Sytuacja finansowa Polaków wygląda źle. 39 proc. z nas żyje gorzej niż rok temu.

Opublikowano: 05 Maj 2025 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

W 2025 r. Polki i Polacy pod kątem finansowym wcale nie mają się lepiej niż rok temu. Rosnące wydatki, marne perspektywy dla młodych ludzi na własne mieszkanie, rosnące długi - to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że nasz poziom życia wcale nie jest zadowalający. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co o poziomie życia Polaków mówi badanie IBRiS,
  • co wpływa na to, że żyje nam się gorzej,
  • dlaczego pomimo możliwości rynkowych praca niszczy młodych ludzi. 
sytuacja finansowa polaków

Wyniki badań IBRiS

Santander Consumer Bank zlecił Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzenie ankiety, wg której będzie można ocenić jak żyje się Polakom teraz, a jak żyło przed rokiem. IBRiS zapytał czy w 2025 r. respondentom żyje się lepiej, tak samo czy gorzej. Instytut przeprowadził badanie w dniach od 2 do 10 kwietnia. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 1 tys. osób. Metodą badawczą było CATI -  telefoniczne standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo.

Wyniki badania.

  • 39 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż przed rokiem - 12 proc. mówi o zdecydowanie gorszej sytuacji, a 27 proc. o nieco gorszej,
  • 32 proc. zadeklarowało, że ich sytuacja jest taka sama jak sprzed roku,
  • 28 proc. uznało, że ich sytuacja jest lepsza niż w 2024 r. - 7 proc. określiło swoją sytuację jako zdecydowanie lepszą, a 21 proc. jako nieco lepszą. 

Najwięcej osób, których sytuacja finansowa się pogorszyła znajdują się w grupie wiekowej 50-59 lat, natomiast najwięcej osób, które twierdzą, że ich sytuacja jest lepsza znalazło się w grupie wiekowej 18-29 lat. 

Czy problemem jest brak odpowiedniego planowania finansowego?

Zarządzanie swoim budżetem domowym wymaga odpowiedniego planowania. Jednak wg danych z badania IBRiS tylko 25 proc. Polaków planuje na wiosnę swoje wydatki i ściśle trzyma się tego planu. Aż 45 proc. próbuje planować, ale przekracza pierwotnie założony budżet. Wśród badanych jest też grupa 15 proc. Polaków, którzy działają spontanicznie. Natomiast 9 proc. nie przykłada w ogóle wagi do swoich finansów. 

Niekiedy efektem złego zarządzania budżetem domowym może być to, że przy pojawieniu się nagłej potrzeby finansowej niejedna osoba jest zmuszona do zaciągnięcia pożyczki. Jednak później pojawia się problem ze spłatą tego zobowiązania. Wówczas dłużnik sięga po kolejną pożyczkę, a potem po kolejną i w efekcie wpada w spiralę zadłużenia. 

Kultura pracy w Polsce wygląda fatalnie

Bardzo dużo ludzi w młodym wieku pada ofiarą złej kultury pracy w Polsce. Osoby, które dopiero co wchodzą na rynek w dużych miastach nie są w stanie radzić sobie bez wsparcia rodziców. Duże koszty życia przy wysokości pensji minimalnej sprawiają, że żeby godnie żyć młode osoby często pracują na dwa etaty. W związku z tym rezygnują z odpoczynku, czasu wolnego, życia rodzinnego i towarzyskiego. A to jest bardzo prosta droga do wypalenia zawodowego i to jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia. 

Dodano: 05.05.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top