W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt ustawy, który będzie regulował prowadzenie działalności przez firmy windykacyjne oraz szczegółowo określa zasady zawodu windykatora. Ustawa miałaby obowiązywać już od 01 stycznia 2023 r.
Najważniejsze założenia projektu:
Firmy windykacyjne będą musiały być wpisane do prowadzonego przez ministra właściwego do spraw gospodarki Centralnego Rejestru Przedsiębiorstw Windykacyjnych i Windykatorów oraz mieć formę spółki akcyjnej z kapitałem w wysokości 5 mln zł, oraz firma będzie zobowiązana do prowadzenia pełnej dokumentacji wszystkich czynności podejmowanych wobec wierzyciela np. zapisy z rozmów telefonicznych, sms, mail czy rejestracja wysłanej korespondencji. Firma windykacyjna objęta zostanie nadzorem KNF.
O prawo do wykonywania zawodu windykatora będzie mogła ubiegać się osoba, która uzyska licencję, zostanie do rejestru windykatorów oraz spełni szereg wymogów jak;
Windykator będzie musiał być zatrudniony przez firmę na umowę o pracę.
Windykator nie będzie mógł kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w pozostałych dniach nie będzie mógł tego robić od godziny 17 do 9 rano. Nie będzie mógł również tygodniowo wykonać więcej niż trzy połączenia telefoniczne lub przesłać więcej niż trzy wiadomości tekstowe. Czynności terenowe w miejscu zamieszkania dłużnika mają być dopuszczalne wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu i wyrażeniu na tę czynność zgody przez dłużnika.
Zgodnie z założeniem projektu firma przy pierwszym kontakcie z dłużnikiem, będzie miała obowiązek poinformować go o możliwości wniesienia sprzeciwu na każdym z etapów windykacji oraz przekazać informację o przedawnieniu roszczeń, jeżeli upłynął już odpowiednio długi okres czasu.
Jest to spora rewolucja w branży windykacyjnej, która dotychczas nie posiadała kompleksowych regulacji prawnych.
Zaktualizowano:
Dodano: