Zastrzeżenie karty bankowej - jak to zrobić?

Opublikowano: 26 Gru 2022 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Transakcje kartą debetową lub kredytową odbywają się codziennie. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy musimy skorzystać z zastrzeżenia karty. Jest to bardzo ważne, aby chronić nasze pieniądze na koncie. Niestety, takie sytuacje życiowe są zazwyczaj bardzo stresujące i wówczas osoba poszkodowana może zapomnieć jak skutecznie zastrzec kartę. Dlatego też warto wiedzieć, jak w takich przypadkach postępować krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega i jak przebiega zastrzeżenie karty płatniczej,
 • jak szybko można zastrzec kartę płatniczą,
 • czy zastrzeżenie i blokada karty są tożsame,
 • czy z zastrzeżeniem karty bankowej wiążą się jakieś konsekwencje.
Zastrzeżenie karty bankowej

Kiedy trzeba zastrzec kartę bankową?

Jak każdy zapewne wie, dzięki kartom mamy najprostszy dostęp do naszych środków na koncie bankowym. Może jednak zdarzyć się tak, że ktoś nas okradnie albo w wyniku różnych czynników zgubimy portfel. W przypadku utraty karty płatniczej zastrzeżenie jest niezbędne, jeśli chcemy chronić swoje finanse. Jeżeli doszło do kradzieży, mamy wówczas 100% pewności – złodziej na pewno zaraz wyzeruje nasz rachunek. Natomiast kiedy kartę zgubimy, to być może mamy i trochę czasu, zanim stanie się coś złego, ale i tak nie możemy być pewni, że trafi się uczciwy znalazca, który zwróci nam naszą własność.

Czym jest zastrzeżenie karty?

A tak właściwie to na czym polega zastrzeżenie karty? Otóż bank, w którym mamy konto i który wydał nam kartę, po otrzymaniu od nas zlecenia zastrzeżenia blokuje możliwość użycia karty w celu wykorzystania środków znajdujących się na przypisanym do tej karty rachunku. To znaczy, że nie będzie można dokonywać żadnych transakcji, a także wpłat i wypłat pieniędzy przy użyciu takiej karty.

Sposoby na zastrzeżenie karty

Klient ma kilka sposobów na to, aby zastrzec kartę. Współcześnie można to zrobić poprzez bankowość internetową albo korzystając z aplikacji mobilnej. Gorzej, jeśli zginęła nam nie tylko karta płatnicza, ale też np. telefon. Wówczas każda sekunda będzie na wagę złota. Musimy wówczas udać się do placówki banku. Tam pracownik poprosi nas o podanie danych osobowych w celu weryfikacji tożsamości. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, nasza karta zostanie zastrzeżona.

Nie zawsze jednak wszystko idzie tak gładko. Jeśli stracimy nie tylko kartę, ale też dokument tożsamości weryfikacja danych w banku może okazać się problematyczna. Wówczas tymczasowy dokument powinna nam wydać policja – po zgłoszeniu zaginięcia lub kradzieży dowodu osobistego. Jest to jednak procedura czasochłonna. Złodziej zyska wówczas bardzo dużo czasu, żeby pozbawić nas pieniędzy.

Kolejną problematyczną kwestią jest to, że nie wszystkie banki umożliwiają zastrzeżenie poprzez internet czy aplikację. Warto o tym dowiedzieć się w momencie, w którym zostajemy klientami danej instytucji i zapamiętać to bardzo dobrze. Wówczas, jeśli spotka nas przykra przygoda, szybko przypomnimy sobie, jakie nasz bank przewidział sposoby zastrzegania kart.

Zastrzeżenie karty – jak zrobić to najszybciej?

Jeżeli wiesz, że możesz zastrzec kartę przez bankowość internetową, a masz przy sobie telefon z dostępem do sieci – to od razu się zaloguj poprzez aplikację mobilną i przystąp do zastrzeżenia. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić, zadzwoń na infolinię pod numerem: 828 828 828. Możesz wówczas zastrzec kartę w ramach Systemu Zastrzegania Kart. Jest to ogólne rozwiązanie, które powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich.

Niestety i tutaj istnieje pewien mankament, o którym musimy wspomnieć. Mianowicie chodzi o to, że nie wszystkie banki należą do Systemu Zastrzegania Kart. Obecnie są to:

 • Bank Pekao,
 • BNP Paribas,
 • BOŚ Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • Getin Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Inteligo,
 • Bank Millennium,
 • PKO BP,
 • Plus Bank,
 • Santander Bank Polska.

A co, jeśli ktoś jest klientem innego banku, niż wyżej wymienione – np. Alior Banku? Czy taka osoba nie może zastrzec karty płatniczej telefonicznie? Nic bardziej mylnego! Możesz to uczynić, dzwoniąc na infolinię Twojego banku pod numer wskazany do zastrzegania kart. Trzeba jednak powiedzieć, że niekiedy szukanie odpowiedniego numeru (o ile nie zapisaliśmy tego w telefonie) zajmie nam sporo czasu. Łatwo jest zapamiętać numer 828 828 828, więc jeśli Twój bank należy do Systemu, to nawet nie pamiętając numeru jego infolinii, możesz wybrać numer Systemu w zaledwie 2 sekundy.

Czy zastrzeżenie karty zawsze chroni przed kradzieżą?

Jeśli nastąpiło już skuteczne zastrzeżenie karty, to ogólnie rzecz biorąc, pieniądze będą bezpieczne. Banki mają ustawowy obowiązek chronić nasze środki finansowe od momentu zastrzeżenia karty i to on ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje płatnicze. W praktyce oznacza to, że jeśli z naszego rachunku znikną jakieś pieniądze już po zastrzeżeniu karty, to bank ma obowiązek zwrócić nam te środki.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja wówczas, kiedy klient wykazał się tzw. rażącym niedbalstwem. Klienci mają bowiem swoje obowiązki, wśród których należy wymienić staranne przechowywanie karty i PIN-u, oddzielne przechowywanie PIN-u i karty, brak udostępniania karty i PIN-u innym osobom, jak najszybsze powiadomienie banku o utracie karty. Jeśli nie dopełnimy tych obowiązków, wykażemy się rażącym niedbalstwem i bank nie zwróci nam utraconych pieniędzy.

Czy odzyskam pieniądze, które zniknęły przed zastrzeżeniem karty?

Wspomnieliśmy już sobie o tym, że w niektórych sytuacjach złodziej może mieć dużo czasu na kradzież pieniędzy z naszego konta. Jednakże jeżeli już tak się stało, a klient zrobił wszystko, by jak najszybciej zastrzec kartę i wcześniej nie wykazał się rażącym niedbalstwem, to nie jest to jego wina. Czy zatem może odzyskać to, co mu ukradziono przed zastrzeżeniem karty? Tak, ale od kwoty powyżej 50 euro. Jeśli z konta ubyło nam mniej pieniędzy, wówczas nie otrzymamy zwrotu.

Zastrzeżenie, a czasowa blokada karty

Należy wiedzieć o tym, że zastrzeżenie to nie jest to samo co czasowe zablokowanie karty. Blokada skutkuje tym, że nie można dokonywać transakcji za pomocą danej karty płatniczej, ale np. można wpisać dane z karty w formularzu przy dokonywaniu płatności internetowych – wówczas taka transakcja będzie skuteczna. Kiedy więc opłaca nam się zablokować kartę? Jest to dobre rozwiązanie, kiedy np. zgubiliśmy kartę w mieszkaniu. Gdy bowiem karta się już znajdzie, możemy ją odblokować i korzystać z niej tak jak przed zablokowaniem.

Karta została zastrzeżona. Co dalej?

Czy możemy anulować zastrzeżenie karty? Niestety, jest to zdarzenie ostateczne i nieodwracalne. To znaczy, że po zastrzeżeniu danej karty nikt nie będzie już mógł z niej skorzystać. Jedyne, co pozostaje w takim przypadku, to zamówienie nowej karty. Jeśli zastrzeżona karta się odnajdzie, to musimy ją zniszczyć albo dostarczyć do placówki banku – w zależności od zapisów regulaminowych.

Czy zastrzeżenie karty pociąga za sobą inne konsekwencje?

Za pomocą karty płatniczej możemy dokonywać tzw. płatności stałych. Przykładowo korzystamy z serwisu filmowego i z tej racji co miesiąc musimy uiszczać pewną opłatę. Odbywa się to w ramach subskrypcji. Jeżeli zastrzeżemy kartę, to wówczas nie zostanie z naszego konta pobrana opłata. Czy jednak zastrzeżenie karty anuluje subskrypcje? Sama usługa subskrypcji oferowana jest danego usługodawcę, więc jeśli chcemy wycofać się z takiego układu, to wówczas musimy uczynić to zgodnie z warunkami umowy zawartej z usługodawcą.

Dodano: 04.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top