Jak co miesiąc BIK informuję o sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. W sierpniu tego roku zanotowano 41,88 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy. Porównując dane do sierpnia 2020 mamy realny wzrost ilości wniosków o 28,3%. Przyczyniła się oczywiście do tego sytuacja związana z koronawirusem i małą ilością kredytów hipotecznych w roku 2020. Zestawiając dane z zeszłym miesiącem – niestety trzeba stwierdzić, że wniosków jest mniej o 2,8%. Z miesiąca na miesiąc ilość wniosków maleje, ale wyższa średnia kwota kredytu rekompensuje spadek popytowy.
Klienci wnioskowali średnio o 330,2 tys. zł, co stanowiło wzrost średniej kwoty o 22,7 tys. Głównym powodem wyższej wnioskowanej kwoty są wysokie ceny nieruchomości, zwiększone zapotrzebowanie na większe mieszkania w dobrych lokalizacjach.
Po trudnym czasie pandemii, w którym pracodawcy musieli się zmierzyć z mnóstwem problemów, problemami kadrowymi oraz zapewnieniem bezpiecznego pod względem sanitarnym miejsca pracy na rynku pracy znowu widać ożywienie. Firmy intensywnie poszukują pracowników niższego szczebla do branży produkcyjnej, logistycznej oraz spożywczej. Specjaliści (między innymi informatycy, farmaceuci, fachowcy z branży FMCG, spedycji) również mogą się cieszyć sporym powodzeniem na rynku pracy. Dodatkowo pracodawcy często są w stanie negocjować wynagrodzenie, dawać podwyżki, aby utrzymać dobrych pracowników w swojej kadrze.
Co zaskakuje – nawet w gastronomii oraz hotelarstwie łatwo znaleźć oferty pracy. Niewielkie spadki widzimy w branży automotive, gdzie widoczne są problemy z łańcuchem dostaw. Stąd pracownicy produkcyjni nie są w pełni wykorzystani. Pracodawcom oraz poszukującym życzymy „udanych łowów”.
W dniu dzisiejszym rozpoczyna się XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, a głównymi partnerami są między innymi: województwo dolnośląskie, Miasto Wrocław, Miasto Karpacz.
Celem spotkań jest dyskusja oraz przedstawienie rozwiązań w ważnych kwestiach współczesnej gospodarki. Rozpoczęcie obrad zostanie przedstawiony Raport SGH i Forum Ekonomicznego, w którym będą pokazane kluczowe problemy i wyzwania stojące przed Polską i innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Zostanie poruszony problem pandemii, sytuacji na rynku pracy, w sektorze bankowym.
Pozatym na licznych debatach (prawie 200 wydarzeń, 3 tys. uczestników) wybitni specjaliści będą obradować na temat biznesu, polityki, klimatu, zdrowiu mediach, bezpieczeństwie.
Na spotkaniach będą obecni m. in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy: Jacek Sasin oraz Piotr Gliński, szef resortu finansów Tadeusz Kościński oraz przedstawiciele innych resortów, przedstawiciele świata biznesu i ważnych państwych firm, goście z zagranicy (Ukrainy, Czech, Węgier, Słowacji , Niemiec, Litwy i Białorusi).
Zaktualizowano:
Dodano: