90% ankietowanych w badaniu Krajowego Rejestru Długów przyznaje, że koszty związane z opłatami za gaz, prąd czy wodę i ogólnie koszty życia są coraz wyższe. Zmartwieniem Polaków są nie tylko opłaty za media, ale i rosnące raty kredytów.
Problem dotyczy głównie osób mieszkających w miastach powyżej 500 tys. oraz osób starszych. W tej grupie badanych w badaniu KRD „Portfel statystycznego Polaka w pandemii” najwięcej osób zgadza się ze stwierdzeniem, że życie w pandemii jest drogie.
W wynikach badania czytamy, że odczuwalny wzrost wydatków to nawet 300 zł i dotyczy płaconych rat kredytów. Natomiast koszty czynszów wzrosły o ponad 200 zł. Na podobnym poziomie jest wzrost wydatków na energię elektryczną. Raport KRD podkreśla, że podwyżki te związane są nie tylko z wzrostem samych cen, ale także zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, wodę i internet z powodu ogłaszanych w minionych miesiącach lockdownów.
KRD zwraca także uwagę, aby chcą zmniejszyć swoje miesięczne obciążenia być szczególnie ostrożnym względem firm oferującym nam obniżenie rachunków. Firmy takie nie zawsze mogą mieć dobre intencje, troszczyć się o zasobność naszych portfeli, a mogą chcieć jednie wyłudzić nasze dane osobowe. Kolejne badanie KRD wskazuje, że prawie połowa ankietowanych spotkała się z podejrzanymi telefonami np. z firm energetycznych. Bądźmy ostrożni względem prób kontaktu ze strony różnych instytucji oferujących nieoczekiwane dopłaty do naszych rachunków.
Źródło: KRD
Zaktualizowano:
Dodano: