Czy przedsiębiorcy zdecydowaliby się na ponowne otwarcie firmy w tej samej branży?

Opublikowano: 2023-01-17 09:30 Marzena Stachelska 2 min. czytania

Czy przedsiębiorcy zdecydowaliby się na ponowne otwarcie firmy w tej samej branży?

Czy przedsiębiorcy zdecydowaliby się na ponowne otwarcie firmy w tej samej branży?

Kryzys energetyczny i gospodarczy udziela się przedsiębiorcom. Wzrastają koszty ogrzewania i energii elektrycznych, co przekłada się na mniejsze przychody. Konsumenci ograniczają swoje wydatki, o czym może przekonać się najbardziej handel. 35,6% Przedsiębiorców zapytanych o to czy zdecydowaliby, się na otwarcie biznesu w tej samej branży odpowiada, że zdecydowanie tak, a 32,7% raczej tak. Widać tutaj znaczną poprawę w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdyż wtedy na ponowne otwarcie firmy w tej samej branży zdecydowałoby się łącznie 55,7%. Co piąty przedsiębiorca nie zdecydowałby się wcale-wynika z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor.
Najpewniej względem branż czuje się transport, aż 80,1% zdecydowanie otworzyłoby się ponownie, na drugim miejscu są usługi (75%). Najwięcej niezdecydowanych jest w przemyśle (18,4%).
Właściciele firm, którzy deklarowali, że nie wybraliby, tej samej branży drugi raz zniechęcają głównie wysokie koszty prowadzenia działalności (47,5%), jako następny powód podają niskie marże (42,5%).
10% osób skarży się na brak wykwalifikowanych pracowników, a 7,5% nie otworzyłaby się w Polsce.

Prowadzenie własnego biznesu daje wolność, możliwość podejmowania niezależnych decyzji i kierowania zawodowej ścieżki w dowolnym kierunku. Ale własna firma to również ogrom wyzwań i niepewności. Co może jeszcze zniechęcać przedsiębiorców? Z pewnością nieterminowi kontrahenci, którzy mogą przysporzyć problemów finansowych. Jest ich w naszym rejestrze dłużników już prawie 315,4 tys. Dlatego dobór właściwych partnerów biznesowych jest jednym z najważniejszych elementów sukcesu firmy. Zwłaszcza dziś, gdy ryzyko niewypłacalności jest podwyższone, a kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw pozostawia wiele do życzenia. Choć chybionych decyzji nie sposób uniknąć w 100%, warto minimalizować ryzyko ich wystąpienia, wcielając w życie skuteczne działania prewencyjne, które zabezpieczą nie tylko firmowy portfel, ale także dobry wizerunek.

- podkreśla PrezPrezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak

 

Źródło: BIG InfoMonitor

Zaktualizowano: 17.01.2023

Dodano: 17.01.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top