Krajowy Rejestr Długów (KRD) opublikował wyniki badania „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”. W komunikacie prasowym KRD skupia się na kolejności regulowania rachunków przez Polaków. Jak pokazują wyniki badania priorytetem są opłaty za czynsz, płatności wobec banków za comiesięczne raty kredytów oraz opłaty za prąd. Dopiero po uregulowaniu tych rachunków opłacane są kolejne: za wodę i gaz.
Raport KRD pokazuje też ogólny poziom zadłużenia Polaków. Średnia kwota zadłużenia to obecnie 18,4 tys. złotych. Całość zadłużenia Polaków to 44,1 mld złotych przypadająca na 2,3 mln osób. Najbardziej zadłużona grupa Polaków – wg kategorii wiekowej – to osoby w przedziale od 46 r.ż. do 55 r.ż.
Z badania płynie także niepokojący wniosek, że część ankietowanych gorzej ocenia swoją sytuację finansową i musi znacząco ograniczyć wydatki. Dotyczy to głównie osób starszych. Blisko połowa gospodarstw domowych biorących udział w badaniu po opłaceniu wszystkich rachunków ma dyspozycji mniej niż 1500 zł na pozostałe, miesięczne wydatki. Ponad 90% biorących udział w badaniu stwierdza, że ich koszty życia w trakcie pandemii zwiększyły się. Jedna trzecia tej grupy obawia się, że sytuacja przybierze na sile i ich sytuacja będzie jeszcze gorsza. Polacy obawiają się także rosnącej inflacji.
Badanie analizuje także strukturę wydatków Polaków. Największy udział w domowym budżecie stanowią koszty związane z wyżywieniem oraz użytkowaniem miejsca zamieszkania. Podobny udział w strukturze wydatków mają koszty związane z wizytami u lekarza oraz zakupem leków, a także koszty paliwa i biletów. Najmniejszy udział wydatków stanowią koszty związane z kulturą czy wizytami w restauracjach i hotelach.
Źródło: KRD
Zaktualizowano:
Dodano: