Rosną zaległości piekarń i cukierni

Opublikowano: 2024-02-08 15:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Rosną zaległości piekarń i cukierni

Rosną zaległości piekarń i cukierni

Z najnowszych danych przedstawionych przez BIG InfoMonitor wynika, że firmy produkujące i sprzedające pieczywo oraz wyroby cukiernicze w ciągu zaledwie dwóch lat zwiększyły o blisko 50 mln zł swoje zaległe zadłużenie. Na koniec 2023 roku ich zarejestrowane w BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK nieopłacone faktury oraz raty kredytów przekroczyły 247 mln zł. Z zadłużeniem ma problemy 948 piekarń i ponad 300 właścicieli sklepów. Są to firmy aktywne, zawieszone i zamknięte.

Odsetek nierzetelnych dłużników wśród producentów i sprzedawców pieczywa i ciastek od kilku lat oscyluje wokół 5 procent, rośnie natomiast przeciętne zadłużenie firm w kłopotach i wysokość zaległości zarejestrowanych w BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK. Na koniec roku 2023 producenci zadłużeni byli już średnio na 242 267 zł, natomiast sprzedawcy na 54 972 zł.

Największe zaległości mają producenci pieczywa i ciastek w województwie łódzkim, łącznie ponad 77 mln zł, głównie z powodu sporych problemów tamtejszych firm ze spłatą kredytów. Przeciętny opóźniany o minimum 30 dni kredyt wynosi bowiem 1,9 mln zł. Najwyższe zaległości z tytułu nieopłaconych faktur na rzecz dostawców, bo średnio prawie 104 tys. zł mają natomiast piekarnie z Pomorza. Tam też jest najwyższy, blisko 7 procentowy udział przedsiębiorstw z problemami w regulowaniu zobowiązań.

Z kolei wśród firm docierających do klientów ze słodkimi wypiekami i pieczywem największe zaległości, łącznie ponad 5 mln zł. mają te działające na Mazowszu. Natomiast na Podlasiu i w Lubelszczyźnie funkcjonuje największy odsetek biznesów nie dających rady płacić w terminie faktur czy rat.

W kłopoty finansowe wpędzają przedsiębiorców rosnące koszty i malejący popyt, co ostatecznie zobaczyć można w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK.

 

Źródło: https://www.big.pl/

Zaktualizowano: 08.02.2024

Dodano: 08.02.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top