Kolejny rekord inflacji w strefie euro

Opublikowano: 2022-07-19 11:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Kolejny rekord inflacji w strefie euro

Kolejny rekord inflacji w strefie euro

Unijny urząd statystyczny Eurostat opublikował finalny odczyt inflacji za czerwiec. Inflacja HICP (znormalizowany indeks cen konsumpcyjnych) w strefie euro wzrosła do 8,6 procent. Jest to o 0,5 punktu procentowego odczyt wyższy niż majowy. Wynik ten stanowi nowy rekord w przeszło 20-letniej historii unii walutowej, przy czym w dwóch krajach strefy euro wzrost cen przekraczał już 20% - to Estonia (22 proc.) i Litwa (20,5 proc.)

Inflację w strefie euro napędzają przede wszystkim ceny energii, która zdrożała o ponad 40 procent w ujęciu rocznym. Druga kategoria, w której odnotowano największy wzrost to: jedzenie, alkohol i wyroby tytoniowe, ale one w porównaniu z energią zdrożały dużo mniej, bo o niecałe 10 procent. Tzw. inflacja bazowa, czyli wskaźnik bez uwzględnienia żywności, paliw i energii – obniżyła się do 3,7% wobec 3,8% w maju.

Inflacja w całej UE wyniosła w czerwcu 9,6 procent w porównaniu rok do roku wobec 8,8 procent miesiąc wcześniej. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wszystkich państwach strefy euro rosły zdecydowanie szybciej, niż wynosi 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. Do tej pory EBC utrzymywał stopy procentowe na historycznie niskim poziomie i dopiero na lipcowym posiedzeniu ma zapaść decyzja o pierwszej od 10 lat podwyżce stóp procentowych.

Zaktualizowano: 19.07.2022

Dodano: 19.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top