Czy banki złamały prawo przy wakacjach kredytowych?

Opublikowano: 2022-08-19 09:30 Dagmara Konik 2 min. czytania

Czy banki złamały prawo przy wakacjach kredytowych?

Czy banki złamały prawo przy wakacjach kredytowych?

Od 29 lipca, czyli od dnia kiedy można składać wnioski o przystąpienie do wakacji kredytowych Polacy tłumnie zgłaszają się do banków by zawiesić spłatę swoich zobowiązań. Okazuje się jednak, że nie zawsze złożenie takiego wniosku odbywa się bezproblemowo.

Biuro prasowe Rzecznika Finansowego poinformowało, że odnotowano już 2120 skarg na działania banków w związku z wakacjami kredytowymi. Jak podał Rzecznik Finansowy, banki nie zawsze udzielały wakacji od spłaty kredytu działając tym samym wbrew obowiązującym przepisom zwrócił się on więc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie sprawy. Biuro Rzecznika bada obecnie postępowanie łącznie 15 banków, których dotyczą skargi.

Najczęściej pojawiają się zastrzeżenia dotyczące zasad wnioskowania o przystąpienie do programu oraz kryteriów kwalifikacji klientów do skorzystania z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe dotyczą osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy i dają kredytobiorcy możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Korzystając z wakacji kredytowych można zawiesić spłatę kredytu na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

Kredytobiorca, który napotka problemy z realizacją wniosku o wakacje kredytowe lub uważa, że bank naruszył jego prawa w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację. Jeśli bank nie udostępnia formularza wniosku, kredytobiorca może samodzielnie przygotować pismo.

Źródło: PAP Gospodarka 

 

Tagi: praworzecznik finansowyprawo bankowe

Zaktualizowano: 19.08.2022

Dodano: 19.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top