Narodowy Bank Polski w dniu 8 czerwca 2021r. opublikował komunikat w sprawie przyjęcia uchwały w sprawie opinii dotyczącej kwartalnej wysokości wpłaty na rzecz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba wpłacać na rzecz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców za czwarty kwartał 2020r. Ustawa o wsparciu kredytobiorców głosi, że osoby które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, a są w trudnej sytuacji finansowej mają możliwość uzyskania opinii przez Radę Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i na jej podstawie mają mieć ustaloną kwartalną wysokość wpłat.
Małe i średnie przedsiębiorstwa na skutek pandemii wciąż mają problem z utrzymaniem płynności. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami KRD i NFG takie obawy przejawia co drugi przedsiębiorca. Pocieszającym jest fakt, że 75% badanych firm ma odłożone środki, z których może skorzystać w miarę potrzeby. Poza utrzymaniem płynności, polskie firmy wskazują, że boją się o możliwość pozyskiwania nowych kontrahentów (45,2 % badanych) oraz utrzymania stałych zleceń (40,5%). Co trzecia firma ma problemy z uzyskiwaniem terminowych płatności od kontrahentów oraz przejawiają trudności z pozyskiwaniem nowych środków na prowadzenie działalności.
Z danych rejestru BIG Infomonitor oraz BIK wynika, że po roku pandemii Polacy mają bardzo podobną wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów, rat kredytowych. Po I kwartale długi wynoszą prawie 80 mld zł. W porównaniu z zeszłym rokiem zanotowaliśmy wzrost o 177 mln zł (obecne zadłużenie wynosi 79 936 459 131 zł).Liczba dłużników spadła do 2,74 mln osób.
Dane te są efektem możliwości wzięcia wakacji od spłat rat w okresie pandemii. Dzięki tej możliwości znaczna ilość osób uniknęła zaległości w spłacanych ratach kredytowych.
Zaktualizowano:
Dodano: