Zakup ubezpieczenia mieszkania, samochodu czy ubezpieczenie nas samych nikogo nie dziwi, jednak nie myślimy o ubezpieczeniu kredytu dopóki bank nam tego nie zaoferuje. Jednak taki rodzaj przynosi korzyści. Dla banku jest zabezpieczeniem naszego zobowiązania. Dla nas jest zabezpieczeniem w przypadku choroby, utraty pracy co niestety może wpłynąć na naszą płynność finansową.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Dobrze jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku zawarcia umowy na życie do kredytu. Nie musimy decydować się na ofertę ubezpieczeniową banku, niestety w praktyce może to się wiązać z innymi warunkami cenowymi kredytu. Bank może wskazać nam listę ubezpieczycieli, których polisy akceptuje. Dużym błędem kredytobiorcy jest, fakt że za wszelką cenę spełnić wymóg banku i zakupić ubezpieczenie, które proponuje bank. Jednak samo ubezpieczenie jak i kredyt będzie z nami przez długi czas, warto więc dobrze zapoznać się z warunkami i czasem skorzystać z droższego kredytu z ubezpieczeniem indywidualnym na życie, niż tańszą grupową polisą kupowaną indywidualnie.
W momencie podpisywania umowy kredytu każdy bank zaoferuje nam zakup ubezpieczenia. Możliwe że wybranie konkretnej polisy zachęci nas do obniżenia prowizji lub skorzystania z niższego oprocentowania. Warto jednak się zastanowić czy ta oferta jest dla nas rzeczywiście korzystna.
Kredytobiorca, który zdecyduje się na ubezpieczenie swojej pożyczki może liczyć m.in. na: niższą prowizję pobraną przez Bank, brak opłaty przygotowawczej, obniżenie oprocentowania nominalnego.
Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem jest rzadziej spotykany - częściej występuje przy kredycie hipotecznym.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje ubezpieczeń: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa, ubezpieczenie na wypadek pracy.
Ubezpieczenie na życie jest jednym z głównych rodzajów ubezpieczeń. Kwota zawieranej polisy ma równowartość zaciągniętego kredytu. W przypadku utraty pracy, ubezpieczenie jest korzystne dla dwóch stron. Często ubezpieczenie zawiera zapis, że klient przez pół roku lub rok zostaje zwolniony z spłaty kredytu. Jednak ta możliwość nie wchodzi w grę jeśli utrata pracy nastąpi np. w czasie zawarcia umowy na czas określony lub utrata pracy była spowodowana nie zaakceptowanie nowych warunków pracy.
Bank nie wypłaci nam odszkodowania z ubezpieczenia kredytu gotówkowego jeśli: zgon ubezpieczonego nastąpi po zażyciu środków psychoaktywnych czy alkoholu, kredytobiorca prowadził pojazd bez uprawnień, ubezpieczony popełnił samobójstwo, czy jeśli ubezpieczony uczestniczył w przestępstwie potwierdzonym wyrokiem sądu.
Ochrona naszego życia czy też przed utratą pracy nie tylko jest realnym buforem bezpieczeństwa, ale też często sprawia, że bank skłonny jest zaproponować korzystniejsze warunki kredytowania. Dlatego zawsze warto z niego skorzystać. Niektórzy klienci zastanawiają się, czy je wykupić, gdyż obawiają się tego, ile kosztuje ubezpieczenie. Warto kupić ubezpieczenie od razu na początku kredytowania. Dzięki temu będziesz spać spokojnie, a rata może być niższa niż gdybyś starał się o kredyt bez ubezpieczenia.
Rezygnacja z ubezpieczenia jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy, że kredytobiorca złoży do banku odpowiedni wniosek. Przedtem warto sprawdzić warunki ubezpieczenia, aby mieć pewność czy rezygnacja nie pociągnie za sobą jakichś przykrych konsekwencji. Pamiętaj, że jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia, to wówczas bank może zwiększyć stawkę marży albo prowizji. W efekcie koszt kredytu wzrośnie. Dla dużej części klientów takie rozwiązanie nie będzie zatem korzystne.
Przed zakupem ubezpieczenia trzeba przeczytać OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Dokument ten szczegółowo definiuje zakres odpowiedzialności za tzw. zdarzenia ubezpieczeniowe.
Warto wiedzieć, ze jedynie ubezpieczenie na życie w razie śmierci pomoże spłacić zobowiązania kredytobiorcy. Ubezpieczenia zazwyczaj jest płatne za cały okres. Jeśli spłacimy swoje obowiązania, mamy prawo ubiegania się o zwrot pieniędzy z opłaconych wcześniej składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
Kredyt zaciągnięty i niespłacony zawsze wchodzi w skład spadku, o tym należy pamiętać. Czyli osoba, która zgodzi się go przyjąć, musimy spłacić dług zmarłego, a dopiero później korzystać z majątku.
Dodano: