Od 1 lipca ważne zmiany w podatkach. Prezydent podpisał ustawę

Opublikowano: 2022-06-15 09:30 Dagmara Konik 3 min. czytania

Od 1 lipca ważne zmiany w podatkach. Prezydent podpisał ustawę

Od 1 lipca ważne zmiany w podatkach. Prezydent podpisał ustawę 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę kluczową dla milionów Polaków. Jest to nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

W podpisanej nowelizacji znalazło się m.in.:

 1. Obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent.
 2. Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
 3. Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
 4. Wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z 1,5 kwoty wolnej od podatku, czyli 45 tys. zł (samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z kwoty podwójnej czyli 60 tys. zł).
 5. Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in.: zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16061,28 zł w 2022 r.).
 6. Dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej. 
 7. Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT - zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.
 8. Jednolity wzór PIT-2, w którym zawierać się będą oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki.
 9. Dla osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich do kwoty 6000 zł wynagrodzenia rocznie brak składki zdrowotnej od wynagrodzenia.
 10. Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość rozliczania w zaliczkach kwoty wolnej od podatku w umowach w których dotychczas nie była ona rozliczana np. przy umowie zleceniu
 11. Brak odpowiedzialności pracodawcy w przypadku nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT z uwagi na błędną informację przekazaną przez pracownika. 
 12. Ulga na zabytki wyłącznie na remonty. Z ulgi skorzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.
 13. 1,5 proc. z PIT dla OPP (organizacji pożytku publicznego) - odsetek podatku, jaki może dostać organizacja pozarządowa, wzrośnie z 1 proc. do 1,5 proc. 
 14. Ulga dla rodzin wielodzietnych 4+. Osoby wykonujące władzę rodzicielską, pełniące funkcję opiekuna prawnego (jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało) lub sprawujące funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą nie zapłacą podatku od dochodów nieprzekraczających 85 528 zł.

Bez zmian pozostają rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł). 
 

Tagi: ulga podatkowaulgi podatkowekwota wolna od podatkuustawaulga na dziecko

Zaktualizowano: 15.06.2022

Dodano: 15.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top