Pary z większą szansą na kredyt, kultura w czasach COVID-19, kurierzy z coraz większymi długami – newsy z dn. 15.02.2021

Opublikowano: 2021-02-15 08:01 Urszula Sokół 5 min. czytania

Pary z większą szansą na kredyt, kultura w czasach COVID-19, kurierzy z coraz większymi długami – newsy z dn. 15.02.2021

Pary z większą szansą na kredyt

Pozostając w klimacie minionego w weekend święta wszystkich zakochanych dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że kredyty udzielane dla dwóch współkredytobiorców stanowią większość udzielanego finansowania. Ponadto kredyty te charakteryzują się wyższą kwotą niż kredyty udzielane tylko jednej osobie. Jak wynika z danych raportu BIK 63% kredytów mieszkaniowych to kredyty dla dwóch osób, a kwota jaką mogą uzyskać jest wyższa o około 19% w stosunku do finansowania dla singla.

Klienci powinni wiedzieć również, że o kredyt w większości banków może starać się również para, która nie jest w związku małżeńskim. Co więcej o część kredytów gotówkowych mogą wnioskować wspólnie osoby niespokrewnione, a nawet nie mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Banki mogą chętniej kredytować takie transakcje ponieważ charakteryzują się one większym prawdopodobieństwem spłaty: w sytuacji problemów ze spłatą za zobowiązanie kredytowe odpowiedzialny jest także drugi współkredytobiorca.

Kultura w czasach COVID-19

Wydarzenia ostatnich miesięcy to test dla wszystkich branż. W czasach COVID-19 na szczególne utrudnienia i ograniczenia w działalności została narażona branża kulturalna. Mimo, że od początku lutego zostały zniesione dwa duże obostrzenia dotyczące branży i zaczęły już funkcjonować muzea oraz kina, teatry i filharmonie branża zmaga się z duża niepewnością oraz rosnącym kryzysem. Zapowiadane otwarcie branży kulturalnej będzie się działo w ramach dwutygodniowego testu co nie ułatwia decyzji o charakterze i wymiarze działalności tych instytucji.

Ograniczenia, jakie spotkały branże mocno uwidoczniły się w zaległościach ze spłatą zobowiązań. Jak podaje raport BIG InfoMonitor w minionym roku firmy z branży posiadały zaległości w wysokości 35 mln złotych (wzrost o 29%). Zaległości dotyczą blisko 1000 firm. Zaległości dotyczą nie tylko dużych sieci kin (część z nich nie zdecydowała się na czasowe otwarcie swoich placówek), ale także wielu przedstawicieli różnych zawodów związanych z szeroko pojętą branżą kulturalną. Jak czytamy w danych z raportu zaległości w spłatach osób zaliczanych do kręgu malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy czy niezależnych dziennikarzy wzrosły do 9 mln złotych. Wzrost zadłużenia dotyczy też innych zawodów związanych z obsługą wydarzeń kulturalnych np. scenografów czy prezenterów.

Kurierzy z coraz większymi długami

Patrząc na ilość furgonetek jeżdżących po polskich ulicach z logo firm kurierskich wydawać by się mogło, że branża przeżywa obecnie swój najlepszy czas. Zwłaszcza jeśli zestawimy ten fakt z rosnącą ilością sprzedaży online w wielu branżach. Jednak jak pokazują dane Krajowego Rejestru Długów (KRD) branża boryka się z poważnymi problemami z płynnością. 921 firm zajmujących się usługami kurierskimi ma zaległości na kwotę 29,8 mln złotych. Średnia kwota zaległości to 32,4 tys. zł. analizując strukturę zadłużenia prezentowaną w danych KRD możemy dowiedzieć się, że :

  • ajwiększe zadłużenie posiadają indywidualne działalności gospodarcze; jest to 25,5 mln zł zaległości,
  • najwięcej dłużników występuje w województwie mazowieckim,
  • zaległości dotyczą zobowiązań bankowych; jest to kwota 11,7 mln złotych i stanowi prawie 40% całego długu branży.

Problemy kurierów wynikają przede wszystkim z braku płynności w płatnościach. Wiele branż i kontrahentów zalega z terminowymi płatnościami. Najwięcej do oddania ma branża handlowa (9,2 mln zł).

Zaktualizowano: 15.02.2021

Dodano: 15.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top