Jak czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego
„We wrześniu 2022 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym lub niższym od prezentowanego w sierpniu. W większości badanych obszarów dla składowych diagnostycznych sygnalizowany jest brak zmian lub pogorszenie, natomiast w przypadku prognostycznych sygnalizowane jest pogorszenie"
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo — NSA) wyniósł -18,8 we wrześniu 2022 r. wobec -15,2 w sierpniu i jest on na najniższym poziomie od prawie dwóch lat.
We wrześniu 2022 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (#NSA) kształtuje się na poziomie -18,8.https://t.co/hCF4hcF7es#GUS #statystyki #gospodarka #produkcja #przemysł #przetwórstwo #KoniunkturaGospodarcza pic.twitter.com/zqIY2NqlLb
— GUS (@GUS_STAT) 22 września 2022
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) we wrześniu w budownictwie kształtuje się na poziomie -19,1 i jest on niższy od notowanego przed miesiącem (-15,3). W handlu hurtowym we wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) wynosi -8,3 wobec odnotowanego w sierpniu (-7). W handlu detalicznym we wrześniu wskaźnik wynosi -9,5 a to wynik gorszy niż przed miesiącem kiedy wynosił (-8,1). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w transporcie i gospodarce magazynowej we wrześniu kształtuje się na poziomie -7,2, czyli zbliżonym do sierpniowego (-6,3). W branży zakwaterowanie i gastronomia wskaźnik wynosi -18,6 wobec, czy mocno się pogorszył wobec poprzedniego miesiąca (-4,9). Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej pesymistyczne oceny koniunktury (-23,7) niż jednostki gastronomiczne (-12,3).
W branży informacja i komunikacja we wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie +10,6, czyli zbliżonym do sygnalizowanego w sierpniu (+11,8). W branży "finanse i ubezpieczenia" wskaźnik poprawił się do +11,1 z +9,2.
Z badania GUS wynika, że wysokie koszty realizacji inwestycji są przyczyną ograniczenia skali inwestycji dla 61,1 procent firm z sektora przetwórstwa przemysłowego, 61,6 procent firm budowlanych, 49,3 procent firm handlu hurtowego, 68,5 procent handlu detalicznego, 57,1 procent transportu i gospodarki magazynowej oraz 69,5 procent dla firm zakwaterowania i gastronomii.
Jedynie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja korzystnie oceniają koniunkturę, natomiast najbardziej pesymistyczne oceny płyną ze strony podmiotów z sekcji budownictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz zakwaterowanie i gastronomia.
Wysoka inflacja, wzrost kosztów realizacji projektów i niepewna sytuacja makroekonomiczna ograniczają skłonność firm do inwestycji a przedsiębiorstwa wskazują, że wojna w Ukrainie przekłada się na wzrost kosztów, zaburzone łańcuchy dostaw oraz spadek popytu i przychodów.
W środę GUS opublikował dane dotyczące koniunktury konsumenckiej. Wynika z nich, Polacy oceniają swoją sytuację finansową źle, a jeszcze bardziej pesymistycznie patrzą w niedaleką przyszłość. W perspektywie paru miesięcy przede wszystkim obawiamy się pogorszenia własnej sytuacji finansowej oraz utraty pracy.
Zaktualizowano:
Dodano: