Proces pożyczkowy - od Instytucji do Instytucji, proces on-line czy Doradca?

Opublikowano: 28 Maj 2019 Urszula Sokół 8 min. czytania

Kategoria: PożyczkiKredyty

Obecnie w Polsce działa kilkanaście Banków i ponad sto firm pożyczkowych. Każdy z banków oferuje kredyty i pożyczki. Firmy pozabankowe sprzedają produkty pożyczkowe jedno i wieloratalne. To razem daje kilka set różnych produktów kredytowych. 

Proces pożyczkowy - od Instytucji do Instytucji, proces on-line czy Doradca?

Instytucja, Internet, Doradca Kredytowy – wady i zalety

Wyobraźmy sobie, że potrzebuję kredytu gotówkowego lub pożyczki w wysokości 10 000 PLN. Chciałbym za te pieniądze pojechać na wakacje. Mam jakieś kredyty już, nie do końca jestem w stanie stwierdzić czy dostanę kolejny w Banku.

Opcja 1

W sposób naturalny jednak kieruję się w kierunku właśnie tej instytucji jako pierwszej. W Banku otrzymuję informację o produkcie, decyduję się złożyć wniosek. Czekam na decyzję, otrzymuję decyzję. Jest pozytywna – super, pytanie czy to najlepsza oferta na rynku. Udaję się więc do kolejnego Banku, aby zestawić moją ofertę z inną. A jak decyzja jest negatywna? Pojawia się pytanie, co dalej? Czy skoro ten Bank mnie odrzuci, to w każdym dostanę decyzję odmowną? Jaki Bank mógłby zaakceptować mój wniosek kredytowy. A może pozostaje mi tylko rynek pozabankowy? A jeśli tak, to gdzie teraz i w jakiej firmie powinienem szukać finansowania? Niestety, w ty procesie pojawia się bardzo wiele pytań, na które poszukiwanie odpowiedzi zajmie mi bardzo dużo czasu.

Plusy 

Niestety nie ma plusów w tym procesie. Można by sądzić, że bezpośrednio w instytucji kredyt będzie tańszy – ale to tylko jeden z mitów. Kredyt/pożyczka zawsze kosztuje tyle samo niezależnie od tego gdzie go biorę. Na samym końcu instytucja musi zawsze komuś zapłacić za pozyskanie Klienta i jego obsługę – Doradcy w Banku płaci wypłatę i prowizję za sprzedaż, w Internecie ponosi koszty reklamy, a Pośrednikowi kredytowemu płaci prowizję od wartości sprzedanego produktu. 

Minusy 

 • tracę czas na poszukiwanie finasowania wizytując każdą instytucję z osobna;
 • nie wiem, czy to, że jeden Bank mnie odrzucił oznacza, że w żadnym nie dostanę pieniędzy. Czy powinienem iść do innego Banku, który "przyjmie’ na siebie mój profil ryzyka?
 • na własną rękę muszę porównywać oferty. Tracę czas na zastanawianiu się, która oferta jest najlepsza;
 • często składam kilka wniosków w różnych firmach, co znacznie obniża moją zdolność kredytową. 

Opcja 2

Szukam pieniędzy w Internecie. Wpisuję w wyszukiwarkę „Kredyt 10 tysięcy złotych”, klikam ‘szukaj’ i… dzieje się magia. Pojawiają się przede mną setki możliwości. Z każdej strony każdy chce mi dać pieniądze. Banki prześcigają się w najlepszych ofertach, firmy pozabankowe kuszę mnie finansowaniem w ‘5 minut’, a porównywarki obiecują rzetelną informacje o ofercie. Jak wygląda rzeczywistość? Do banku i tak będę musiał udać się osobiście bo wymaga tego z reguły proces bankowy – i tu wracam tak naprawdę do opcji 1. Firm pozabankowych mam ponad 100 i więc albo sprawdzę przynajmniej część z nich albo zawnioskuje do pierwszej lepszej – a wtedy to loteria czy otrzymam sensowne finansowanie. Porównywarka internetowa najczęściej porówna mi przykłady reprezentatywne więc i tak niczego się nie dowiem. Muszę zawnioskować w procesie, aby otrzymać rzeczywistą ofertę. Co mam zatem zrobić? No właśnie trudno jest podjąć najlepszą decyzję. Oczywiście jeśli mam wiedzę, doświadczenie i przede wszystkim czas to mogę próbować wybrać coś dla siebie. Ale wybór na pewno nie będzie łatwy.

Minusy 

 • mam do dyspozycji cały rynek, ale tak naprawdę nie mam nic;

 • musiałbym poświęcić ogrom czasu, aby wyłowić z całego gąszcza informacji Internetowych najlepsze dla mnie finansowanie;

 • muszę mieć sporą wiedzę, aby móc zinterpretować to co ma dla mnie do zaoferowania rynek;

 • i tak musze realnie udać się do siedziby banku, aby zakończyć proces kredytowy. 

Opcja 3

Idę do Doradcy Kredytowego. Doradca Kredytowy to taka osoba, która posiada wiedzę o większości dobrych produktów kredytowych dostępnych na rynku. Doradca zrobi zatem ze mną wywiad i od razu zaoszczędzi mój czas odrzucając możliwość wnioskowania w części firm, które nie mieszczą się w mojej potrzebie lub profilu ryzyka. Doradca Kredytowy zwany również Agentem lub Pośrednikiem kredytowym pomoże zatem zawęzić wybór do kilku firm. Agent pomoże również złożyć wniosek i przeprowadzi przez cały proces aż do uruchomienia kredytu lub pożyczki.

Plusy 

 • mamy wsparcie osoby, która świetnie zna się na rynku kredytowym;

 • nie muszę chodzić od miejsca do miejsca i szukać pożyczki;

 • minimalizuje ryzyko złej decyzji lub popełnienia błędu. 

Minusy 

 • czasem nie załatwię wszystkiego za jedną wizytą, ponieważ proces decyzyjny w różnych instytucjach potrafi trwać chwilę;

Co zrobić powinien Klient, czyli podsumowanie…

Analizując plusy i minusy każdej z opisanych możliwości dochodzimy do wniosku, że zdecydowanie najlepiej skorzystać z pomocy Doradcy Kredytowego. Doradca wykona za nas szereg czynności, dzięki czemu oszczędzimy czas i zminimalizujemy ryzyko wzięcia niewłaściwego lub za drogiego dla nas produktu. I w tym procesie można by jednak poszukać możliwości usprawnień. Czasem bowiem nie wszystko załatwimy u Agenta jedną wizytą.

Z rozwiązaniem tego problemu przyszedł wnioskomat.com. Na wnioskomat.com Klient wypełnia bowiem elektroniczny wniosek z dowolnego miejsca, z komputera lub smartfona. Co więcej, wnioskomat.com zagregował wnioski wielu firm w jednym formularzu. W tym kontekście wnioskomat.com jest zatem czymś w rodzaju wirtualnego doradcy, który spisze z nami wniosek i wyśle do różnych firm. W efekcie, Klient zobaczy na ekranie porównanie ofert – ale nie tych z przykładów reprezentatywnych, a tych powstałych w następstwie oceny zdolności kredytowej Klienta. I tu pojawia się najlepsze – do 10 minut od wysłania wniosku przez Klienta zadzwoni do niego Doradca Kredytowy – jeden z sieci ponad 3000 Agentów współpracujących z wnioskomat.com. Pośrednik kredytowy w rozmowie telefonicznej przeanalizuje oferty, które otrzymał Klient i pomoże wybrać najlepszą. Co więcej, ustali wszystkie kroki niezbędne do zakończenia procesu – czyli podpisania umowy i wypłaty środków.

Wnioskomat.com to rewolucja na rynku pośrednictwa finansowego, ponieważ rozwiązuje jeden z największych współczesnych problemów na tym rynku – daje Klientowi możliwość otrzymania ofert z wielu instytucji jednym wnioskiem, ale nie pozostawia Klienta samego w wyborze. I co najważniejsze, Klient nie rozmawia z pracownikiem centralnej infolinii, a z prawdziwym Agentem Kredytowym, który jest zlokalizowany w miejscu najbliższym miejscu zamieszania Klienta.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (3)


 • Avatar Pola

  Pola
  18.04.2021 16:56:04

  Macie same banki czy firmy pozabankowe też?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Pola
  18.04.2021 20:51:36

  W naszej ofercie znajdują się produkty bankowe, jak i pozabankowe oraz produkty przeznaczone dla firm.

 • Avatar MiC

  MiC
  03.04.2021 22:03:12

  Polecam potrzebowałam kasy i tutaj znaleźli dla mnie ofertę!!

  Odpowiedź
Top