Ubezpieczenie dodatkowe w kredycie gotówkowym. Co zaoferuje bank?

Opublikowano: 18 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Zakup ubezpieczenia mieszkania, samochodu czy ubezpieczenie nas samych nikogo nie dziwi, jednak nie myślimy o ubezpieczeniu kredytu dopóki bank nam tego nie zaoferuje. Jednak taki rodzaj  przynosi korzyści. Dla banku jest zabezpieczeniem naszego zobowiązania. Dla nas jest zabezpieczeniem w przypadku choroby, utraty pracy co niestety może wpłynąć na naszą płynność finansową.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe,
  • co realnie daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego,
  • jak w praktyce działa ubezpieczenie kredytu gotówkowego,
  • jakiego rodzaju polisy w banku możemy otrzymać.
ubezpieczenie

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Dobrze jednak wiedzieć, że nie ma obowiązku zawarcia umowy na życie do kredytu. Nie musimy decydować się na ofertę ubezpieczeniową banku, niestety w praktyce może to się wiązać z innymi warunkami cenowymi kredytu. Bank może wskazać nam listę ubezpieczycieli, których polisy akceptuje. Dużym błędem kredytobiorcy jest, fakt że za wszelką cenę spełnić wymóg banku i zakupić ubezpieczenie, które proponuje bank. Jednak samo ubezpieczenie jak i kredyt będzie z nami przez długi czas, warto więc dobrze zapoznać się z warunkami i czasem skorzystać z droższego kredytu z ubezpieczeniem indywidualnym na życie, niż tańszą grupową polisą kupowaną indywidualnie.

Czy ubezpieczenie jest korzystne?

W momencie podpisywania umowy kredytu każdy bank zaoferuje nam zakup ubezpieczenia. Możliwe że wybranie konkretnej polisy zachęci nas do obniżenia prowizji  lub skorzystania  z niższego oprocentowania. Warto jednak się zastanowić czy ta oferta jest dla nas rzeczywiście korzystna.

Kredytobiorca, który zdecyduje się na ubezpieczenie swojej pożyczki może liczyć m.in. na: niższą prowizję pobraną przez Bank, brak opłaty przygotowawczej, obniżenie oprocentowania nominalnego.

Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem jest rzadziej spotykany - częściej występuje przy kredycie hipotecznym.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje ubezpieczeń: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa, ubezpieczenie  na wypadek pracy.

Ubezpieczenie na życie jest jednym z głównych rodzajów ubezpieczeń. Kwota zawieranej polisy ma równowartość zaciągniętego kredytu. W przypadku utraty pracy, ubezpieczenie jest korzystne dla dwóch stron. Często ubezpieczenie zawiera zapis, że klient przez pół roku lub rok zostaje zwolniony z spłaty kredytu. Jednak ta możliwość nie wchodzi w grę jeśli utrata pracy nastąpi np. w czasie zawarcia umowy na czas określony lub utrata pracy była spowodowana nie zaakceptowanie nowych warunków pracy.

Bank nie wypłaci nam odszkodowania z ubezpieczenia kredytu gotówkowego jeśli: zgon ubezpieczonego nastąpi po zażyciu środków psychoaktywnych czy alkoholu, kredytobiorca prowadził pojazd bez uprawnień, ubezpieczony popełnił samobójstwo, czy jeśli ubezpieczony uczestniczył w przestępstwie potwierdzonym wyrokiem sądu.

Ubezpieczenie to korzystniejszy kredyt gotówkowy?

Ochrona naszego życia czy też przed utratą pracy nie tylko jest realnym buforem bezpieczeństwa, ale też często sprawia, że bank skłonny jest zaproponować korzystniejsze warunki kredytowania. Dlatego zawsze warto z niego skorzystać. Niektórzy klienci zastanawiają się, czy je wykupić, gdyż obawiają się tego, ile kosztuje ubezpieczenie. Warto kupić ubezpieczenie od razu na początku kredytowania. Dzięki temu będziesz spać spokojnie, a rata może być niższa niż gdybyś starał się o kredyt bez ubezpieczenia.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia w kredycie gotówkowym?

Rezygnacja z ubezpieczenia jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy, że kredytobiorca złoży do banku odpowiedni wniosek. Przedtem warto sprawdzić warunki ubezpieczenia, aby mieć pewność czy rezygnacja nie pociągnie za sobą jakichś przykrych konsekwencji. Pamiętaj, że jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia, to wówczas bank może zwiększyć stawkę marży albo prowizji. W efekcie koszt kredytu wzrośnie. Dla dużej części klientów takie rozwiązanie nie będzie zatem korzystne. 

Ważne!

Przed zakupem ubezpieczenia trzeba przeczytać OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Dokument ten szczegółowo definiuje zakres odpowiedzialności za tzw. zdarzenia ubezpieczeniowe.

Warto wiedzieć, ze jedynie ubezpieczenie na życie w razie śmierci pomoże spłacić zobowiązania kredytobiorcy. Ubezpieczenia zazwyczaj jest płatne za cały okres. Jeśli spłacimy swoje obowiązania, mamy prawo ubiegania się o zwrot pieniędzy z opłaconych wcześniej składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.          

Kredyt zaciągnięty i niespłacony zawsze wchodzi w skład spadku, o tym należy pamiętać. Czyli osoba, która zgodzi się go przyjąć, musimy spłacić dług zmarłego, a dopiero później korzystać z majątku. 

Tagi: bankubezpieczenie kredytukredyt gotówkowypożyczkaubezpieczenie

Dodano: 26.08.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top