W dniu dzisiejszym w Katowicach rozpoczął się Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021. Polska pierwszy raz jest gospodarzem tak ważnego wydarzenia. Będzie ono trwało 5 dni od 6 do 10 grudnia, a podczas jego trwania odbędzie się aż 300 paneli i inicjatyw np. wykłady, warsztaty, debaty o tematyce świata cyfrowego. Myśl przewodnia szczytu to „Internet United” czyli Internet dostępny, zjednoczony i przyjazny dla wszystkich. Udział w imprezie jest bezpłatny, ale wcześniej należało się zarejestrować.
W pierwszym dniu konferencji, której agenda zależy od Polski, tematem przewodnim dyskusji jest globalne ożywienie gospodarcze. Pandemia koronawirusa oraz jej negatywne skutki wymagają inicjację skoordynowanych działań w celu ożywienia światowej gospodarki. Wskazuje się, że „gospodarka cyfrowa może odegrać fundamentalną rolę jako czynnik stwarzający możliwości rozwoju społecznego i poprawy kondycji ekonomicznej.” Wezmą w niej udział między innymi przedstawiciele ONZ, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa, ministrowie z Syrii, Rwandy i Słowenii.
W samo południe odbędzie się wydarzenie dotyczące inteligentnych miast tj. dyskusja na temat wykorzystania nowoczesnych technologii do zarządzania wielkimi miastami na całym świecie. Specjalni uczestnicy to między innymi ministrowie z Czech i Japonii, którzy odpowiadają za sprawy związane z cyfryzacją, przedstawiciele ONZ oraz władze samorządowe Amsterdamu i Katowic.
Polska zorganizowała również ciekawą część dla młodych, której celem jest zaangażowanie młodego pokolenia w dyskusję o przyszłości przemian cyfrowych. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Państwowy Instytut Badawczy NASK o bezpieczeństwie w sieci, tematyce wokół sztucznej inteligencji, mediach społecznościowych.
Organizatorzy zadbali również o część kulturalną szczytu. Dziś wieczorem odbędzie się transmitowany przez TVP uroczysty koncert Narodowej Okiestry Symonicznej Polskiego Radia. Będzie to szansa na zaprezentowanie twórczości Polski na szerokiej światowej scenie.
W kolejnych dniach, będzie można podziwiać koncert pianistyczny Austriaka IIngolfa Wundera oraz uczesniczyć w „Nocy Muzyki IGF 2021”.
Źródło: PAP
Zaktualizowano:
Dodano: