O 640 mln zł wzrosły zaległości handlu od początku pandemii

Opublikowano: 2021-10-04 09:21 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

O 640 mln zł wzrosły zaległości handlu od początku pandemii

Handel – branża z największym zadłużeniem

Jak wynika z danych dostępnych w Rejestrze Dłużników BIG Infomonitor oraz danych pochodzących z Biura Informacji Kredytowej, sektor handlowy ma wciąż rekordowo wysokie zadłużenia wobec swoich dostawców oraz banków. Na koniec sierpnia 2021r. zadłużenie wyniosło 8,39 mld zł. Handel to branża, w której zadłużenie jest największe. Zaraz po nim uplasował się przemysł z zadłużeniem sięgającym 6,61 mld zł, budownictwo - 5,9 mld zł oraz transport i gospodarka magazynowa – 2,26 mld zł.

Tak złe wyniki w handlu zostały spowodowane głównie przez pandemie koronawirusa oraz obostrzeniami, które były z tym związane.

Przyglądając się bliżej zadłużeniu w handlu, możemy stwierdzić, że największe kłopoty ma handel hurtowy  (4,59 mld nieopłaconych zobowiązań), później handel detaliczny , który musi oddać kontrahentom 2,62 mld zł oraz firmy zajmujące się serwisem i handlem samochodów (1,19 mld długu).

Specjaliści widzą kilka przyczyn tak wysokiego zadłużenia w handlu hurtowym. Głównie powodem jest pomijanie hurtowni w całym łańcuchu dostaw. Sklepy sieciowe czy dyskonty coraz częściej pobierają towar bezpośrednio od producentów, negocjując tym samym mniejszą cenę.  Drobne sklepy też często nie opłacają na czas swoich faktur do hurtowni. W ten sposób tworzą się zatory płatnicze. Hurtownie najczęściej zalegają z płatnościami wobec banków, funduszy sekurytyzacyjnych, oraz firmom windykacyjnym i leasingowym.

Największe problemy mają hurtownie, które zajmują się sprzedażą zwierząt, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i pasz dla  zwierząt, jak również hurtownie oferujące herbatę, kawę, kakao i przyprawy.

Nieco lepiej ma się sytuacja w handlu detalicznym aczkolwiek tutaj również widać spore zadłużenia nawet w branży e-commerce. Sklepy ze sprzętem komputerowym wciąż zalegają swoim dostawcom 33 mln zł. Sklepy obuwnicze, sklepy z grami i zabawkami odnotowały w ostatnim czasie wzrost zadłużenia o 40%.

Pozytywnie obniżyło się zadłużenia w sklepach ze specjalistycznym sprzętem audio, ciucholandach oraz sklepach mięsnych.

Źródło: Biuro prasowe BIG InfoMonitor

Zaktualizowano: 05.10.2021

Dodano: 04.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top