offline synergia przez internet

Synergia pożyczania on-line i off-line. Co to oznacza dla Klienta?

23 KWI 2019Autor: Wojciech Zieliński

Weź pożyczkę przez internet”, „Pożyczka 100 % on-line”, „Szybka pożyczka przez internet” – to hasła z którymi często się spotykamy poszukując finansowania w internecie. Nasuwa się jednak pytanie – co to oznacza dla konsumenta to, że pożycza pieniądze w procesie on-line? Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Jaką wiedzę musi konsument posiadać, aby odnaleźć się w gąszczu dostępnych ofert?

Zalety i wady procesów internetowych

Decydują się na poszukiwanie finansowania w internecie liczymy przede wszystkim na to, że szybko uda nam się pieniądze pozyskać. I tu trzeba przyznać rację, procesy on-line skonstruowane są tak, aby Klient w procesie szybkim i efektywnym otrzymał pieniądze na swój rachunek. Wypełnienie prostego wniosku, wyrażenie zgód na przetwarzanie danych oraz weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej i Biurach Informacji Gospodarczej, decyzja na podstawie weryfikacji w bazach wewnętrznych, zewnętrznych oraz oceny zdolności kredytowej, podpisanie umowy – często za pomocą potwierdzenia kodem SMS, przelew środków na rachunek Klienta z wykorzystaniem systemu szybkich przelewów. Czyż ten proces nie wygląda wspaniale? Oczywiście, ale każdy tego typu proces posiada wady i zalety. Zalety już znamy. Jakie są zatem wady? Pierwsza z nich to możliwość łatwego popełnienia błędu przez Klienta związanego z nieczytaniem tego co podpisuje. Zaznaczenie ‘krzyżyka’ na stronie poprzez kliknięcie myszko jest bardzo łatwe, konsekwencje nieprzeczytania tego co pod tym ‘krzyżykiem’ się znajduje mogą być bardzo poważne. Idąc dalej – ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na instytucje finansującą obowiązek wygenerowania dla Klienta i przekazania mu na trwałym nośniku formularza informacyjnego do kredytu/pożyczki. Oczywiście w procesie on-line Klient otrzyma formularz – ale zostanie on albo wysłany na maila, albo pojawi się w wyskakującym oknie wraz z prośbą o jego akceptację. Łatwo zatem przeoczyć zapisy formularza, nie mówiąc o tym, że najczęściej dla przeciętnego konsumenta sam formularz może być nie do końca zrozumiały. A formularz to fundamentalny dokument choćby z racji tego, że podsumowuje wszystkie opłaty w kredycie. Proces on-line jest zatem szybki, ale przez tą szybkość możemy jako Klient stracić czujność i wziąć kredyt lub pożyczkę nie do końca zdając sobie sprawę z jego konstrukcji i założeń cenowych.

Off-line czyli wizyta u Agenta

A może klasyczna, tradycyjna wizyta w biurze u Agenta? Agent pomoże, wytłumaczy i znajdzie najlepszą ofertę dopasowaną do sytuacji Klienta. Otrzymamy wsparcie, gwarancje najlepszego wyboru i pewność, że wszystko czego nie wiemy lub nie rozumiemy zostanie nam wytłumaczone. Co jednak stracimy? Czas… Coś za coś. Proces off-line to często jedna wizyta w placówce i spisanie wniosków o finansowanie, a dopiero potem druga wizyta i analiza wyników oraz podpisanie umowy – najczęściej tej tradycyjnej, papierowej.

Jak wnioskomat.com łączy zalety on-line i off-line

Dostrzegając wady i zalety wnioskowania o finansowanie na rynku on-line i off-line stworzyliśmy narzędzie, które rozwiązuje prawdziwy problem – daje Klientowi możliwość otrzymania szybkiego porównania realnych, przygotowanych pod jego profil ryzyka ofert, daje możliwość szybkiego wyboru najlepszej dla Klienta oferty i wreszcie daje możliwość szybkiego otrzymania środków finansowych. Ale to wszystko przy wsparciu jednego z 3000 Agentów zrzeszonych w ramach jednej z największych sieci pośrednictwa finansowego w Polsce. Na wnioskomat.com Klient zatem wypełnia przez internet jeden wniosek, a następnie przesyła go do instytucji z którymi wnioskomat.com współpracuje. W efekcie, w przeciągu kilku sekund otrzymuje informację zwrotną z realną ofertą przygotowaną na podstawie oceny jego zdolności kredytowej. I tu pojawia się najlepsze – wsparcie Agenta. W przypadku zainteresowania ofertą Klient klika prośbę o kontakt i do 10 minut otrzymuje telefon ze strony Agenta, który odpowie na wszystkie pytania, pomoże wybrać ofertę oraz dokończyć proces. Co więcej, Agent nie jest pracownikiem scentralizowanej infolinii, a Pośrednikiem finansowym działającym lokalnie zgodnie z zadeklarowanym przez Klienta adresem. Co to daje Klientowi. Nie zawsze dokończenie procesu jest możliwe przez telefon lub internet – np. w przypadku większości banków. Dlatego w procesie wnoskomat.com Klient zawsze może udać się do najbliższej placówki Agenta i tam dokończyć formalności. Wnioskomat.com połączył zatem to co najlepsze w finansowaniu przez internet, z zaletami, jakie daje kontakt bezpośredni z Agentem.

Top